www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

NASA DART odstartovala, jak vrazí do asteroidu?

NASA DART odstartovala, jak vrazí do asteroidu?
, , aktualita
Americká NASA většinou vypouští do vesmíru sondy, jejichž úkolem je své cíle sledovat, ovšem v případě DART je to jiné. Tento v podstatě vesmírný projektil je sám určen hlavně k tomu, aby se co největší rychlostí srazil s asteroidem. 
K oblíbeným
reklama
Jak dobře víme, NASA DART představuje úvodní část celé snahy prozkoumat naše možnosti obrany proti asteroidům či snad kometám, které představují nebezpečí pro Zemi. Samozřejmě nemusí jít rovnou o život ohrožující asteroid, neboť i relativně malé těleso by dokázalo napáchat velké škody ve stylu ruské rulety. 
 
 
Pokud by tedy astronomové zjistili, že se takové blíží a s velkou pravděpodobností Zemi zasáhne, mohli bychom mu v ústrety vyslat celou sérii projektilů jako DART, které by při včasném zásahu měly ovlivnit jeho dráhu tak, aby se Zemi vyhnulo. 
 
DART je tak v podstatě velice jednoduchá mise a nyní se po této sondě chce v podstatě jen to, aby plně zasáhla binární asteroid Didymos a konkrétně jeho menší část zvanou Didymoon (oficiálně však Dimorphos). Až poté se bude sledovat, zda byla nějakým způsobem tato minisoustava ovlivněna a přesněji půjde o sledování změn ve vzájemné oběžné dráze těchto těles.
 
Sonda DART s hmotností asi 500 kg by tak měla vrazit do malého cca 160metrového tělesa rychlostí kolem 6,6 km/s, čili dopadová energie rozhodně není zanedbatelná. NASA pak bude ze Země sledovat, jaký měla vliv, přičemž původně měla tuto práci zastat sonda AIM vyslaná ve spolupráci s ESA, ale ta se rozhodla tuto misi nefinancovat. Nicméně tu máme náhradní evropskou misi Hera, ovšem tato sonda dorazí k cíli dle plánu až v roce 2026. Náraz DART už tak neuvidí, ale bude se moci podívat na následky srážky, což by mělo být snížení oběžné dráhy malého asteroidu tím, že do něj DART vrazí v protisměru jeho oběhu. 
 
 
DART už je tak na cestě, a to díky raketě SpaceX Falcon 9, která odstartovala z Vanderbergovy základny v Kalifornii a jak ukazuje infografika, je tu přece jen ještě něco jiného, a sice LICIACube (Light Italian Cubesat for Imaging of Asteroids) od italské vesmírné agentury ASI. Jde o smallsat, který se poveze na palubě DART a nedlouho před srážkou (konec září 2022) se oddělí, aby ji poté mohl sledovat a vyslat o tom na Zemi záznam. 

Samotná DART také asi za týden zapne svůj Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Optical navigation (DRACO) a začne také vysílat zpět obraz ze svého letu vesmírem, nicméně jak už název tohoto zařízení říká, jde především o navigační přístroj.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple údajně vyvíjí bezdrátovou nabíječku i na větší vzdálenosti Apple údajně vyvíjí bezdrátovou nabíječku i na větší vzdálenosti
Proslýchá se, že Apple dále vyvíjí nové modely bezdrátových nabíječek a možná se dočkáme takové, která bude přeci jen schopná nabíjet více zařízení než MagSafe Duo. Hovoří se i o bezdrátovém nabíjení na dálku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření
Vedle mnohem populárnějšího Vesmírného teleskopu Jamese Webba a také nově vypuštěné mise DART se krčí IXPE, Imaging X-ray Polarimetry Explorer, který si ale rozhodně zaslouží pozornost. Na co se zaměří? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě
Dle evropského komisaře Thierry Bretona bychom se měli už brzy dozvědět konkrétnější informace o tom, jaké plány má Intel na expanzi svých výrobních kapacit v Evropě. Ve hře je až téměř sto miliard dolarů investic. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gelsinger: vývoj 3nm a dalších procesů se povedlo urychlit Gelsinger: vývoj 3nm a dalších procesů se povedlo urychlit
Intel má z hlediska výrobních procesů co dohánět a dle Patricka Gelsingera se mu to daří dobře, a to dokonce až tak, že chystaný proces Intel 3 i další na něj navazující mají náskok oproti plánu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům
Problém se scalpery vyrostl do nebes především po nástupu nových GeForce Ampere, ale jde o všeobjímající téma týkající se v podstatě jakéhokoliv zboží, jehož je zrovna nedostatek, nebo o něž může být brzy velký zájem.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů