reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Komponenty pro PC a notebooky už jsou dostupnější, nedostatek pomalu mizí

12.1.2022, Jan Vítek, aktualita
Komponenty pro PC a notebooky už jsou dostupnější, nedostatek pomalu mizí
Jedním z ukazatelů, s jejichž pomocí můžeme zjistit, jak je na tom poptávka a nabídka počítačových komponent, je tzv. lead time. Čím je tato doba nižší, tím lépe pro nakupující a nakonec i pro nás, zákazníky.
Lead time značí dobu, která uplyne mezi zadáním objednávky a jejím splněním, přičemž v minulém roce se dle Susquehanny lead time dostal v průměru na 20 týdnů, což je velice hrubý údaj, v němž se schová vše možné, ale šlo především o to, že tato doba prudce rostla, jak ukazuje i tento graf. 
 
 
Nová čísla nemůžeme s tímto grafem porovnávat, neboť jejich zdrojem není skupina Susquehanna, ale tchaj-wanský TrendForce. Nejde tu ovšem o to, že lead time jsou dle TrendForce na úrovni 8 až 12 týdnů, ale opět o vývoj a ten má klesající tendenci. Nelze tak říci, že by se trh vrátil ke starým pořádkům, jak by se mohlo zdát z porovnání oněch 8 až 12 týdnů s výše uvedeným grafem. Ostatně továrny, které začaly být stavěny v reakci na vzniklý nedostatek, ještě ani nemohly nic ovlivnit, protože jednoduše ještě nevyrábějí. Spíše tu jde o snížení poptávky ze strany některých zákazníků, o čemž jsme ostatně mluvili i včera v souvislosti s grafickými kartami. 
 
Dle TrendForce mají mít výrobci PC už od loňského listopadu lepší přístup k potřebným komponentám, mezi něž patří například PMIC používané v napájecích obvodech, Wi-Fi kontrolery, MOSFETy či kontrolery pro USB. Méně růžové už je to v případě kontrolerů pro SSD a rozhraní PCIe 3.0 či nových komponent používaných v PC s procesory Alder Lake od Intelu a ještě horší je to zatím stále ještě v případ IC pro displeje a dotykové vrstvy. 
 
Nicméně TrendForce počítá s tím, že letos nenastane obvyklý prudký pokles při srovnání 4. kvartálu s 1. kvartálem nového roku. Například dodávky notebooků od ODM výrobců mají klesnout jen o 5,1 %. 
 
Vysoké jsou také lead times v případě serverových LAN čipů, ovšem i v jejich případě je tu znatelný pokrok. Ještě před několika měsíci totiž šlo o více než 50 týdnů, čili v podstatě rok, zatímco aktuálně už lhůty klesly na 40 týdnů. Podobné je to v případě SoC pro 4G chytré telefony s 30 až 40 týdny a TrendForce očekává, že jejich prodeje, čímž jsou míněny telefony na koncovém trhu, mezikvartálně klesnou o 13 procent. 
 
Celkově ale lze říci, že se situace s dodávkami počítačových čipů začíná stabilizovat, i když tu stále ještě existují velké rozdíly dle typů. 


reklama