www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

NASA DART odstartovala, jak vrazí do asteroidu?

NASA DART odstartovala, jak vrazí do asteroidu?
, , aktualita
Americká NASA většinou vypouští do vesmíru sondy, jejichž úkolem je své cíle sledovat, ovšem v případě DART je to jiné. Tento v podstatě vesmírný projektil je sám určen hlavně k tomu, aby se co největší rychlostí srazil s asteroidem. 
K oblíbeným
reklama
Jak dobře víme, NASA DART představuje úvodní část celé snahy prozkoumat naše možnosti obrany proti asteroidům či snad kometám, které představují nebezpečí pro Zemi. Samozřejmě nemusí jít rovnou o život ohrožující asteroid, neboť i relativně malé těleso by dokázalo napáchat velké škody ve stylu ruské rulety. 
 
 
Pokud by tedy astronomové zjistili, že se takové blíží a s velkou pravděpodobností Zemi zasáhne, mohli bychom mu v ústrety vyslat celou sérii projektilů jako DART, které by při včasném zásahu měly ovlivnit jeho dráhu tak, aby se Zemi vyhnulo. 
 
DART je tak v podstatě velice jednoduchá mise a nyní se po této sondě chce v podstatě jen to, aby plně zasáhla binární asteroid Didymos a konkrétně jeho menší část zvanou Didymoon (oficiálně však Dimorphos). Až poté se bude sledovat, zda byla nějakým způsobem tato minisoustava ovlivněna a přesněji půjde o sledování změn ve vzájemné oběžné dráze těchto těles.
 
Sonda DART s hmotností asi 500 kg by tak měla vrazit do malého cca 160metrového tělesa rychlostí kolem 6,6 km/s, čili dopadová energie rozhodně není zanedbatelná. NASA pak bude ze Země sledovat, jaký měla vliv, přičemž původně měla tuto práci zastat sonda AIM vyslaná ve spolupráci s ESA, ale ta se rozhodla tuto misi nefinancovat. Nicméně tu máme náhradní evropskou misi Hera, ovšem tato sonda dorazí k cíli dle plánu až v roce 2026. Náraz DART už tak neuvidí, ale bude se moci podívat na následky srážky, což by mělo být snížení oběžné dráhy malého asteroidu tím, že do něj DART vrazí v protisměru jeho oběhu. 
 
 
DART už je tak na cestě, a to díky raketě SpaceX Falcon 9, která odstartovala z Vanderbergovy základny v Kalifornii a jak ukazuje infografika, je tu přece jen ještě něco jiného, a sice LICIACube (Light Italian Cubesat for Imaging of Asteroids) od italské vesmírné agentury ASI. Jde o smallsat, který se poveze na palubě DART a nedlouho před srážkou (konec září 2022) se oddělí, aby ji poté mohl sledovat a vyslat o tom na Zemi záznam. 

Samotná DART také asi za týden zapne svůj Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Optical navigation (DRACO) a začne také vysílat zpět obraz ze svého letu vesmírem, nicméně jak už název tohoto zařízení říká, jde především o navigační přístroj.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NordicTrack znemožnil zákazníkům instalovat si aplikace na běžecké pásy NordicTrack znemožnil zákazníkům instalovat si aplikace na běžecké pásy
Začali prodávat zákazníkům chytré běžecké pásy za tisíce dolarů, ale ti si na ně začali instalovat aplikace dle libosti. Reakce firmy NordicTrack nebyla zrovna přívětivá, na řadu přišla aktualizace, která to zákazníkům znemožnila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Hrozba zavlečení cizích organismů na Zemi je dle výzkumníků reálná Hrozba zavlečení cizích organismů na Zemi je dle výzkumníků reálná
Nemusíme si představovat rovnou zuby, drápy a náramenní laserový kanón, ale spíše mikroorganismy, které není radno podceňovat. Těm se věnuje nová studie, která se týká "biologické invaze" z vesmíru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
GeForce Lovelace mají být alespoň o 10 % dražší, bude to ale vůbec vadit? GeForce Lovelace mají být alespoň o 10 % dražší, bude to ale vůbec vadit?
Dle informací z čínského serveru MyDrivers chce NVIDIA zdražit karty v příští generaci zvané Ada Lovelace, čili půjde o GeForce RTX 4000. Je ale otázka, zda to vůbec bude vadit, respektive zda to bude znát na výsledných cenách.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sapphire GPRO X080 a X060: moderní Navi 20 jen pro těžbu Sapphire GPRO X080 a X060: moderní Navi 20 jen pro těžbu
Nyní už víme, že třetí vlna těžby kryptoměn na grafických kartách už nebude tak pomíjivá jako předchozí dvě, ačkoliv se to mohlo zdát ihned poté, co přišel pád během letošního května. Firmy tak nepřekvapivě reagují. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
TSMC svěří jiným firmám své méně výdělečné pokročilé technologie pouzdření TSMC svěří jiným firmám své méně výdělečné pokročilé technologie pouzdření
Společnost TSMC se dle Digitimes rozhodla oslovit jiné firmy a svěřit jim své technologie, které se řadí mezi CoWoS. Nejde však samozřejmě o všechny příslušné moderní způsoby pouzdření, kterými TSMC disponuje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek