www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA nechce podporovat Vulkan na kartách Fermi

NVIDIA nechce podporovat Vulkan na kartách Fermi
, , aktualita
Společnost NVIDIA se dříve vyjádřila, že grafické karty s čipy Fermi, tedy série GeForce 400 a 500, mohou být využity s API Vulkan. Nyní však oznámila, že příslušné ovladače pro tyto karty nepřipraví. Jaký má pro to důvod?
K oblíbeným
reklama
Ten je jednoduchý. Dle NVIDIE jsou karty GeForce 400 a 500 s GPU generace Fermi už příliš staré a jejich základna je už moc malá na to, aby se vůbec obtěžovala s podporou API Vulkan. Ve vyjádření se konkrétně píše, že "V této době neplánujeme podporu GPU třídy 4 a 5 (Fermi). Nejde o technologický problém, ale o příliš malou základnu. Pokud vám to vadí, kontaktujte prosím svého lokálního zástupce NVIDIE a dejte nám vědět." To prohlásil inženýr Jeff Bolz na setkání organizovaném skupinou Khronos.

Někteří majitelé karet s čipy Fermi budou tedy možná zklamaní, ale od NVIDIE jde o celkem logciký krok. Však tato GPU jsou již šest let stará a NVIDIA od té doby přišla se dvěma generacemi karet s čipy Kepler a jednou s čipy Maxwell, které během několika měsíců nahradí další generace. Navíc je třeba si uvědomit, že Vulkan 1.0 už je sice na světě, ale v této době je známá pouze jedna hra, která jej podporuje a ta navíc ještě ani není hotová. Bude tedy ještě dlouho trvat, než se na trhu objeví větší nabídka her či aplikací s podporou Vulkanu a během toho budou Fermi dále stárnout. Už nyní nedosahují ani poloviny výkonu aktuální generace Maxwell a pokud se vyplní naše představy o nových grafikách AMD Polaris a NVIDIA Pascal, ani zdaleka nebudou moci soupeřit ani s novým low-endem, což nyní ta nejlepší z nich ještě může. Ale i GTX 580 už zaostává (GTX 590 je tedy lepší než GTX 950, ale přeci jen jde o dvoučipovou kartu).

NVIDIA tak asi očekává, že pokud majitele karet Fermi, kteří mají zájem o upgrade, k tomu nedonutily aktuální modely Maxwell, pak Pascal to určitě zařídí. Ostatně kdy jindy, než s příchodem karet slibujících až dvojnásobný výkon oproti současné generaci, bychom měli své počítače upgradovat?

Co se týče konkurenčního AMD, pak to plánuje podporu Vulkanu na všech kartách s architekturou GCN, což znamená od generace Radeon HD 7000. Tu následovaly už Rx 200 (když pomineme OEM sérii HD 8000) a pak už aktuální Rx 300. Radeony HD 7000 přitom přišly na trh na začátku roku 2012 a brzy poté je následovaly první GeForce 600, takže v tomto ohledu je na tom AMD stejně jako NVIDIA. Pokud se ale zaměříme na aktuální podporu Vulkanu, pak je na tom lépe právě NVIDIA, která již nabízí ovladače karet s čipy Kepler a Maxwell na Windows i na linuxových systémech včetně Steam OS.

Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek