reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MediaTek Dimensity 9300 příliš "peče", firma to přehnala s výkonnostním cílem

12.9.2023, Milan Šurkala, aktualita
MediaTek Dimensity 9300 příliš "peče", firma to přehnala s výkonnostním cílem
MediaTek připravuje nový mobilní procesor Dimensity 9300. Jak se ale zdá, s výkonnostním cílem pro nový procesor to docela přehnala a výsledkem je, že se procesor příliš přehřívá a stanovených výkonů nedosahuje.
Co si myslíte, že MediaTek udělá s Dimensity 9300?
V anketě šlo hlasovat od 12.9.2023 do 12.10.2023. Počet hlasujících: 22
Vydá ho tak, jak je9 %
Sníží max. frekvence82 %
Změní konfigurací jader (méně X4, přidá A520)5 %
Vydá ho až po příchodu 3nm procesu5 %
Zruší ho úplně0 %
Společnost MediaTek se z výrobce procesorů pro low-endové telefony dostala o dost dál a nyní už dokáže konkurovat Qualcommu v mnohem vyšších třídách. Ten chtěla překonat i novým procesorem Dimensity 9300, který se měl stát velmi výkonným modelem a který by svými schopnostmi zašlapal konkurenci. Jak se ale zdá, nebude to tak jednoduché. MediaTek pro dosažení co nejvyššího výkonu udělal něco, co je v mobilní sféře docela nepochopitelné a vykašlal se na úspornost. Nejsou zde totiž vůbec žádná úsporná jádra a čtveřici těch standardních výkonných Cortex-A720 doplňuje nikoli jedno extra výkonné, ale rovnou čtveřice extra výkonných jader Cortex-X4.
 
MediaTek Dimensity
 
Jak už jsme se ostatně ptali na jaře, pokud jsou dnešní konfigurace 1+3+4 docela žravé a žhavé, jak chce MediaTek uchladit konfiguraci 4+4+0? A nepřekvapivě se ukazuje, že je to skutečně velký problém. Podle zákulisních informací je procesor při práci tak moc horký, že velmi často využívá throttling (omezení výkonu za účelem chlazení), takže cíleného výkonu zdaleka ani nedosahuje.
 
Nyní je otázkou, co se bude dít dál. MediaTek tak sice může mít procesor, který by čistě teoreticky mohl dosáhnout extrémních výkonů, prakticky v telefonech by ale svůj potenciál nemohl ani zdaleka využít (pořád by omezoval svůj výkon, a přesto by byl stále pekelně horký). Sníží MediaTek frekvence? Změní konfiguraci jader, ubere několik X4 a přidá úsporná A520? Vydá ho v této konfiguraci? Počká na příchod 3nm procesu? Co myslíte?
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama