PurePC: dohoda Intelu a NVIDIE odřízla AMD od notebooků s výkonnými GPU

PurePC: dohoda Intelu a NVIDIE odřízla AMD od notebooků s výkonnými GPU
, , aktualita
Polský server PurePC si dovolil vypustit do světa zprávu o tom, že mezi Intelem a NVIDIÍ loni existovala dohoda, která měla zajistit, aby se procesory AMD nedostaly do notebooků s kartami GeForce RTX 2070 či výkonnějšími.
K oblíbeným
reklama
My pochopitelně předkládáme tuto zprávu pouze jako fámu, neboť ani není možné ji ověřit a pochopitelně je i vcelku zbytečné se firem Intel a NVIDIA dotazovat na pravost informací. Co ale dobře víme, je to, že v minulém roce se opravdu neobjevil žádný notebook od významného výrobce, který by byl postaven na mobilních APU generace Renoir a využíval alespoň grafickou kartu s čipem GeForce RTX 2070, natož pak ještě výkonnější. 
 
 
Tomuto tématu jsme se v létě věnovali, a tak dobře víme i to, že se tehdy mluvilo o příčině v podobě nedostatečného počtu linek PCIe v procesorech Renoir. Ty jich mají pro napojení ke grafické kartě připraveno osm ve verzi PCIe 3.0 a dle spekulací právě tato skutečnost měla přimět výrobce notebooků k tomu, aby nemíchali Renoir a výkonnější grafické karty. 
 
Dle PurePC jde pouze o kouřovou clonu, která měla skrýt onu skutečnost, a sice tajnou dohodu mezi společnostmi Intel a NVIDIA. To měl připustit jeden nejmenovaný OEM výrobce notebooků, ale který, to se nedozvíme. Předmětem dohody bylo prý prostě to, aby se výkonnější karty NVIDIE dostaly pouze do notebooků vyzbrojených procesory Intel, který tehdy nabízel ještě 14nm 10. generaci Core. 
 
Jak ale píše i server Anandtech, i nová APU generace Cezanne mají využívat rovněž 8 linek PCIe 3.0 pro grafiku, čili by se pro ně dala použít naprosto stejná výmluva, ovšem jak jsme nedávno psali, NVIDIA bude sama pro mobilní RTX 3000 už doporučovat právě Cezanne či obecně procesory Ryzen. My zatím nemáme potvrzeno, že Cezanne budou skutečně mít jako Renoir jen 8 linek PCIe 3.0 pro grafiku, ale z nejnovějších informací to tak vypadá.
 
Čili proč se najednou s touto výbavou hodí i pro nejvýkonnější karty, které budou navíc mnohem výkonnější než loňské Turingy? Zde se skutečně objevuje prostor i pro divoké spekulace o tom, že AMD bylo loni od výkonnějších grafik uměle a neférově odříznuto, zatímco letos s nástupem Zen 3 a přetrvávajícími problémy Intelu je situace už jiná a zavedeným pořádkům se vzpírají už i OEM výrobci. Ale jak bylo řečeno, jsou to z naší strany jen spekulace.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny
Google se rozhodl zrychlit aktualizace svého prohlížeče. Novou verzi chce vydávat každé čtyři týdny místo stávajících šesti. Uživatelé se tak mohou těšit na častější novinky. Tato změna začne platit od Chromu 94.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K
Dlouho očekávaný nový model Nintendo Switch by měl být představen v letošním roce a na trh se dostat nejpozději před Vánoci. Hlavní, ale nikoliv jedinou novinkou se stane 7palcový OLED panel od Samsungu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty
Microsoft právě vydal aktualizaci svého prohlížeče Edge, která přináší několik zásadních novinek. Verze 89 zrychluje start o desítky procent a snižuje nároky na výkon. Došlo i na dlouho očekávané vertikální seskupení karet.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken
Velká Británie má bohatou historii kamer sledující obyvatele. Doprovodný software slouží k identifikaci lidí a nyní bude využíván ke hledání dalších hříšníků. Cílem budou řidiči, kteří vyhazují odpadky z oken aut.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
GeForce RTX 3080 Ti bude mít také omezený výkon pro těžbu Etherea GeForce RTX 3080 Ti bude mít také omezený výkon pro těžbu Etherea
Jako první s omezením výkonu při těžbě Etherea přišla karta GeForce RTX 3060 a NVIDIA jasně naznačila, že nebude poslední. Nyní už můžeme pomalu mluvit o nástupu RTX 3080 Ti, která má dostat stejné opatření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů