www.svethardware.cz
>
>
>
>

Linus Torvalds přeje instrukcím AVX-512 bolestivou smrt

Linus Torvalds přeje instrukcím AVX-512 bolestivou smrt
, , aktualita
Minulý týden jsme probírali instrukce AVX na budoucích procesorech Intelu, respektive to, že generace Alder Lake-S je v podobě AVX-512 nemusí nabídnout kvůli své hybridní architektuře. Nyní se k AVX-512 poněkud nelichotivě vyjádřil Linus Torvalds.
K oblíbeným
reklama
Instrukce AVX-512 byly původně výsadou serverového hardwaru a jako první s nimi přišly koprocesory Xeon Phi x200, čili generace Knights Landing, a to v roce 2016. Později se dostaly do procesorových řad Skylake-SP, Skylake-X, Cannon Lake, Cooper Lake či Cascade Lake, což také nejsou produkty pro běžné spotřebitele, ovšem nyní už části AVX-512 podporují i Ice Lake včetně mobilních procesorů Core a podobné či stejné by to mělo být v případě nové generace zvané Tiger Lake a nejspíše i Rocket Lake. 
 

 
Na druhou stranu po Rocket Lake následující a už 10nm Alder Lake by instrukce AVX-512 mít nemusely, a to prostě kvůli tomu, že půjde prý o hybridní procesory. Nic z toho pochopitelně není zaručeno, takže zatím vůbec nelze mluvit s určitostí o tom, že Alder Lake mají využít mix malých jader Atom a velkých Core, přičemž oba typy musí být schopny zpracovávat stejná vlákna, což znamená i stejnou výbavu a schopnosti. Čili pokud Atomy mají postrádat AVX-512, nemá cenu tyto instrukce nabízet vedle nich v jádrech Core. 
 
Co ale k instrukcím obecně může říci Linus Torvalds, který se mimochodem nedávno netajil s tím, že po 15 letech přešel z Intelu k AMD? Jeho vyjádření začíná vcelku expresivně: "Doufám, že AVX-512 umře bolestivou smrtí a že Intel začne řešit opravdové problémy namísto toho, aby tvořil magické instrukce, na základě nich pak benchmarky, díky nimž se pak může chlubit."
Dále Torvalds dodává: "Doufám, že Intel se vrátí k základům: znovu vytvoří fungující výrobní proces a soustředí se na standardní kód, ne na HPC či jiné nesmyslné speciality. Řekl jsem to už dříve a řeknu to znovu: v dobách rozkvětu x86, kdy Intel vydělával velké peníze a s jejich pomocí ničil konkurenci, všichni ostatní měli lepší hardware v FP (pozn. Floating Point) než on. Výkon hardwaru Intelu v FP byl ubohý, ale to nikomu nevadilo, protože nikdo neřešil nic jiného než benchmarky."
 
Linus poté píše, že by mnohem raději než podporu AVX-512 viděl to, aby Intel investoval tranzistory v procesoru do smysluplnějších věcí, jako je třeba více procesorových jader se solidním výkonem. Přiznává přitom své zaujetí a mrzutost a že osobně nenávidí FP benchmarky. Přirovnává také AVX-512 k "energetickému viru", který nám krade vysoké takty procesorů. Tím odkazuje na to, že s instrukcemi AVX-512 procesory Intel typicky pracují v zátěži na nižších taktech, neboť využití těchto instrukcí je energeticky velice náročné.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu
Společnost Toshiba se úplně zbavuje divize počítačů Dynabook. Výrazně většinový podíl tu už nějakou dobu měl Sharp a nyní mu prodala i zbývající pětinu. Toshiba tak končí s produkty, které ji pomohly proslavit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office
Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle, který kdysi pracoval v NSA, objevil chybu v operačním systému macOS i kancelářském balíku Microsoft Office. Spolu dokázaly nabídnout hackerům cestu do systému.
8.8.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
7.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře