www.svethardware.cz
>
>
>
>

Qualcomm: přechod PC na architekturu ARM je nevyhnutelný

Qualcomm: přechod PC na architekturu ARM je nevyhnutelný
, , aktualita
Intel se bude v příštích letech snažit i o to, aby odrazil útok ze strany architektury ARM a je patrné, že firmě Apple v tom pomůže na jiné části fronty také Qualcomm. Dle této firmy je přechod PC na ARM dokonce nevyhnutelný.
K oblíbeným
reklama
Jde samozřejmě především o dělání ramen, přičemž chléb se bude lámat až později, i když Qualcomm chce nastoupit na konkurenci už brzy pomocí svých SoC Snapdragon, jejichž jádra ARM byla navržena týmem Nuvia. Tento startup totiž Qualcomm akvizoval letos v lednu za 1,4 miliardy dolarů a v létě jsme se dozvěděli, že díky němu chce vytvořit čip srovnatelný s M1 od Apple
 
 
Dá se tak říci, že Qualcomm má ambice díky svým novým SoC konkurovat nejen firmám AMD a Intel, ale také Applu, ostatně se bude pohybovat na jiné půdě než lidé z Cupertina, kteří mají vlastní uzavřený operační systém, zatímco Qualcomm bude dále prosazovat platformu Windows on ARM. Ta byla uvedena do praxe už v roce 2017 a zatím nezaznamenala žádné větší úspěchy, natož aby ji firmy AMD a Intel vnímali jako vážného soupeře. Jde tu především totiž o vyřešení základního problému s tím, aby na Windows on ARM pokud možno bezproblémově fungovaly aplikace napsané pro x86. V tomto ohledu měl Apple při přechodu z x86 na ARM díky vlastnímu systému mnohem snadnější pozici.
 
 
Qualcomm tak nyní doufá, že v Nuvii získal vstupenku do světa PC a chystá se s další generací Snapdragonů nabídnout i taková SoC, která byla už zcela navržena speciálně pro osobní počítače. To se týká především procesorových jader od firmy Nuvia, přičemž grafická jádra Adreno mají dostat výkon srovnatelný se samostatnými grafikami, což je samozřejmě velice široký pojem. 
 
Stejně obecný je výrok o "nevyhnutelném přechodu na ARM", kde Qualcomm může spoléhat právě i na úspěch firmy Apple, která se může stát v celé snaze do jisté míry spojencem, respektive je jím už nyní. Apple totiž v poslední době ukazuje, že osobní počítače založené na čipech s jádry ARM mohou být velice výkonné i úsporné a zatím se v tomto ohledu Intelu spíše vzdaluje (ale počkejme si na mobilní Alder Lake). Apple tak budí zájem veřejnosti, který pak může využít i Qualcomm. 
 
Nová SoC s jádry od Nuvia se přitom mají uplatnit i v mobilních SoC, automotive či v datových centrech. První vzorky Snapdragonů s nimi se přitom očekávají v srpnu, a hotové produkty tak až v roce 2023.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple údajně vyvíjí bezdrátovou nabíječku i na větší vzdálenosti Apple údajně vyvíjí bezdrátovou nabíječku i na větší vzdálenosti
Proslýchá se, že Apple dále vyvíjí nové modely bezdrátových nabíječek a možná se dočkáme takové, která bude přeci jen schopná nabíjet více zařízení než MagSafe Duo. Hovoří se i o bezdrátovém nabíjení na dálku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření
Vedle mnohem populárnějšího Vesmírného teleskopu Jamese Webba a také nově vypuštěné mise DART se krčí IXPE, Imaging X-ray Polarimetry Explorer, který si ale rozhodně zaslouží pozornost. Na co se zaměří? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě
Dle evropského komisaře Thierry Bretona bychom se měli už brzy dozvědět konkrétnější informace o tom, jaké plány má Intel na expanzi svých výrobních kapacit v Evropě. Ve hře je až téměř sto miliard dolarů investic. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gelsinger: vývoj 3nm a dalších procesů se povedlo urychlit Gelsinger: vývoj 3nm a dalších procesů se povedlo urychlit
Intel má z hlediska výrobních procesů co dohánět a dle Patricka Gelsingera se mu to daří dobře, a to dokonce až tak, že chystaný proces Intel 3 i další na něj navazující mají náskok oproti plánu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům
Problém se scalpery vyrostl do nebes především po nástupu nových GeForce Ampere, ale jde o všeobjímající téma týkající se v podstatě jakéhokoliv zboží, jehož je zrovna nedostatek, nebo o něž může být brzy velký zájem.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů