www.svethardware.cz
>
>
>

Prodeje PC šly prudce nahoru a zlomily deset let starý rekord

Prodeje PC šly prudce nahoru a zlomily deset let starý rekord
, , aktualita
Pokud je pandemie koronaviru pro někoho požehnání, pak to jsou výrobci PC, jejichž dlouhodobě skomírající trh zaznamenal rekordně prudký růst, jaký tu nebyl už pěknou řádku let. Alespoň to hlásí společnost Canalys.
K oblíbeným
reklama
Příčiny růstu jsou naprosto zřejmé. Lidé v době pandemie potřebují počítače jednak pro práci z domova a vedle toho je i větší zájem o počítače pro zábavu, čili hraní her a obecně využití možností Internetu. K tomu se navíc přidává i poptávka ze strany provozovatelů cloudů či serverů obecně, síťových prvků a potřebné infrastruktury, která je tím vším novým hardwarem v domácnostech více zatěžována. Už řadu měsíců je také zřejmé, že trh s PC na tom může jenom profitovat a nyní tu máme i nová čísla, která to dokazují. 
 
 
Jde o statistiku společnosti Canalys, která ukazuje, jak na začátku tohoto roku koronavirus zasáhl Asii a tamější pracovní trh, což způsobilo výrazný pokles dodávek PC. Ovšem v druhé polovině roku přišel prudký obrat a nárůst o 13 procent, neboť situace v Asii se uklidnila a zvýšila se poptávka především v západních zemích. 
 
To s sebou přineslo i nedostatek, který se projevil třeba na trhu s notebooky včetně Chromebooků, dále jde například o napájecí zdroje, i když my v poslední době řešíme především grafické karty, ovšem to má s koronavirem v případě GeForce RTX 3000 jen málo společného.
 
Na druhou stranu, pandemií oživlá poptávka po PC se na tom jistě podepisuje také. Však firma JPR už dříve hlásila, že koronavirus přinesl prudký růst herního trhu, nicméně lze říci, že i bez toho by byl karet RTX 3000 zoufalý nedostatek. 
 
Canalys tak hlásí nejprudší růst na trhu s PC, jaký nebyl pozorován už dlouhou řadu let. Jen za 3. letošní kvartál bylo na něj vysláno 79,2 milionů PC, mezi nimiž už neohroženě vládnou notebooky, neboť těch bylo z daného počtu kolem 64 milionů. Zajímavé je i to, že dle těchto dat šly prodeje notebooků nahoru o 28,3 %, zatímco desktopový podíl se smrskl o 26 %. Jde ovšem o prodeje hotových značkových PC. 
 
 
Co se týče jednotlivých výrobců, pak až na společnost Dell, která na růst trhu nedokázala vůbec reagovat, rostli všichni velcí výrobci. Pozoruhodné na těchto číslech je to, že ukazují největší meziroční růst v kolonce "Others", čili ostatních menších výrobců PC. V době poklesu na trhu s PC se totiž právě celkový podíl ostatních výrobců vytrvale zmenšoval ve prospěch velkých firem. 
 
Zdroj: Canalys


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik9 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars
NASA hlásí, že vesmírné plavidlo s roverem Perseverance na palubě už má za sebou půlku své cesty, která vede k Marsu. Už mu tak zbývá urazit "pouze" 235 milionů kilometrů, než vstoupí do atmosféry a půjde na přistání. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely
Dnes vstoupí do prodeje grafická karta GeForce RTX 3070, což bude možná trošku zastíněno dozvuky včerejší prezentace nových Radeonů, ale to plným právem. Gigabyte již své modely představil, ovšem jak jsou na tom zásoby v obchodech? 
Včera, aktualita, Jan Vítek