www.svethardware.cz
>
>
>
>

Microsoft údajně chystá vlastní ARM procesory pro servery

Microsoft údajně chystá vlastní ARM procesory pro servery
, , aktualita
Microsoft údajně pracuje na vlastním návrhu procesorů ARM, které by používal ve svých datových centrech místo řešení do Intelu. Kromě toho by redmondský gigant zvažovat také vlastní procesory pro počítače Surface.
K oblíbeným
reklama
Agentura Bloomberg přinesla informaci, že Microsoft je na cestě k návrhu vlastních procesorů pro datová centra. Odvolává se přitom na osoby obeznámené s plány americké společnosti, které se navíc zmiňují také o dalším čipu, tentokrát určeném pro spotřebitelsky zaměřené počítače. V tomto ohledu přitom Microsoft není úplným nováčkem díky nedávné spolupráci s Qualcommem. Přesto se podle zdroje zdá jako reálnější možnost, že americký gigant upřednostní serverový procesor. Prozatím nemáme k dispozici žádné informace o tomto hardwaru s výjimkou toho, že bude založen na architektuře ARM.
 

Microsoft SQ1 vyvinutý společně s Qualcommem
 
Microsoft by tímto krokem snížil svou závislost na Intelu, jehož řešení zatím převážně využívá ve svých datových centrech. Konkurenční Amazon si již vyvinul vlastní procesory založené na technologiích od ARM, které společnosti údajně pomohly snížit náklady a zvýšit výkon. Někteří odborníci včetně Linuse Torvaldse, tvůrce Linuxu, jsou ovšem ohledně serverových čipů na architektuře ARM skeptičtí. Microsoft v posledních letech najímal řadu inženýrů, kteří se zabývají vývojem procesorů. Mnozí přišli z Intelu, AMD, Nvidie nebo Qualcommu, který ukončil vývoj serverových čipů.

Tým, který v Microsoftu vyvíjí nové řešení pro datová centra, údajně spadá pod Jasona Zandera vedoucího divizi Azure. Zástupci společností Microsoft i ARM ovšem pro Bloomberg odmítli komentovat, zda redmondský gigant pracuje na vlastních procesorech. Kromě toho se spekuluje také o čipu, který by byl určen pro zařízení Surface, tedy notebooky a tablety. I v tomto případě by měly procesory využívat architekturu od ARM, i když ze spekulací vyplývá, že tento hardware možná zůstane jen na papíře. Microsoft sice letos a vloni představil procesory SQ1 a SQ2, které využil v tabletech Surface Pro X, ale v tomto případě se jednalo jen o upravené čipsety Snapdragon 8cx od Qualcommu.
 
Pokud by si Microsoft navrhoval své vlastní procesory, znamenalo by to možnost lepšího spojení hardwaru se softwarem, což by se mohlo projevit na výkonu nebo výdrži baterie zařízení. Své o tom ví Apple, který po vlastním řešení pro iPhony a iPady letos přišel také s ARM procesory M1 pro desktopy i notebooky Mac. Reakce odborníků i uživatelů jsou zatím veskrze pozitivní.
 
Podle spekulací z letošního jara by mohl vlastní procesory představit také Google. První z nich, který údajně vzniká ve spolupráci se Samsungem, je určen pro smartphony Pixel a nabídne osm jader či optimalizaci pro funkce založené na umělé inteligenci. V plánu by ovšem mohly být i čipy pro chromebooky.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu
Vedle služby YouTube se rýsuje na nový plán předplatného i u streamovací služby Spotify. Ta zkouší Spotify Plus za 0,99 USD měsíčně, nicméně reklamy zůstanou. Uživatelé ale dostanou pár užitečných věcí navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s
Crucial představil nová SSD řady P5 Plus, která využívají rychlého rozhraní PCIe 4.0. Nabídnou vysoké přenosové rychlosti zejména u čtení, přičemž využívají 176vrstvých čipů TLC NAND Micronu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně
Reklamy jsou jedním ze způsobů, jak se financuje chod platformy YouTube a jak vydělávají youtubeři. Pokud ale uživatelé nechtějí sledovat reklamní spoty, mají nově možnost levnějšího předplatného Premium Lite.
Včera, aktualita, Milan Šurkala33 komentářů
Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX
Společnost Minisforum zařazuje do své nabídky čím dál zajímavější modely minipočítačů ve stylu NUC. Nyní tu máme model založený na mobilním APU AMD Ryzen 9 5900HX, čili téměř nejvýkonnějším čipu svého typu
Včera, aktualita, Jan Vítek
Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři
V poslední době bylo vedení společnosti Activision Blizzard kritizováno za to, jak přehlíží a někdy dokonce aktivně kryje či podporuje případy sexuálního obtěžování na pracovišti. Firmu začali už i opouštět sponzoři.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů