Nahradí AI Mooreův zákon jako hlavní pohon IT průmyslu?

Nahradí AI Mooreův zákon jako hlavní pohon IT průmyslu?
, , aktualita
Ač se to možná nezdá, Mooreův zákon stál jako šedá eminence za rozvojem IT průmyslu, protože byl prostě všeobecně považován za platný. Tento konstrukt už byl však mnohokrát označen za mrtvý. 
K oblíbeným
reklama
Není to tak dávno, co Mooreův zákon prohlásil za mrtvý šéf NVIDIE Jensen Huang, ale to z onoho prostého důvodu, že dle něj výkon v poslední době nerostl málo, ale naopak výrazně rychleji. Jde pochopitelně o výkon spřažený s umělou inteligencí (AI) a toho se týká také závěr symposia v rámci SEMICION West 2018. Právě tam se mluvilo o tom, že Mooreův zákon přestává být "majákem" polovodičového průmyslu a ten bude podléhat spíše rozvoji AI. 
 
 
Dříve šlo prostě o to, že Mooreův zákon byl považován za platný, a to všeobecně, takže firmy se jej snažily dodržovat ve snaze držet krok s tempem celého průmyslu a právě to zase udržovalo samotný zákon v platnosti. Nicméně v poslední době už je jednak stále složitější a dražší vyrábět pomocí pokročilých technologií, což platí nejen pro firmy s vlastními továrnami či zakázkové výrobce. Platí to i pro ty firmy, které si dané čipy nechávají vyrábět, však jsme se nedávno podívali na to, že vývoj 7nm čipu už přijde na cca 300 milionů dolarů a v případě 5nm technologie to bude ještě dražší a to už si bude moci dovolit jen málokdo. 
 
David Patterson, emeritní profesor z Berkeley, však prohlásil, že "devadesát pět procent architektů míní, že budoucnost tkví ve specializovaných procesorech", čímž měl na mysli třeba TPU od firmy Google. K tomu dodal, že nějak takto dle jeho názoru vypadá konec Mooreova zákona a s ním souhlasí také Yan Borodovsky, nyní již bývalý architekt Intelu na odpočinku. 
 
Dle Borodovského bude na další cestu svítit právě AI a další doba už opustí jak Mooreův zákon, tak klasické von Neumanovo schéma. Mluví se o memristorech, neuromorfii, umělých synapsích, atd. 
 
Konference se také zúčastnil Bill Dally z NVIDIE a ten pochopitelně nemohl mluvit o ničem jiném než o budoucnosti umělé inteligence a jak se ta uplatní v mnoha oblastech. NVIDIA se bude věnovat především automobilismu, kde bude zapotřebí obrovský výkon, abychom mohli dospět k celkové autonomii, kde počítače budou moci rychle a bezpečně rozpoznávat své okolí a navigovat se v něm. 
 
Velký potenciál také má být v nových technologiích pouzdření, o čemž se mluví už celkem dlouho. Jde o logiku, vrstvení čipů a multičipové technologie. Zde můžeme připomenout aktuální interposery využívané pro propojení GPU a pamětí, technologii EMIB jako úspornější a jednodušší verzi téhož a nedávno jsme se také podívali na aktivní interposery, které mají umožnit snadné propojení různých čipů. A pak tu jsou také nové materiály, které zkoumá především společnost IBM, kvantové počítače, atd. Zkrátka je toho mnoho, co může nahradit prosté zvyšování rozlišení při tvorbě křemíkových čipů, které nevyhnutelně míří do krize.
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Renoir: nová APU už v lednu? AMD Renoir: nová APU už v lednu?
Můžeme být velice zvědaví na to, v jakém světle se ukáže příští generace APU od společnosti AMD. Očekáváme totiž už přechod na 7nm výrobní technologii a snad už i podstatný nárůst výkonu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Gigabyte Aorus RGB: více megahertz i LED Gigabyte Aorus RGB: více megahertz i LED
Společnost Gigabyte pod značkou Aorus připravila novou sadu pamětí RAM, a to v rámci řady Aorus RGB Memory. Jedná se o sadu s kapacitou 16 GB a možností dokoupit dvě svící atrapy navíc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel NUC 10 dorazí s až šestijádrovými procesory Comet Lake-U Intel NUC 10 dorazí s až šestijádrovými procesory Comet Lake-U
Nedávno jsme se dozvěděli o tom, že Intel brzy vypustí ze své nabídky NUC Crimson Canyon s nepovedeným 10nm procesorem. Jako náhrada přijdou NUC 10 vybavené procesory Comet Lake-U, čili opět 14nm čipy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Anthem Icetide: probíhá veřejný test první nové sezónní události Anthem Icetide: probíhá veřejný test první nové sezónní události
Anthem bylo další zklamání v podání studia BioWare, které namísto živoucího světa plného zábavy dodalo nedodělanou hru, jejíž vývoj ztratil směr. V září jsme se ale dozvěděli, že Anthem čekají zásadní změny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
BIOS desky MSI Creator TRX40 ukazuje nové možnosti taktování Threadripperů BIOS desky MSI Creator TRX40 ukazuje nové možnosti taktování Threadripperů
Procesory Ryzen Threadripper se začnou prodávat až ke konci tohoto měsíce, kdy přijde na trh také nový Ryzen 9 3950X. Tyto procesory tak můžeme zatím zkoumat jen z teoretického hlediska, nicméně jsou tu i desky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře