reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Petr Papež (2)
Ano, je to průzkum trhu. Něco špatně?
-­-­-
Karty nejsou testovány s OC? Dyť to není pravda. Všechny karty prošli přetaktováním, ale jak minimálně jednou zmiňuji: elektronika je stejná, takže přetaktování jádra je spíše o náhodě a revizi. Za ­"náhodu­" nemůžu vinit výrobce, na to se na mně nezlobte. Paměti nejenže mají menší vliv na výkon, jsou u karet opět stejné. Hynix 1,1ns a Samsung 1,2ns jsou paměti na téměř stejné úrovni s podobným OC. Jak to tedy mám hodnotit? Výkon s OC je změřen v 3DMarcích, nic víc není třeba.
-­-­-
Spekulace o ­"podplacení­" apod. si nechcte pro sebe. V závěru je jasně odůvodněno proč a z jakého důvodu vyhrál Gigabyte. Vyhrála proto, že je nejlevnější a přitom na stejné úrovni jako zbytek testovaných karet.
-­-­-
Děkuji za námitky,
Petr Papež
Odpovědět0  0
Protože na plný výkon by v grafu nic vidět nebylo. Takhle se snáze dají rozpoznat rozdíly, k čemu by byl graf, kde bude jedna tlustá nečitelná čára?
Vaše přirovnání bohužel není správné. Pokud testuje Porsche, tak testujute přímo vůz. To ale není tento případ. Zde testujete jinou část, nikoliv samotný vůz ­(= procesor­). To samé platí u testování HD u grafických karet. Pokud by toto byly testu CPU, tak by samozřejmě k žádným downgradům nedocházelo.
Odpovědět0  0
Článek je pěkně, čtivě napsán. Pěkná oddechovka :­).
Jen jsem nenašel s kým, že to uzavřel Amkor dohodu o spolupráci ­(IBM?­) a oficiální stránky Amkoru asi nebudou Amkor.net, ale Amcor.com.
Odpovědět0  0
Podle netu by to mělo ­(snad­) být v konzoli ­"r_hdrrendering X­". Kde X je hodnota 1 až 11, čím více, tím více HDR.
Osobně to upravuji v config souboru FarCry, kde to naleznete pod podobnou položkou ­(jsou tam tuším tři s názvem HDR­), bohužel nejsem u domácího PC. Také se tam nastavuje hodnota od 1 do 11.
Odpovědět0  0
No tak to jsem zvědavý jak to zklohníte dohromady ;­).
Odpovědět0  0
Cože HD 2900 XT má RAM HINX? Když už tak HYNIX.
-­-­-
Sapphire je ­"shit­"... ano, proto je největší partner ATI.
-­-­-
Nemáte­-li co říci, tak se nevyjadřujte.
Děkuji
Odpovědět0  0
Omlouvám se za nedostatek. Podle mého názoru se jedná o naprosto irelevatní údaj. Rozdíl v OC je v jiném benchmarku a 3DMark06 je v testu přítomen snad jenom proto, že je to 3DMark. Nemá téměř žádnou vypovídací hodnotu.
Odpovědět0  0
To je podle mně nereálné a nepřesné, asi proto to nikdo nedělá. Např. rozdíl verzemi ovladačů 7.7 a 7.8 beta je prý docela velký. Jak by tabulka potom vypadala? Je to nepřesné a tedy nemožné publikovat. Co se týče otestování všech karet najednou, to mi bylo zamítnuto a takového testu se asi jen tak nedočkáme.
Odpovědět0  0
Zdravim do Brna,
k hlučnosti. No možná ti tichý přišel, ale stále je hlučnější než konkurence a už je slyšet. Je spolehlivě slyšet i v nepříliš tiché testovací sestavě ­(ta rozhodně neřve, ale také to není to nejtišší co jsem kdy slyšel­).
-­-­-
CoH DX10. Předpokládám, že jsi to spouštěl ve Windows Vista...
-­-­-
Jiné výsledky? Máme ­(pravděpodobně­) úplně jiný HW, jiný SW a jiné nastavení. Potom to těžko poběží stejně. Zkusím to nastavení nejak sepsat.
-­-­-
Výroba chladiče. Mohl by jsi mi poslat nějaký link, nemůžu nic smysluplného najít. Přišlo mi to jako vyfrézované. Máš nějaký tajný zdroj podrobnějších informací? :­)
Děkuji
Odpovědět0  0
Jedná se o průměr. V metodice to nenajdete, doplním to tam. Děkuji.
Odpovědět0  0
Měl jsem na otestování té karty několik hodin než byla odeslána pryč. Neměl jsem čas nic zjišťovat, prostě to nešlo, tak jsem to udělal jinak.
-­-­-
Také nemusím vědět všechno, nevím co Vás zaráží.
Odpovědět0  0
Ok,­(snad­)odpříště budu uvádět přesně testy, ze kterých je výběr braný.
-­-­-
Vzhledem k tomu, že zde ani výsledek recenze příliš není ­(každý si musí zvolit sám­), tak nestojí. Záleží na uživateli a protože je Company of Heroes jedinou ­"nezávislou­" hrou, která běží pod DX9 i pod DX10, je výsledek ­"rozdílu­" mezi DX9 a DX10 brán z ní. Jak jsem již psal několikrát, je to závislé na enginu. Ostatně je to napsané i v článku...
Odpovědět0  0
Mylsím, že NVIDIA k té technologii přišla odkupem nějaké společnosti ­(jestli se nepletu, někde jsem to dávno četl, ale najít to nemohu­). Pokud by ATI byla schopná toto použít, proč to tedy neudělala ­(resp. jaká by to měla negativa­)? Můžete mi poslat nějaký link?
Odpovědět0  0
Děkuji za výtku. Žádané info najdete v testovací sestavě.
Odpovědět0  0
Protože se mi nepovedlo 3DMark05 a 06 spusit. Zasekl se při loadingu.
Odpovědět0  0
K poměru cena­/výkon: máte to napsáno pod tabulkou.
Odpovědět0  0
Na ­"nehratelné­" fps je jsou pouze tři testy ­(Vegas, Gothic 3 a CoJ DX10­). Testy zůstávají v podobném nastavení, aby byly všechny články alespoň částečně ­"kompatibilní­". K čemu bude X testů, kde bude pokaždé jiné nastavení?
-­-­-
1. Žádná DX10 hra čistě není, proto se musí s testovat to s čím je.
2. Pracujete na vývoji DirectX 10, že víte jaký je rozdíl ve výkonu s aplikovaným patchem DX10 a hrou čistě naprogramovanou pro DX10? Navíc tam je napsáno, že se jedná o záležitost jednoho enginu. Výsledek recenze na tom nijak nestojí.
-­-­-
HDMI přes DVI by mělo umět video i zvuk přes integrovanou zvukovový čip. Není to nijak rozebíráné, protože tuto informaci nemůžeme nijak změřit­/ověřit.
-­-­-
Pokud Vám chybí nějaká část testu, máte vždy možnost se slušně vyjádřit na fóru ­(je tam určený thread­) či pod články. Rád na připomínkách zapracuji.
Odpovědět0  0
Asi jste stále nepochopil základní kámen úrazu. Možnost měřit FPS tam sice je, ale ta je mi ­"prd­" platná. Já potřebuji měřit FPS kontinuelně a pak vypsat výsledek nebo např. vypisovat počet FPS po každé vteřině apod. Jenže tyto programy umožňují akorát zobrazení FPS v daném okně, ale nic víc. A tužkou to po každém vykreslém snímku psát nebudu. Možností by byly SPEC benchmarky, mrknu na ně a uvidíme co z toho vzejde :­).
Odpovědět0  0
Omlouvám se, upsal jsem se. Má tam být stejná, protože rozdíl 3W je zanedbatelný. Opravím to až budu mít přístup k redakčnímu systému. Děkuji
Odpovědět0  0
*pro jiný OS než Windows
Odpovědět0  0
:­)­) děkuji za odpověď, ale vůbec nebyla na to co jsem se ptal. Vy jste napsal: ­"U Linuxu to nejde a samotní „uživatelé“ tvoří to co je jim nejbližší­". Dyť ty drivery tvoří samo ATI, nezávisle na uživatelých, ne ­(na to jsem se ptal­)?. No a když už jste odpověděl... To že má ATI špatné ovladače ve Windows absolutně není chyba Microsoftu. Stará generace je ­(celkem­) bez ­(větších­) problémů, takže proč by nemohla být i nová? Driver se nijak významně neměnil ­(v DirectX 9 samozřejmě, v DirectX 10 ano­) a stejně tam nové ATI blbnou. Todle neházejte na hlavu mrkvosoftu...
-­-­-
Co se týče Linuxu... zdrojové kódy jsou buď volně šiřitelné nebo jsem si na 100% jistý, že je daná společnost poskytne ­(takové mamutí společnosti jako je ATI­). Popř. nastolí nějakou spolupráci. A zde je kámen úrazu. Jestliže ATI v linuxu pořádně nefunguje ­(nevím, sám jsem nezkoušel­), potom je to chyba jen a pouze ATI ­(potažmo jejího managementu­), že není schopná se domluvit s jinými společnostmi ­/ není schopná ty drivery napsat. Ale to mě, jako uživatele, vůbec nezajímá. Uživatelé si nebudou kupovat ATI jenom proto, aby se ATI rozhodlo, zda má nebo nemá vyvíjet drivery pro jiný OS než linux. Já ­(jako teoretický uživatel linuxu­) si koupím NVIDII a nebudu čekat, zda se počet uživatelů linuxu zvětší natolik, aby ATI zereagovala.
Odpovědět0  0
Nevyvíjí ty ovladače sama ATI a nikoliv uživatelé? ­(dotaz, nikoliv pokus o flame)
Odpovědět0  0
Měl jsem dlouhý příspěvek, ale todle opravdu nemá smysl. Věřte si čemu chcete.
Odpovědět0  0
Mám podobnou představu, ale v zásadě jí narušuje jedna dost základní věc. Nelze měřit FPS. Takže pokud se nenajde dobrý způsob jak je změřit, nelze benchmarkovat. FRAPS bohužel v Maxovi počet fps nezměří. Ideální by byl nějaký interní skript, ale dělat nový pro každou aplikaci ­(a ještě kdo by ho naprogramoval...­). MAX akorát dokáže zobrazit fps v okně a tím to hasne. Nemá náhodou MAX zabudovaný benchmark?
Odpovědět0  0
Myslíte, že Intel měl 100000 zaměstnanců a všichni byli blbci? Vaše tvrzení je také postavené na hlavu. Oni samozřejmě věděli, že Netburst je špatný, ale prodával se. A to dobře. Navíc dali do vývoje obrovské množství peněz ­(vždyť Netburst se vyvíjel celý od začátku­), takže asi nemohli se na to vykašlat po dvou měsících prodeje a přejít na jinou architekturu. Ostatně se to prodávalo dobře. Líbí se mi jak všichni nadávají na Netburst a vyzdvihují K8, ale čeho se prodalo více? Prodej je pro společnost to hlavní a ne nějaké benchmarky či slidy. A když se posmíváte architektuře PIII, tak si uvědomte jaký měl Intel potenciál už v roce 1998. Kdyby tehdy se nevydal špatnou cestou a někdy kolem roku 2001 vydal něco podobného architektuře Core, kde by asi dneska bylo AMD? Nic proti AMD či Vám, ale tyto názory mě občas dostanou :­). Jsem rád, že tu AMD je.
Odpovědět0  0
Samozřejmě byla testována na referenčních taktech. Jedná se o test NVIDIA GeForce 8800 Ultra obecně, nikoliv nějakého typu.
-­-­-
Jak již jsem několikrát psal ­(tuším, že i v článku­). X1950 XT je jistě skvělá karta, ale je otázkou zda ještě patří do highendu. Je to karta ­(alespoň dle mého názoru­) někde na pomezí. Vybral jsem jí jako zástupce starší generace, XTX verze totiž disponuje docela nechutnou cenou s ohledem k výkonu a funkcím ­(pokud ji neseženete jako někdo ve výprodeji pod 5000 Kč­). Kdyby byla to testu zařazena PRO verze, jistě by vyhrála ona. Ale ta již není highend. NVIDIA GeForce 8800 GTS 320MB zcela jistě highend je, navíc je i DX10 kompatibilní.X1950 XT je tam tedy ze zajímavosti jak si vede dnešní highend oproti minulé generaci.
Odpovědět0  0
Ve výprodeji není normální cena. Vyhledávám pomocí vyhledávačů nejnižších cen a zde je nejlevnější stále za cca 9700 Kč na dotaz. Skladem byly 10000 Kč ­(už nejsou­). Opravdu ještě nemám čas projíždět výprodeje :­).
-­-­-
Samozřejmě za takovou cenu je to slušná karta a jsem rád, že se Vám povedl solidní kup.
Odpovědět0  0
Nejvýkonnější je NVIDIA GeForce 8800 Ultra. Poměr cena­/výkon jsem se rozhodoval mezi X1950 XT a GTS 320MB. Nakonec jsem to dal GTS, protože je to ­"více highendová­" karta než XT. Takhle by tam mohl být třeba X1950 PRO a taky by vyhrál poměr cena­/výkon, ale highend to prostě už není. XT je tak někde na pomezí.
HD 2900 XT jsem také chtěl udělit Trefu, ale nakonec jsem nepřišel za co. Nenabízí ani nejlepší výkon, ani nejlepší poměr cena­/výkon, navíc je celkem problémový. A dávat Trefu kartě jenom proto, že je to ATI ­(tedy něco jiného než NVIDIA­) rozhodně nebudu.
Odpovědět0  0
Momentálně na tom pracuji. Rozhodl jsem se minimálně pro 3 softwary: 3Ds MAX, Maya a Cinema 4D. O Lightwave, XSI či Modo příliš neuvažuji, dle mého jsou celkem na okraji zájmu ­(Cinema 4D možná také, ale je cenově přístupná, sám jsem v ní přes rok pracoval a navíc jako jediní ­- pokud vím ­- mají volně šiřitelný benchmark­). Hodně se rozmáhá i ZBrush, ale tam si testování příliš nedokáži představit. Prozatím jsem koukal, že FRAPS v Cinemě funguje. Takže je téměř jisté, že půjde i v ostatních OpenGL aplikacích.
-­-­-
Předně sháním scény. Samozřejmě udělat HyperNurbs na krychli a narvat tam max. segmentaci je řešení, ale příliš elegantní mi nepřijde. Hledám tedy nějakou scénu s vysokým počtem polygonů ­(tedy, aby karty měly nějaký normální počet FPS. Ani 2, ani 150. Okolo 50­-60 by to měla být ideálka­) a camera trackem ­(což je většinou kámen úrazu­). Sám camera track v maxovi či maye asi nevytvořím a momentálně na to ani není moc čas.
-­-­-
S Autocadem moc zkušeností nemám. Existuje nějaký benchmark, test či animace. Cokoliv zautomatizovaného co by se dalo použít?
-­-­-
Možná by nebylo od věci to řešit zde na fóru: https:­/­/www.svethardware.cz­/forum­/showthread.php?t=6430 . Pokud Vám to nevyhovuje, můžete samozřejmě odpovědět i zde.
-­-­-
Děkuji
Odpovědět0  0
Díky všem. Máte samozřejmě pravdu. Každých 10 dB je zdvojnásobení hluku. Tedy rozdíl 40dB je 16x vyšší hluk.
-­-­-
Děkuji za technickou poznámku :­).
Odpovědět0  0
ATI OverDrive není žádná nová technologie. Byla poprvé uvedena s ATI Radeonem 9800XT. Stručně vzato se jedná o přetaktování pro nezkušení uživatele, jiný smysl v tom nevidím. Viz.:https:­/­/www.svethardware.cz­/art_doc­-BB278BC9732E3BD7C1256DD20039DB29.html?lotus=1&Highlight=0,overdrive
Odpovědět0  0
Tabulka uvádí běžnou verzi, tedy 256MB. Máte pravdu, že testovaná je 512MB. Doplním to tam. Děkuji.
Odpovědět0  0
Nějak nám vypadla :­). Už je tam. Děkuji za upozornění.
-­-­-
Zdroj nemáme.
Odpovědět0  0
Děkuji, původně měl být zařazen Gigabyte, ale nakonec byla karta Leadtek. Opraveno.
Odpovědět0  0
Jak napsal Lukáš Petříček, těch ­"pod 200W­" jsem možná přestřelil. Spíš to bude něco nad 200W. Samozřejmě záleží i na desce, což nikdo nespecifikoval ­(o čemž je dnešní článek, že...­).
-­-­-
Ano, v tom testu grafik se jedná o spotřebu celé sestavy v zatížení ve 3D.
-­-­-
1,2kW zdroj? No tak na QuadSLI s GeForce 8800 Ultra, ideálně s několika procesory ­(Netburst­), hodně disků a možná i těch 1,2kW nebude stačit ;­).
Odpovědět0  0
Ještě jsem zapoměl, do renderingu se běžně grafická karta nezapojuje. Takže to bude asi pod 200W.
Odpovědět0  0
X6800, 2GB, 8800GTS, disk spotřebuje 200W.
https:­/­/www.svethardware.cz­/art_doc­-79478BD9EDB3700DC12572C00055A32D.html
Stačí si zjistit jaký je rozdíl mezi X6800 a Q6600 a máte to.
Odpovědět0  0
Určitě Vás odkážu na naše fórum, kam směřujte svůj dotaz. Najdete ho v horní liště nalevo.
Až tam budete, nezapoměňte napsat detailní specifikace vašeho PC ­(vč. značky a výkonu zdroje­).
Odpovědět0  0
Mě teda spíš zaráží jednokanálový řadič pamětí a integrovaná grafika. Trošku protichůdné :­/.
Odpovědět0  0
Například Pentium 4 M?
Odpovědět0  0
No já nevim, MacBook s 32MB L3 cache a 4,7GHz? To abych si s tim nosil diesel agregát a elektrodmychadlo :­).
Odpovědět0  0
Ano, má to význam. Především z hlediska životnosti. Chlazené paměti dosahují nižších teplot = delší životnost. Přetaktovat pouze díky chlazení více nepůjdou. Možnost je zvednutí napětí pamětí a jejich přetaktování, tady už se chladiče mohou projevit.
Odpovědět0  0
Ach jo, je to tak těžké být slušný?
Proč by měl být autor dementní. Autor je ­(alespoň dle mého názoru­) odborníkem na poli počítačů­/elektroniky a momentálně se snaží napsat nějaké aktuality. IMHO jsou to aktaulity se super tématy, ale s horším provedením. To ještě neznamená, že autor je dement.
Chybu udělá každý a když už se snažíte poukazovat na chyby ostatním, mohl byste jít příkladem ;­).
Proč prostě nenapíšete máte chybu tam a tam, méně uvozovek a zkuste méně používat translator? Proč to musí být útočné? Mimoto bude váš příspěvek brán vážněji ­(a ne jako výkřik nějakého puberťáka nebo dospěláka, který se tak chová­).
Odpovědět0  0
Plně chápu vaší připomínku a respektuji jí. Všechny karty se musely otestovat předem, aby až dorazí GeForce 8600GTS, mohl jít článek co nejdříve ven. Karty se vybíraly zejména dle ceny. Věděli jsme cenu dopředu, tak jsme vybrali podobné 256MB karty. Navíc NVIDIA slibovala 10­-20% nárůst výkonu oproti stávajcím ovladačům a na internetu byly výsledky zejména z 3DMarku. Ty se nakonec ukázaly jako naprosto odlišné od realných testů. Navíc ty testy byly již s těmi ovladači. Je to má vina, čekal jsem, že ta karta předvede více. Specifikace jsme bohužel dopředu neměli, takže výběr byl trochu ­"naslepo­".
...
Ale nemyslím, že to je tak mimo. Karta je v cenovém segmentu okolo 5500. Tedy by již karty měli , a ostatní většinou zvládají, běh na vyšší rozlišení. Samozřejmě na 1280x1024 takové rozdíly nebudou, ale proč kupovat takovou kartu na tak malé rozlišení, když jiné mi za stejnou i nižší cenu nabídnou možnost hrát tzv. ­"HD gaming­"?
...
Poslední důvod proč tak vysoké rozlišení: obliba levných LCD displejů nad 20­". Hráč s takovým monitorem viditelně šetří, ale stále vyžaduje výkon ve vysokém rozlišení. Ono nižší rozlišení ­(interpolace­) na takových panelech nebude pravděpodobně žádná sláva a kvalita obrazu půjde ke dnu.
Odpovědět0  0
Opravdu nevim, jaké jelito si tu kartu koupí, ale mohl byste se vyjadřovat trochu slušněji?
Přeci jen ten nadpis není zrovna ideální ;­).
...
Jinak spíš bych radši viděl 64 stream procesorů a třeba jen 160bit sběrnici ­(polovinu 8800GTS­). Karta by potom vypadala úplně jinak. Samozřejmě 256bitová sběrnice by jí určitě také prospěla, ale podle mě hlavní limitace spočívá v pomalém jádru.
Odpovědět0  0
Má. Překlep, děkuji. Opraveno
Odpovědět0  0
Máte pravdou, ale...
ovladače by snad již měli být vyřešeny. Zatímco 158.16 jsou nestabilní, 158.19 prý ne. Navíc oproti starým je zde ­"nová­" MUL jednotka.
Spotřeba? S tou mají problémy i ­(spíše­) karty ATI. Ale je pravda, že spotřeba karty oproti minulé generaci vzrostla neúměrně.
...
Také jsem zvědavý s čím vytáhne do boje ATI­/AMD.
Odpovědět0  0
www.fx57.net ­(důvěryhodnost???­)

Radeon HD 2900 XTX: 12k | GeForce 8800GTX: 10.5k
Radeon HD 2900 XT: 10k | GeForce 8800GTS: 9k

Bohužel s testovanými ovladači 7.1 ­(lednové­), takže bych čekal další nárůst až s novými ovldači.
Odpovědět0  0
Záleží na tom jaké máte paměťové čipy. Některé Hynixy 1,4ns jdou dobře, některé vůbec.
Odpovědět0  0
Ano, jak je vidět, B1 je v tomto ohledu podstatně dále.
Odpovědět0  0
1x80mm outtake a 1x80mm intake. Žádná 120mm.
Pokusím se to do příštího testu nějak překopat.
Odpovědět0  0
benchmark ­- GF 7600GT ­- R 1650XT ­- R X800GTO Fireblade ­(bez OC­)
3DMark05 ­- 6217 ­- 7796 ­- 5165
FarCry
(1280x1024, BEZ AA, AF­)
­- 90,9 ­- 91,7 ­- 76,4
(1600x1200, BEZ AA, AF
­- 67,5 ­- 65,6 ­- 57,7
Quake IV
(1280x1024, BEZ AA, AF­)
­- 49,7 ­- 34,5 ­- 29,3
-­-­-
Je to jenom taková rychlovka. Upozorňuji Vás na menší neobjektivnost, protože X800GTO beží s Catalysty 7.3, zatímco X1650XT ­"jen­" s 7.1. Rozdíly, ale bodou minimální.
-­-­-
Sapphire X800GTO Fireblade je moje vlastní karta. Žádná testovací :)
Odpovědět0  0
Děkuji za upozornění. Špatně to bylo pouze v textu. Opraveno.
Odpovědět0  0
Pravděpodobně jste přehlédl graf cena­/bod. Leadtek PX7600GT stojí téměř o 800Kč více a rozdíly jsou minimální. Leadtek je hlučnější, ale obsahuje lepší bundle.
-­-­-
Gainward má 1,1ns paměti. Tzn. výsledné frekvence okolo 1800MHz jsou jistotou. Leadtek má pouze 1,2ns čipy = pracovní frekvence o 200MHz méně.
-­-­-
Rozdíl v přetaktování? Ve výsledném hodnocení to je jeden bod, v reálu těch pár MHz navíc nebude dramatický rozdíl.
Odpovědět0  0
Děkuji za upozornění, opraveno.
Odpovědět0  0
Je zařazena. Bude ­"otisknuta­" v druhé části článku.
Odpovědět0  0
Za tři tisíce jí pravděpodobně neseženete. Karta stojí o cca 1000Kč více než 7600GT, což je na rozhraní mainstreamu znatelná částka.
-­-­-
Rozdíl ve výkonu mezi 7600GT a 7900GS není nijak dramatický a je otázkou, zda se vyplatí si připlatit. Pro mnoho z nás je 1000Kč nezanedbatelná částka. Zejména pak ­(jak už mikhail zmínil­) pro mladší hráče. ­(Recenze zde: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]).
-­-­-
Řada 8600 není na trhu a jak to nakonec bude s koncovou cenou v ČR není úplně jasné.
-­-­-
Problém je spíš morální zastarávání než reálný výkon... což je ostatně i Váš případ.
Odpovědět0  0
Co nefunguje? Jaký SW jste zkoušel?
Odpovědět0  0
Sapphire X1650XT není špatná karta, jen má ­"sprasený­" chladič. To nemá co dělat s konkurencí. Když ho mohli vyrobit z mědi a ještě k tomu heatpipe, tak to levné asi nebylo. Chladič má prostě špatný design.
-­-­-
Catalyst 7.2 nebyly na začátku testu k dispozici. Navíc by došlo ke zkreslení výsledků, protože srovnávané ATIny z minulého testu také běží na verzi 7.1.
Odpovědět0  0
To je otázka... Arctic Cooling má na webu pouze jeden malý obrázek. Neoficiální zdoroje ­(jako CZC­) nebo recenze ­(na techpowerup­) ukazují, že stejný není. Silencer na kartě HIS je jakoby větší. Má totiž zezdola asi o půl cm nižší základnu. Chladič udělán trochu jinak. Žebra jsou snížena ­(= má větší žebra­) a je vyříznuté místo na konektory.
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Žlutě je zvýrazněn originální silencer ­(pravděpodobně­), to přečuhuje směrem dolů jsou prodloužená žebra.
Upozorňuji, že originál jsem v ruce neměl. Za následky neručím :­).
Odpovědět0  0
Karta byla, ale přišla nefunkční. Do 3D jsem se nedostal a teploty neumí sledovat.
Mohu Vám k ní řící pár informací. Samotné PCB je stejné jako u IceQ verze. Stejné osazené součástky. Paměti jsou chlazeny stejnými chladiči. S velkou pravděpodobností se bude jednat o tu samou kartu, tedy i se stejnými pamětmi. Stejně jako u IceQ není možné sledovat teploty. Pokud pasivní kartu, volil bych MSI. HIS má 20 hliníkových žeber, MSI přes 60. Žebra u MSI jsou vyvedena nahoru, HIS je má dole = horší chladící schopnosti. HIS má žebra sice širší, ale zase je nemá tak vysoká. Navíc má heatpipes vyvedené do stran, ale prostředek je vlažný.
Odpovědět0  0
Oops, chybka se vloudila. Děkuji za upozornění.
Odpovědět0  0
Opraveno. Maximální dosažená frekvence byla 1498MHz, nikoli 1534MHz. Namísto čtyřky jsem v grafu napsal šestku. Děkuji za upozornění.
Odpovědět0  0
Nejvíce z toho bude těžit Vaše grafická karta, takže bych to určitě vyzkoušel. Paměť sice rychlejší bude, ale pozorovatelný vliv na výkon to pravděpodobně mít nebude. Takže kvůli grafice bych určitě neváhal.
Odpovědět0  0
HDR lze také zapnout v config souboru. Zadávejte hodnoty od 0 ­(vypnuto­) až po 11 ­(nejsilnější­).
Odpovědět0  0
To záleží na HW. Možná se něco najde. Co máte za HW?
Odpovědět0  0
Ano, už jsem zjistil jak na to. Bohužel kartu jsem měl na testování pouze krátce, takže jsem se k tomu už nedostal. Děkuji za radu :)
Odpovědět0  0
U Intelu by příští rok měla přijít CSI, což bude něco jako HyperTransport. AMD zase chystá novou verzi HyperTransportu. Nástupce první generace PCIe už je také.
Otázka by spíš měla být, to už zase budeme muset upgradovat?
Odpovědět0  0
Děkuji za upozornění. Chyba je na wikipedii, ta totiž pod pojmem ­"Gamebryo­" uvádí: ­"Games that use Gamebryo:... Gothic 3 ­- 2006, Windows, Piranha Bytes­/JoWood.­"
-­-­-
Gothic 3 měl být původně postaven na enginu Gamebryo, autoři se posléze rozhodli pro naprogramování vlastního grafického, Genome engine.
Odpovědět0  0
Nikoli, nechápu účel tohoto přídavného napájení. Ve stejné sestavě je přetaktovaná X800GTO téměř o 20W žravější. Ta ale přídavné napájení nevyžaduje.
Odpovědět0  0
Už jsem to doplnil, jedná se o spotřebu celého PC.
Odpovědět0  0
Jsem nějakej zabržděnej :­), problém je samozřejmě v procesoru. Celeron M nepodporuje EIST a SpeedStep. Jedinou možností je výměna procesoru.
Používáte­-li integrovanou grafiku iGMA900, doporučuji si pohrát s MEMSETem.
Je mi líto, ale s Celeronem M si příliš nepohrajete.
Odpovědět0  0
82801FM je označením ­"I­/O Controller Hub­" = tzv. ­"ICH­", to je označení jižního můstku ­(ICH5, ICH6, ICH7...­), ten může být použit k více severním můstkům. Jaký máte souhrné označení celé čipové sady ­(předpokládám jednu z těchto 910GML, 915GM, 915GMS, 915P nebo ještě nějakou jinou­)? Jaký notebook máte ­(DELL, Lenovo, Acer, Asus...­)?
Odpovědět0  0
Tušil jsem, že budete uživatelem čipsetu Via nebo SiS. Bohužel nemám k dispozici žádnou sestavu s těmito čipsety. Pokud vím, tak se dalo skvěle experimentovat s WPCREDITem a čipsety VIA. Jestli to platí o KT333 nevím.
MEMSET podporuje pouze čipsety Intel a řadič AMD. RMMA udává podporu několika čipsetů ­(včetně KT266, KT400­), ale podpora KT333 chybí. Můžete ho vyzkoušet.
-­-­-
Je pravdou, že BIOS v noteboocích Asus je skoupý na jakékoliv nastavení. Opravdu tam není skoro nic. Možná právě proto jsem začal pracovat na tomto článku.
-­-­-
Na kalibraci baterie jsem zapomněl, ovšem je otázka, zda je tolik důležitá.
Odpovědět0  0
Musím oponovat. Ano, chybí rady pro některé komponenty jako nVidia GPU, ale většina zmiňovaných aplikací je použitelná pro množství platforem a komponent na trhu.
-­-­-
CPU ­- RMClock je použitelný jak pro AMD, tak pro Intel. PLL čipy vyrábí stejní výrobci pro všechny platformy, je tedy možné použít Systool, SetFSB, ClockGen a další utility na všelijaké čipsety, nejen Intel.
RAM ­- MEMSET funguje nejen pro Intelovské čipsety, ale dokáže měnit časování i v integrovaném řadiči AMD.
HDD ­- stejné pro všechny platformy
Hluk ­- stejné pro všechny platformy
Nastavení Windows XP ­- ano, nastavení je omezeno jen na jeden operační systém, ten nejpoužívanější. Ostatní SW je použitelný i noteboocích s jinými platformami ­(mobile meter, RMMA, pouze Power4Gear je Asus ­"only­")
Testy ­- provedené na jedné platformě. Snížení napětí se chová na všech platformách podobně. Nevidím důvod testovat snížené napětí i někde jinde.
-­-­-
Hned v první větě je napsána konfigurace notebooku, na této konfiguraci se vše zkoušelo a testovalo. Právě testovaný Intel je v přenosných počítačích nejpoužívanější. Návody jsou napsány dost obecně na to, aby šli použít i někde jinde.
-­-­-
Musím s Vámi souhlasit, že chybí nastavení grafických karet nVidia, detailní nastavení procesorů AMD a některé další nepříliš používané komponenty. Naštěstí je většina postupů stejná, většinou dokonce se stejným softwarem...
-­-­-
Pokud máte problém s nastavením svého přenosného počítače, napiště konfiguraci a další podrobnosti. Určitě se najde někdo, kdo má podobný notebook.
Odpovědět0  0
RMClock od verze 2.2 obsahuje dvě položky, které jsou dostupné pro registrované uživatele. Jedná se o ­"Updates page­" a ­"Professional Features page­". Popis těchto položek najdete ve staženém adresáři ­(RMClock.htm­).
-­-
"Professional Features page­" umožňuje definovat vlastní události ­"events­" ­(podobné jako u Speedfanu, jak je to popisováno v článku­) a zlepšuje práci s profily. Nejde tedy o žádné znemožnění funkčnosti programu.
-­-
Veškeré nastavení popisované v článku funguje i s touto verzí. Pokud zatoužíte po nižší verzi, není problém jí na internetu sehnat ­(např. poslední verze bez placených položek 2.15 je ke stažení na slunečnici­).
-­-­-
Rozhodně se nejedná o polovinu nastavení a všechny důležité funkce zatím zůstaly neplacené ­(a snad to tak i zůstane­).
Odpovědět0  0
Co si pod pojmem nastavení notebooku představujete? Instalaci Windows? Nebo snad instalaci ICQ?
-­-­-
"Můj systém běží spolehlivě, takže žádné úpravy a žádný spešl software používat nebudu­". Potom Vám musím pogratulovat, máte asi jako první člověk na světě notebook nastavený na své maximum již ze sériové výroby. Tento článek prosím přeskočte, není určen pro Vás.
-­-­-
Nastavení uindousů? To zní spíš jak od nějakého polodivokého kmene.
-­-­-
Podzravujte před ostnatým drátem
P@pi
Odpovědět0  0
Asi máte opravdu smůlu. Prošel jsem množství fór, ale nikde se to nikomu nepodařilo.
Odpovědět0  0
Zkousil jste CPUCooL? Má v datbázi i Váš PLL čip. Na jiném fóru píší, že to stejně nefungovalo, ale za pokus to stojí.
Odpovědět0  0
Za chybu se omlouvám.

Razantní vliv to nemá, ale nevidim důvod, proč používat NHC namísto RMClocku. Musíte mít nainstalovaný další SW ­(.NET Framework­), který jinak normální uživatel nevyužije. A proč si zbytečně ubírat 5MB? Je to sice málo, ale je...

Jinak nic proti NHC, je to kvalitní program a pokud někdo upřednostní grafické rozhraní, ať si ho používá. Pro nastavení využijte tohoto článku https:­/­/www.svethardware.cz­/art_doc­-CC0B9599B80EF327C1257242005EF150.html .
Odpovědět0  0
Děkuji za upozornění, chybu co nejdřívě odstraníme. Systémový disk má samozřejmě být Hitachi, Maxtor tam nemá co dělat.
Odpovědět0  0
Vyzkoušel jste RMClock? Je malý a má obrovské množství nastavení.
Odpovědět0  0
Co s tímto programem chcete dělat?
Odpovědět0  0
Jak můžeš srovnáva tak rozdílný platformy?
Odpovědět0  0
Četl jste položku hardwarová konfigurace?
Odpovědět0  0
Ok, tak já si za nafoukance dosadim leadera a už je to hned lepší :P.
Odpovědět0  0
Jo přesně, proto je téměř na 100% eurocase nejprodávanější zdroj a neříkejte, že ne. Mají ho téměř všichni co znám.
Odpovědět0  0
Proč nafoukance?
Odpovědět0  0
Jo teplota ­-40°C by odpovídala suchýmu ledu spíš než dusíku. Taky mě to zaseklo.
Odpovědět0  0
Dyť myši dodávané k tabletům ­(už jak dlouho­) pracují na tomhle pricipu. Měl jsem možnost pracovat s myší trust a tabletem a ani vidět, děs běs... Možná je to novinka v tom, že už je to nějakým způsobem použitelný ;­).
Odpovědět0  0
Mno samozřejmě, ale mě to přijde jako skvělej nápad jak zvednou výkon namísto samých dual cpu, gpu apod. A hlavně to sníží spotřebu...
Odpovědět0  0
Povypínej co nejvíc věcí v biosu.
Mě to dělá s P4 taky i 5MHz FSB, odpojim SATA disk a taktovat najednou de, prostě se zasekne SATA řadič.

Problém je někde u tebe, projdi si nějaký návody na OC C2D.
Odpovědět0  0
Pokud vim, tak potřebuješ ovladač, když chceš nainstalovat winy na SATA disk. Jestli máš winy na IDE, tak potom už samozřejmě žádnej driver nepotřebuješ.
Odpovědět0  0
Ne myslim, že to zkoušet nemusíš, mám x800GTO, takže tak nějak vim ;­), jenže ten notebook je úplně o něčem jiným ­(v idle klidně 60°C i víc­) a chladič je vcelku good ­(velká heatpipe­).
Odpovědět0  0
Ehm musim s tebou nesouhlasit, graf. karty Intel­/VIA­/Sis apod. nejsou graf. karty na hraní a člověk, kterej si je na hraní koupí je blbec. Sám ji mam integrovanou na desce a musim říct,. že jsem na ní hrál UT2003, AA, CS:S a dost dalšího ve slušné kvalitě. Pak ještě mam notebook Asus s graf. kartou Ati x700 a řeknu ti, že lidi co maj integrovanou grafiku Intel můžou bejt rádi, ty teploty a spotřeba Ati x700 v booku jsou opradu příšerný. Notebook používám i na hraní, tak mi to nevadí, ale ta grafiky je na kancelářskou prácí nevhodná ­(kdo by furt poslouchal ten větrák­).
Odpovědět0  0
Taky nevim proč zrovna fortron chybí :(
Odpovědět0  0
To jo no, asi si budeš na čas najít jinýho oblíbenýho autora ;)
Odpovědět0  0