Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od olda79
Jako rychlost. Zen 5 bude podporovat jen DDR5­-5600 JEDEC. Maximum je DDR5­-8800.
Odpovědět0  0
"Zdá se, že AM5 tu s námi až tak dlouho jako AM4 nevydrží.­"
No hlavně aby dotáhli podporu DDR5 na AM5. Přeskakovat na DDR6, když ani nevyužijí plně DDR5 by bylo dost hloupý.
Odpovědět0  0
To ale není poprask. To je podle mně solidní porovnání rizik. Teda kromě Elona, ten jediný okolo toho skutečně poprask dělal.
Odpovědět0  0
Ok, je to tam uvedeno. Ovšem Elonem Muskem bych se moc neoháněl, protože klidně navrhoval zastavit vývoj AI, aby jen sám rozjel AI. A že by to nějak rezonovalo mezi lidma mi teda nepřišlo.
Odpovědět0  0
Taky jsem si všiml, že se v aktualitě pořád píše o kontroverzním DMA, ale vůbec ne o kontroverzní Apple Interlligence, ale třeba v aktualitě o recall píšete, že je kontroverzní.
https:­/­/www.svethardware.cz­/kontroverzni­-microsoft­-windows­-recall­-bude­-ve­-vychozim­-stavu­-vypnuty­/60803
Tak mi moc netvrďte, že k tomu lidi přistupují stejně.
Odpovědět0  0
Naprosto souhlasím. A proto je jasně vidět ta rozdílnost přístupu lidí k bodu 1 u MS a Applu. Děkuji, že jste to přesně ukázal. A ano aktualita řeší i další věci, ale žádný poprask okolo bodu 1 u Applu jsem nikde nezaznamenal. Uvedťě mi prosím nějaký odkaz na poprask okolo bodu 1 u Applu. Já jsem skutečně nic nenašel.
Odpovědět0  0
V první větě je uvedeno, že se u MS a Applu řeší něco jiného, a ve druhé, že se to u Applu řeší taky. Tak jak to teda je :D?
Jinak právě ten poprask je naprostý rozdíl v přístupu lidí k MS a Apple. Apple totiž řekne, že vás chrání, a všichni jen kývou hlavou :D.
Odpovědět0  0
Já přeci nepsal, že Recall má chránit zákazníka. Ten rozruch byl, že Microsoft bude špehovat lidi. V aktualitě je uvedeno např. ­"... Apple nemůže zaručit, jaká pravidla nakládání s daty budou mít aplikace třetích stran­". Přitom nikoho vůbec netrápí, že Apple sám vás bude těžit :D. Ovšem v případě MS by už byl oheň na střeše :D. Marketingové oddělení Applu je prostě někde jinde, to se musí nechat.
Odpovědět2  0
Je velice úsměvné, že v případě Microsoftu se rojel absolutní shitstorm s jejich Recall funkcí, ale u Apple se vše bere jako ochrana zákazníka :D.
Odpovědět0  0
A v čem je teda ten nesouhlas? Já to vidím velice podobně.
Odpovědět0  0
Až opadne AI hype, tak prostě klesne cena. To není nic tragickýho. Je to jen jedna společnost.
Odpovědět4  1
Jestli má 5060 pořád jen 8GB, tak to je masakr. To měla už 3060.
Odpovědět5  0
No ano. AMD podporuje nějaké rychlosti a výrobci pamětí vyrábí klidně i s vyšší rychlostí. AMD nezaručuje, že ty vyšší rychlosti budou fungovat. Je to přetaktování. I EXPO profil je přetaktování.
Odpovědět0  0
S tím souhlasím. Když do toho začneš míchat desktop vs server a DDR4 s PCIe 4.0, tak mi skutečně uniká kontext :D.
Odpovědět0  0
Cože? A co je toto ­"Jenže v době, kdy AMD ukuchtilo centrální chiplet nic takové ještě nebylo.­"?
Odpovědět0  0
No ano, vždyť jsem to psal, že to je nejspíš prakticky ten samý IO­/D. V čem je teda problém?
Odpovědět0  0
Nevím odkud se bere srovnání serveru a desktopu. A proč se vracet k Zen 3 při srovnání? Zen 4 IO­/D je na 6nm. Podporuje PCIe 5.0 a DDR5. Tady se přeci porovnává Zen 5 a Zen 4.
Odpovědět0  0
Ten centrální chiplet je nejspíš prakticky ten samý jako pro Zen 4. Mezitím uteklo moře vody. Spíš bych čekal, že na to prakticky nešáhly. Že by připravovaly refresh Zen 5 není moc pravděpodobný. Poslední byl Zen+. Nikde se ani neobjevil žádný leak o nějakém refreshi. Naopak se objevily informace, že vydání Zen 6 nebude až po prakticky 2 letech jako Zen 5.
Odpovědět0  1
To je ale jen přetaktování, který může a nemusí fungovat. JEDEC je až DDR5­-8800. Přetaktovaný budou v budoucnu nejspíš i přes 10000. No mají se Zen 6 ještě hodně kam jít, než přejdou na DDR6.
Odpovědět0  1
Těch DDR5­-5600 je fakt málo.
Odpovědět0  1
Nvidia pomáhá především sama sobě k penězům :D.
Odpovědět7  0
Možná příležitost k nákupu. Pokud se Arrow Lake povede, tak zase vyletí nahoru. Bude to vyrábět TSMC, takže případný neúspěch už půjde na vrub architektury.
Odpovědět2  0
To jsou jen výmluvy člověka, který ví, že to nikdy nebude jen za peníze. Takže věta ­" Opravdu nemam problem s placenim­" jsou jen planý řeči. Mně nevadí, že lidi obchází reklamy, stahujou torrenty atd., ale že mají ještě tu drzost se tvářit jako když bojují proti nějaké nespravedlnosti, zlu apod., a předstírají, že by vlastně klidně platili.
Odpovědět2  0
Firmy nebudou mít kde inzerovat? To jako vážně jsou chudáci inzerenti? Stagnace ekonomiky? Tohle je už naprostý úlet. U rádia je to jen protože musej. U TV je taky plno reklamy, a pak nabízí nějaký streamy za poplatek bez reklam. Filmové a seriálové streamovací služby zase zavádějí zdarma, nebo levnější tarify s reklamou. A falešný reklamy jsou všude. I na sociálních sítích. Prostě YouTube má být lidské právo a Google si nesmí dovolit na něm vydělávat.
Odpovědět1  0
Když jsou rozumné reklamy, tak si to nikdo nepředplatí, a ještě dostanou míň peněz za reklamy. Tak to bylo na začátku a bylo to roky prodělečný. To měl YouTube začít rovnou s předplatným, když tam nebyl žádný obash? Pokud má něco úspěch, tak to vždycky zdražuje. Stojí to stejně jako Spotify, kde je jen zvuk, a lidi nemaj problém si to předplatit.
Odpovědět0  0
YouTube Premium.
Odpovědět3  1
Finanční krize tu byly v době zlatého standardu i po něm. Zrovna tu krizi v roce 2008 dost zachránilo právě natištění peněz. Jinak by krachlo mnohem víc bank a krize by byla mnohem horší. Bohužel ty peníze dostaly zrovna ty banky co se na jejím vzniku dost podílely, ale byly prostě moc velký na to, aby je nechaly padnout.
Odpovědět2  1
Úplně stejně se dá argumentovat u fiat měn. Nejsou samospásné a mají vlastní problémy, ale zase řeší problémy komoditních měn založených na zlatě, BTC nebo čehokoliv omezenýho. Fiat měny fungují dobře pokud se dobře chová centrální banka. U komoditních měn, když nastane problém, tak už to nikdo nezachrání.
Odpovědět4  0
Není to nesmysl. Stačí si dohledat problémy zlatého standardu a proč ho země opustily. Peníze nejsou jen držitelem hodnoty. BTC kupujou lidi jen jako investici, jako peníze to nikdo nepoužívá.
Odpovědět8  3
Je normální, že se určují pravidla nakládání zdrojů. To se týká energie, vody, půdy atd.
Odpovědět7  2
Problém je, že ty ne­-fiat peníze způsobují nestability v ekonomice, a proto je státy opustily. To dále vede k nestabilitě společnosti a rostoucí podpoře levicových ideologií které mohou vést jen k totalitě i když to často jejich zastánci nezamýšlejí. A BTC není žádná měna, protože ho tak nikdo nepoužívá.
Odpovědět5  4
Pokud by Snapdragon X Elite přinesl pasivně chlazený, ale výkonově použitelný notebooky, tak by to nebylo marný. Ideálně pro Windows i Linux. Prostě taková alternativa k MacBook Air.
Odpovědět2  0
Bohužel jste si svůj předchozí příspěvek nepřečetl, a tedy nepochopil mojí narážku na fosilní a jaderné zdroje. Vysvětlení grafu píšete až zde. Vaše extrapolace jsou do značné míry zavádějící. Převádět masivně solární elektřinu ze Španělska nebo Itálie, jak navrhujete, je v dohledné době nerealistické. To samé jsou např. větrníky z Baltu. I Německo má problém, a to je jedna země. Celoevropské řešení je na dekády do budoucnosti jen aby se ty země dohodly. Reálnou cenu tohoto řešení netuší nikdo. A to nemluvím o úložištích pro uložení nadbytku energie. No a samozřejmě je zde také to zásadní, a to je energetická soběstačnost. V ČR by to znamenalo být plně závislý na dovozu. U JE máte rámcovou představu kdy a za kolik bude. Vaše řešení znamená další dekády spalování fosilních paliv. Nikde jsem neviděl nějaký soldiní návrh, nebo diskuzi, že by šlo v dohledné budoucnosti předělat evropskou energetiku jen na solár a vítr až zde od vás.
Odpovědět4  1
To mně těší, že už v EU jedeme, podle toho grafu, jen na obnovitelné zdroje :D. Všechny tu uhelý, plynový a jaderný elektrárny vlastně celou dobu jen stojí a nic nedělají :D.
Odpovědět4  3
Tak Android je Linux. Pokud jde o distribuce Linuxu, tak tam je situace ještě mnohem horší. Tam není totiž politika žádná. Jsi prostě odkázán na to co vývojáři knihoven, co používáš, udělají. Pokud nebudeš akutalizovat, tak za chvíli zůstaneš trčet na starých verzích OS. No a u Windows je to jejich velká výhoda, na které si MS zakládá. Pak jim ovšem lidi zase nadávají, jaký je to moloch. No a Apple se taky s nikým nemaže. Prostě aplikace zařízne, a je to.
Odpovědět0  0
Jakým způsobem USA způsobily 70% inflaci v Turecku?
Odpovědět4  1
To znamená konec zastaralých x86 a ARM procesorů. Do dvou let je všichni zahodí a budou používat jen RISC­-V, nebo skončí :D.
Odpovědět4  0
Cituji od dezinformátora:
"Tento test je koncipován tak, že samotná zátěž je jádrům podávána ve velmi krátkých dávkách ­(burst­), mezi nimiž jsou přestávky. Okamžiky plné zátěže jsou zkrátka tak krátké, že je standardní správce úloh v grafu nezachytí ani jako 100% vytížení.­"
Při tomto způsobu je např. cpu v telefonu vytížen prakticky maximálně, protože jinak začne thermal throttling. Desktopový CPU se při této zátěži ani neopotí. Většinu času čeká na další úlohu. Naprosto netuším jak GB hodnotí ty pauzy. To že např. IPhone má exceletní výkon na Watt je bez debat. Jestli tohle GB měří, tak je to asi ok, ale to je tak vše.
Odpovědět4  0
A proto je potřeba zpomalovat desktopová CPU, aby se to srovnalo s těma pasivně chlazenýma, to dá rozum :D.
Takže to není o architektuře, ale je to o velikost cache. To jsem rád, že jsem se to konečně dozvěděl :D.
Dlouho jsem se tak nepobavil.
Odpovědět3  0
Ano je potřeba testovat všechny CPU tak, aby se moc nezapotily. Jen tak polehoučku :D.
Ryzen 5900X vypráskají už současný x86 mobilní CPU, který si ihned člověk může koupit v obchodě.
To pro ještě nevydaný high­-end CPU není zrovna dobrá vizitka.
Odpovědět3  1
Moc nerozumím proč jen ten kdo umí dělat v assembleru, tak může psát o CPU. Assembler je jen textový zápis instrukcí CPU. Člověk se z toho dozví maximálně obecné info o architektuře jako RISC­/CISC, ale to je tak vše.
Odpovědět7  0
Přečti si článek ­/clanek­/je­-opravdu­-apple­-a16­-rychlejsi­-nez­-x86­-cpu­-nikoli­-jde­-o­-vlastnost­-geekbench na diit.
Nejde sem dát bohužel celý odkaz.
Odpovědět1  0
Geekbench úmyslně zpomaluje desktopová CPU. Jako test je úplně k ničemu.
Odpovědět4  0
Ano je to málo. Za dvacku se tam nebudu ani namáhat nalogovat.
Odpovědět0  0
Taky že ano, ale levnější je jen výroba. Apple určitě nikdy netvrdil, že je bude prodávat levněji.
Odpovědět2  0
Mají tam chybu. Na TLOU ve FHD 8GB nestačí.
Odpovědět6  0
Žádný vypořádání zlata se dělat nemusí. Prostě centrální banka natiskne papirky, které odpovídají nějakému množství zlata., které má. Pak už kolují jen papírky. Kdo chce to skutečné zlato za ty papírky, tak si pro něj musí přijet a vyzvednout si ho.

Je úplně jedno kdo za krize může. Nemusí to být stát. Může jen zhoršit už vzniklou krizi. Každopádně centrální banka není stát. Proto by měla být politicky nezávislá a nebát se klepnout stát, trhy apod. přes prsty, když se něco děje.

Co to je za funkci účetní jednotka? Jak to souvisí s ekonomikou?
Odpovědět0  0
Zlatý standard přece neznamená, že se převáží zlato. Nejsme ve středověku.

Peníze dojdou, když přestanou peníze kolovat v ekonomice. Může to být doprovázeno deflací. Proto se jí centrální bankéři bojí. Obecně je to situace, když všichni dojdou k přesvědčení, že nejlepší je nedělat nic a ekonimika se zastaví. Pak začnou banky a firmy postupně padat a domino efektem tu může najednou být velká krize.

Přehřátí ekonimiky je naopak až přehnaná circulace peněz, která vede k inflaci a hyperinflaci. V tom případě centrální banky zvyšují sazby a stahují peníze z ekonimiky.

Peníze nejsou jen pro uchování hodnoty, jako zlato či jiné komodity, ale hlavně pro směnu zboží a služeb. Už z podstaty dochází při té circulaci peněz k problémům. Pokud je množství peněz navázano na komoditu, tak s krizí nikdo nic neudělá. Na druhou stranu se to dá zneužívat, a pak to taky může skončit špatně.
Odpovědět0  0
To je omyl. Nemožnost ovlivnovat množství peněz právě vede k nestabilitám. To je v ekonomice normální. Proto se vesměs opustil zlatý standard. Když tzv. dojdou peníze a hrozí kolaps, tak centrální banka natiskne peníze. Když se rozjíždí inflace, tak je pomocí úroků stahuje z ekonomiky.
Odpovědět0  0
Odpovídá rozložení ujetých kilometrů i autům se spalovacími motory? Není to v článku uvedeno. Pokud ne, tak závěr akorát je, že si auta na baterky prostě kupují lidé co jezdí málo.
Odpovědět4  1
Jo je to možný, že se ten písek rozšíří. Jinak u toho vodíku není úplně pravda, že musí být vždy stlačen na stovky atmosfér. Nebo aspoň ne všude. Jsou například už pokusy prostě využít plynové rozvody pro distribuci vodíku. U toho písku to opět znemná mít na místě nějaký soláry ­/ větrníky navíc, nebo to ohřívat elektřinou. A tak se to nebude nejspíš dát moc použít u velkých měst. Výhoda vodíku je, že ty technologie jsou a fungují už dlouhý roky, akorát je to drahý­(nefektivni­). Vše ostatní jsou většinou prototypy, který se zatím nerozšírily.
Odpovědět0  0
Tolik solárů a větrníků se instaluje, protože důležitá je průměrná produkce. Pokud by se mohlo do sítě připojit jen tolik kolik je schopnost i při maximální produkci zpracovat, tak po většinu roku musí běžet hodně centrálních zdrojů. Ten písek je při skladování energie ve stejné situaci jako vodík. A ano může být efektivnější, a nebo něco úplně jiného. Nemá smysl ukládat energii, kterou mohu využít. Momentálně nevyužitelnou energii se vyplatí ukládat i se ztrátama. Jaký konkrétní poměr toho nadbytku a jaký způsob ukládání bude to teď nikdo neví. Ten písek může být efektivnější, ale musí se někde postavit a tam stát. Vodík se dá převážet, stlačovat atd. Dá se využít přímo spalovaním nebo v článcích. Takže i když nebude tak efektivní, tak se možná bude používat. Nechci tvrdit, že to tak bude, ale automaticky říct, že vodík je ze hry se mi taky nezdá.
Odpovědět0  0
S tou vodou to není úplně pravda. To že se neyplatí vyrábět z vodík vody platí do okamžiku, kdy mám možnost tu potřebnou energii na výrobu vodíku jinak využít. Pokud třeba v létě jedou soláry a větrníky naplno a už nejsou ani žádný baterky kam tu elektřinu ukládat, tak je výroba vodíku v podstatě zadarmo, protože bych tu energii vyhodil. Je otázka kolik takovéto ­"volné­" energie bude, ale už dnes se to v létě děje. Taky obecně využití vodíku primárně na výrobu elektřiny není úplně nejlepší, protože opět je tam konverze. Nejlepší je jako hlavní využití pro teplo.
Odpovědět0  0
Tak v efektivitě vodík podle mě nikdy nebude stačit na baterky. Vodík je spíš náhrada za plyn. Dá se ho vyrobit teoreticky neomezeně. Je otázka, jestli baterky se dokážou vyrobit v takovém rozsahu a množství, aby mohly být např. jako záloha pro energetiku. Zatím je to jen na dobu minut až pár hodin.
Odpovědět0  0
Třeba vyjde toto:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Odpovědět0  0
Zajímavější bude až srovnání s Bergamem. Tohle je o ničem.
Odpovědět0  0
Nemá to být otevřený standard, který stačí zprovoznit aktualizací ovladačů. Je to ­"jen­" open source a cross platform.
Odpovědět7  3
Nevzpomínám si, že by AMD někdy slibovalo automatické fungování ve všech hrách. Kdyžtak prosím link. Oproti DLSS je to open source a funguje i na neAMD grafikách. Jak víc použitelné napříč herním světem si to představuješ?
https:­/­/gpuopen.com­/fsr­-announce/
Odpovědět13  1
Stejně by mě zajímalo, jak se projeví nesdílení L3 u CPU s dvěma CCX. A co teprv u 6­-ti jádra. Bude to 4+2 nebo 3+3?
Odpovědět0  0
Nj osmičky zdarma najednou nesmrěj :­-D.
Odpovědět0  0
Samsung SSD 840 Pro 250GB je super, ale doporučuju Crucial MX100 512GB.
Odpovědět1  0
Já jsem k Mantle velice kritický.

1­) Je to uzavřený standard. Může ho změnit jen AMD. Ostatním je dovoleno ho jen implementovat. Až ho předá třeba např. Khronos group, tak má cenu říkat, že je to otevřené API.
2­) Nikde jsem ještě nečetl jak moc low­-level je. Jak moc je ušité na míru GCN. Zatím předpokládám, že je pro jen GCN a ostatní ho mohou emulovat.
3­) Otevřený standard tu je. Je to OpenGL ­(ES­). Pokud je moc high­-level, tak se může AMD zasadit o jeho doplnění o low­-level funkce.
Odpovědět1  0
Pokud vím, tak už se MS někde vyjádřil, že Mantle na XBONE prostě nebude.
Odpovědět0  0
"Vezměte v úvahu, že to za pár kliků myší není zrovna málo; i když jde o podmíněný trest, se záznamem v rejstříku trestů může nastat velký problém např. při hledání zaměstnání, založení živnosti a tak dále.­"

Obtížnost nerozhoduje. Někoho zabít může být otázkou jednoho ohlídnutí se stranou, když vjíždím na přechod. Trest odpovídá. Stejný problém může potkat i tu druhou ženu. Dnes si běžně zaměstnavatelé projdou ­"internetový profil­" uchazeče o zaměstání. A to nemluvím o tom, když na to narazí jeji blízcí.
Odpovědět0  0
Vzhledem k reakcím lidí na Win8 bych se o klasický desktop nebál. Odstranění tlačítka Start napáchalo celosvětové škody v několika procentech HDP :D. Uživatelé si s tím prostě nedovedli poradit. Nedovedu si představit, kdyby měli najednou pracovat v ModernUI, Androidu apod. V delším horizontu možná, ale v dohledné době ne.

Budoucnost PC je už jiná věc. Mě osobně je jedno jaký počítadlo mám, když k tomu připojím klavesnici, myš a monitor. Na práci mi stačí výkon notebooku a v budoucnu možná i tabletu.
Odpovědět0  0
Nevím proč bych měl dávat nějakou alternativu. Problém této klávesnice je špatné rozložení kláves pro psaní. Má krátký pravý shift. Některé společnosti dělají zkrácený levý shift, protože ten je pak skoro stejně daleko jako dlouhý pravý shift. Dlouhý levý shift totiž zasahuje až pod klávesu A. Ovšem krátký pravý shift je pro psaní prostě fail.
Odpovědět0  0
SteelSeries 6Gv2 rozhodně nemá klasické rozložení kláves. Na psaní je nevhodná.
Odpovědět0  0
Ja si poridil tuhle:
http:­/­/www.madshrimps.be­/?action=getarticle&articID=647
V podtstate mam podobny vnitrnosti jako v testu ­(nForce4, CPU na 2.4GHz, 8800GT, 450W PSU­), ale teploty mam mnohem lepsi. Je to sice low model u Lian Li, ale chlazeni uplne v pohode.
Odpovědět0  0