www.svethardware.cz
>
>
>
>

Qualcomm otáčí a uvažuje o svém prodeji Broadcomu, pokud bude cena odpovídat

Qualcomm otáčí a uvažuje o svém prodeji Broadcomu, pokud bude cena odpovídat
, , aktualita
Minulý rok jsme tu měli tanečky kolem polovodičového byznysu firmy Toshiba, které už umlkly, ale vypadá to, že tu máme novou ságu. Ta se týká společností Broadcom a Qualcomm a jejich potenciálního splynutí. 
K oblíbeným
reklama
Není žádná novinka, že Broadcom má zájem o Qualcomm, ale nyní tyto námluvy nabraly nečekaný spád. Však ještě před několika dny byla situace taková, že se Qualcomm nabídce Broadcomu vehementně bránil a dokázal to tím, že sám nabídl více peněz za firmu NXP Semiconductor. Ta zde figuruje jako společnost, na niž si Qualcomm už delší dobu myslí a Broadcom měl jednu podmínku, aby byla jeho nabídka pro Qualcomm platná. Ten měl dle ní za firmu NXP Semiconductor nabídnout maximálně 110 dolarů za akcii (celkově 47 miliard) a vyžadovat souhlas alespoň 80 procent jejích akcionářů. Jenomže Qualcomm "natruc" nabídl 127,50 dolarů za akcii, čímž v podstatě Broadcomu sdělil, že nemá zájem. 
 
 
Máme tu ale další týden a v něm se Qualcomm najednou rozhodl, že zájem firmy Broadcom o akvizici ještě zváží. Poslední návrh zněl 121 miliard, čili 79 dolarů za akcii, což bylo označeno za "nejlepší a finální" nabídku. Názor představenstva Qualcommu stále zní, že to zdaleka neodpovídá hodnotě firmy, ale zároveň vyzývá k dalšímu jednání. Nicméně nebyla uvedena žádná konkrétní částka, kterou by měl Broadcom nabídnout, ale stačit prý nebude ani oněch 82 dolarů za akcii, což se týkalo předchozího návrhu. Akcie Qualcommu se mimochodem aktuálně obchodují za cca 67 dolarů, kam se vrátily poté, co je rozhoupalo rozhodnutí firmy Apple využít v příští generaci telefonů modemy od Intelu a možná že měla vliv i pokuta od Evropské komise
 
Představenstvo Qualcommu tak vyzvalo Broadcom k dalšímu jednání o ceně, takže jeho přístup už není jednoznačně odmítavý jako dříve. Změnu názoru by mohl dokládat fakt, že se o tuto případnou akvizici začala zajímat už americká vláda, neboť Broadcom je singapurská firma a Qualcomm americká, ovšem spíše jde o hrozbu nepřátelského převzetí. 
 
Jde o úkol pro komisi Committee on Foreign Investment in the United States (CFIUS), která má v moci zastavit celou akvizici, pokud by byla toho názoru, že není v zájmu USA, aby technologie a duševní vlastnictví Qualcommu padly do rukou cizí firmy. 
 
Broadcom má stále v plánu provést klasický manévr nepřátelského převzetí společnosti, a to tak, že prosadí zvolení šesti členů do představenstva Qualcommu, kteří budou hlasovat v jeho prospěch. Jde přitom o 11členné představenstvo, takže je jasné, jak by toto hlasování dopadlo. Senátor John Cornyn tak přímo vyzval CFIUS, aby se ihned na tuto věc podívala a ještě před setkáním představenstva dne 6. března měla jasno, jak se zachová v případě, že by Broadcom do něj prosadil své lidi. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Athlon 3000G za 1500 Kč je tu, jak si vede? AMD Athlon 3000G za 1500 Kč je tu, jak si vede?
Společnost AMD dnes vyslalo na trh už ohlášený Athlon 3000G, který nese oficiální cenovku 49 dolarů. U nás se tak zatím prodává za cca 1500 Kč s DPH, a jde tak o konkurenci pro ty nejlevnější paticové procesory. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Dream Chaser nabídne technologicky nejvyspělejší odpadkový koš Dream Chaser nabídne technologicky nejvyspělejší odpadkový koš
Sierra Nevada Corporation vyvíjí miniraketoplán Dream Chaser, který není určen pro posádku, nicméně jeho součástí je i modul Shooting Star. Ten byl hlavním tématem tiskové konference a ukázalo se, že může sloužit i jako odpadkový koš. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix má SSD se 128vrstvými paměťmi 4D NAND Flash, kdy budou na trhu? SK Hynix má SSD se 128vrstvými paměťmi 4D NAND Flash, kdy budou na trhu?
Společnost SK Hynix si začala vyrábět zatím ještě inženýrské vzorky produktů s 4D NAND Flash, které mají 128 vrstev buněk CTF a dohromady v těchto vrstvách nabízí kapacitu 1 Tb. Přijdou tak nová vysokokapacitní SSD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Detroit: Become Human přijde už v prosinci v PC verzi Detroit: Become Human přijde už v prosinci v PC verzi
V poslední době se nám trošku natrhl pytel s konzolovými hrami, které se nakonec dočkají své PC verze. Po Red Dead Redemption 2 nebo Death Stranding tu máme i další známý titul, tentokrát od Quantic Dream. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Monero hacknuto: oficiální stránka nabízela falešnou aplikaci Monero hacknuto: oficiální stránka nabízela falešnou aplikaci
Kryptoměna Monero je spojována zejména s nelegální těžbou pomocí skriptů pouštěných v prohlížeči, i když se dá použít i legitimně. Nyní byli hacknuti i samotní tvůrci. Jejich oficiální stránka nabízela podvrženou aplikaci skriptu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala