reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MediaTek Dimensity 9400 má navýšit výkon o 20 %, první ho má mít Vivo

13.3.2024, Milan Šurkala, aktualita
MediaTek Dimensity 9400 má navýšit výkon o 20 %, první ho má mít Vivo
MediaTek připravuje svou vlajkovou loď na poli mobilních procesorů Dimensity 9400. Hovoří se o tom, že by měl přinést o 20 % vyšší výkon. Také se proslýchá, že Vivo bude první značkou, která ho dostane.
Zatímco Apple na honby za až nesmyslně vysokým výkonem v mobilních procesorech rezignoval a raději asi zvolí cestu větší úspornosti, MediaTek připravuje ještě mnohem výkonnější model Dimensity 9400. Už Dimensity 9300 bez úsporných jader má dnes poněkud problém se spotřebou a chlazením, novinka by ale měla na výkonu ještě více přitlačit. Mluví se o využití jader ARM Cortex-X5, kde se také zákulisně zmiňují problémy se spotřebou. Neoficiálně se poslední dobou mluví o tom, že by Dimensity 9400 měl proti svému předchůdci navýšit výkon o dalších 20 %, nicméně není jasné, zda jde o výkon v jednovlákovém nebo vícevláknovém nasazení, také může jít o výkon GPU nebo NPU. Zde připomeňme, že u Applu A18 Pro, který už dnes za Dimensity 9300 ve vícevláknovém výkonu zaostává, by údajně měl být jen o 10 % výkonnější než předchůdce.
 
Nynější Dimensity 9300 je u výrobců telefonů úspěšným procesorem a podle zpráv do kapsy MediaTeku přispěl příjmy ve výši zhruba 1 miliardy USD. Nová verze by v úspěšném tažení mohla pokračovat. K jejímu představení má dojít v druhé polovině letošního roku.
 
Nyní se objevily zprávy, že mezi prvními, kdo si zajistil dodávky tohoto procesoru, je Vivo. To používá nynější verzi např. ve svém high-endovém telefonu Vivo X100 Pro. Předpokládá se, že procesory MediaTeku jsou značně levnější než ty od Qualcommu (především než Snapdragon 8 Gen 3), což může být důvodem, proč kdysi především low-endovou značku dnes do svých vlajkových lodí volí čím dál více výrobců.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama