www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA si zaregistrovala značku Hopper, bude to další generace?

NVIDIA si zaregistrovala značku Hopper, bude to další generace?
, , aktualita
Opět se objevilo příjmení Hopper, které patřilo Grace Hopper, americké průkopnici počítačových věd. Je tak velice pravděpodobné, že takto se bude označovat příští generace NVIDIE po Ampere. 
K oblíbeným
reklama
Grace Hopper je jedním z lidí stojících za vývojem programovacího jazyka COBOL a vůbec programovacích jazyků obecně, programovala i počítač Harvard Mark 1 a svými znalostmi přispěla válečné snaze Američanů v průběhu druhé světové. Ostatně v americkém námořnictvu dosáhla hodnosti kontra admirála, ovšem ne v aktivní službě na moři, o což se sice snažila, ale byla už příliš stará a bez potřebné tělesné "konstrukce" vstoupila jen do rezerv. Jako matematičky jí ostatně bylo zapotřebí jinde, a to právě u Mark 1. 
 
Grace Hopper 
 
Nyní už ovšem máme potvrzeno, že NVIDIA si krom jiných značek zaregistrovala právě i Hopper a my jsme se nedávno dozvěděli, že takto se má označovat další generace. 
 
 
Věc se má i tak, že dle starší zprávy, kde se označení Hopper objevilo, by GPU v této generaci měla být v podobě MCM, čili vícečipových modulů. A pokud ona zpráva měla pravdu o samotném označení, znamená to, že by nemusela lhát ani o samotných MCM čipech. Ostatně nás teprve čeká generace Ampere, kterou můžeme se střízlivým uvažováním očekávat někdy v příštím roce. To znamená, že Hopper by mohla nastoupit v roce 2022 a pak není zrovna moc důvodů se bránit myšlence, že by NVIDIA opravdu začala svá (hi-end) GPU kouskovat a propojovat s pomocí některé z moderních technologií pouzdření (EMIB, interposery). 
 
AMD také nyní všem ukazuje, že tvorba procesorů z více čipů může být velice dobře schůdná cesta, jak obejít výrobní omezení (velikost masek, výtěžnost, cena) a dodávat velice výkonné MCM CPU. Na GPU bude možné tento postup jistě aplikovat také, ostatně Intel s tím už oficiálně počítá v případě 7nm GPU Xe HPC "Ponte Vecchio". Nejde přitom jen o nějaký technologický výstřelek, ale v podstatě o nutnost pro ty výrobce, kteří chtějí i nadále soupeřit v hi-endu, což znamená a bude znamenat dodávat na trh čipy skládající se už pomalu z desítek miliard tranzistorů. 
 
Uvidíme ale, zda to v případě generace Hopper či ostatních GPU chystaných na první polovinu dvacátých let bude vyhrazeno právě jen hi-endu, anebo se výrobci rozhodnou i pro "čipletový přístup" v případě běžných grafických karet.  
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti
Známý leaker vystupující jako wjm47196 přinesl zprávu, že má osobně již potvrzené kapacity pamětí výkonných GeForce RTX nové generace, které využijí široké paměťové sběrnice. Má jít o 24, 20 a 10 GB, což si zcela jistě zaslouží vysvětlení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie
Koronavirová pandemie se podepsala i na Mozille, která už nějakou dobu mění obchodní strategii. COVID-19 si ale vyžádal urgentní reakci a obchodní model se musí změnit rychleji a výrazněji. Prvním krokem je propuštění 250 zaměstnanců.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci
Společnost Nuvia byla založena třemi bývalými pracovníky firmy Apple teprve loni a jak napovídá její vlastní název i označení prvního procesoru, jejím cílem je vytvořit zcela nový procesorový design. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování
Síť seizmometrů měřících zemětřesení a varujících před ním je hodně drahá a Google ji chce velmi zlevnit a rozšířit. Stačit k tomu budou vestavěné akcelerometry v telefonech s operačním systémem Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor
S herními monitory, které disponují 34palcovými prohnutými obrazovkami s poměrem stran 21:9 se v poslední době roztrhl pytel. Svůj model nedávno představilo i Xiaomi a nyní tu máme novinku od Gigabyte. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář