NVIDIA přiznává, že nedostatek RTX 3000 přetrvá do konce roku

NVIDIA přiznává, že nedostatek RTX 3000 přetrvá do konce roku
, , aktualita
Po akci GTC Digital 2020 přišla řada na otázky a odpovědi, takže Jensen Huang z NVIDIE dostal jeden očekávaný dotaz ohledně dostupnosti nových karet GeForce generace Ampere. Jeho odpověď nepřekvapila.
K oblíbeným
reklama
Už server Tweaktown na začátku září tvrdil, že NVIDIA bude mít velké problémy s uspokojením poptávky a že do konce tohoto roku máme očekávat jejich nedostatek. Udávalo se přitom, že za tím stojí i rozhodnutí samotné NVIDIE nevyrábět u Samsungu tolik GPU, na kolik by stačily kapacity, a to kvůli zatím nízké výtěžnosti. Nicméně to můžeme stále řadit mezi fámy, neboť nic takového se (zatím) nepotvrdilo.
 
Jisté je pouze to, že čipů GA102 pro RTX 3090 a RTX 3080 je prostě málo, ať je příčina jakákoliv. A když se to navíc setká s velice živým zájmem zákazníků, máme tu rázem zoufalý nedostatek zkombinovaný s nafouklými cenami. 
 
 
Co nám ale prozradil Jensen Huang po GTC Digital 2020? Ten je sám toho názoru, že poptávka po nových kartách bude překonávat nabídku po celý zbytek tohoto roku. Připomněl také, že nás čeká silná předvánoční nákupní sezóna a k tomu je třeba přičíst "Ampere factor". NVIDIA se tak dle svého šéfa může těšit na velice bohatý poslední kvartál roku. Dále jsme se z jeho úst dozvěděli, že výtěžnost čipů Ampere je skvělá, dodavatelský řetězec funguje bez problémů a jde jen o to, že se karty na trhu ani neohřejí a hned jsou vyprodané.
 
Je pravda, že poptávka po RTX 3000 je skutečně enormní, a to i přes ten fakt, že RTX 3080 v reálném světě nenabízí dvojnásobný výkon (měřeno v FPS) oproti RTX 2080. I tak jde ale o velký výkonnostní skok a mnozí zákazníci dostali konečně důvod k upgradu svého hardwaru. NVIDIA by tak dokázala na trhu prodávat mnohem více karet, než na něj dokáže i s pomocí svých AIB dodat. 
 
Také je třeba zdůraznit, že Huang nikdy nemluvil o tom, že by NVIDIA měla problémy s nabídkou. Mluví pouze o bezprecedentní poptávce, ovšem server VideoCardz připomíná, že NVIDIA dle jeho zdrojů mezi AIB dodala svým partnerům v první vlně mnohem méně karet než obvykle. Nedávno navíc odložila nástup RTX 3070 oficiálně kvůli tomu, aby mohla připravit větší zásoby karet pro začátek prodeje, ale i to obhajuje právě a pouze nebývalou poptávkou.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů