Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Rafan
Nesvaluj celou vinu na X86, podívej se jak prasácky se píší aplikace a Software na platformu X86. Je to naprosto žalostný pohled. Vývojáři se spoléhají na to, že rozumný chod programu urvou hrubým výkonem hardware, a na jakoukoli optimalizaci naprosto kašlou.
Odpovědět8  0
Ty latence beru, příkon je věc názoru, a preferencí. Ale Jak může AMD mít vliv na ty kopyta v MS že nezvládají dostat systém na úroveň Win10?
Odpovědět4  0
Čekám kdy ohlásí Krajta Core a Úžovka Core :­-­).
Odpovědět4  0
A kolik těch APU prodají? OEM výrobci jim moc nefandí, protože je tu NV . Kolik se prodá sestav desktopů a notebooků na platformě AMD CPU a GPU z produkce AMD? Kolik se prodá na platformě Intelu GPU NV jak desktop, tak notebook? Dokonce se více prodá GK od NV na platformě AMD než jejích vlastních GK, a to je už opravdu žalostný výsledek, že AMD není sto prosadit na vlastním čipsetu, s vlastním CPU i vlastní GK. Toto vše lidé vidí, a dělají si z toho své závěry, které nejsou k AMD přívětivé.
Odpovědět0  0
To jejich zachraňování vedlo jen k tomu, že zařízli investice do vývoje, což rok, možná dva pomohlo, ale firma díky tomu ztrácela konkurence schopnost ještě rychleji. propadla se na samou hranu krachu. Když ve vedení sedí účetní který řeší vše tak, že osekává výdaje, a nemyslí na budoucnost, nemůže to dopadnout jinak.
Odpovědět0  0
Kdyby nešlo lidi zmanipulovat, tak obor marketing neexistuje. Ale i marketing má svůj limit. Příkladem je trh s CPU. Dříve byl adorován Intel, a nic jiného ­(pokud si nechtěl platit za socku­) koupit byla cesta k posměchu ostatních k dané osobě. Toto platilo v dobách Pentia4 versus Althon64 až do RYZEN 2, Teprve s příchodem RYZEN 3 už ani marketing s pomocí webů a lidí na You tube už nešlo zaostávání Intelu zakrýt. S GPU je to podobné. NV pracovala na tom jak jí má zákazník vnímat více jak dekádu. To po koupi AMD neudělala. Nelze z toho ani tak vinit dnešní vedení, protože ta fatální selhání mají na triku lidé z vedení před příchodem vedení dnešního. Ty škody jsou tak velké, že aby AMD dohnala NV nebude stačit se jí vyrovnat, ale bude muset být lepší. Když píši lepší, tak myslím o hodně lepší, a to ne na jeden rok, ale aspoň 5 let. Tady je ale ten problém, AMD má o proti NV ještě jeden hendikep, honí totiž příliš mnoho zajíců najednou ­(CPU pro PC, CPU pro servery, CPU+GPU pro konzole, GPU herní, GPU výpočetní­) a musí tedy i tříštit své zdroje. To NV nemusí.
Odpovědět2  0
Přesně tak, tak to vždy fungovalo a fungovat bude. Proto často automobilky angažují v závodech různého tipu. Lidé si samozřejmě to sportovní auto nekoupí­(už třeba jen proto, že by nemělo potřebnou homologaci na provoz po komunikacích­), ale mají tu značku pořád před očima a začnou jí fandit. No a pokud začne vyhrávat, tak je vymalováno, a konkurence je na odstavné koleji. AMD touto politikou nemůže vyhrát, protože v té výkonové kategorii v které chce AMD vyrábět a prodávat, bude NV dělat to samé, a bude zase vyhrávat, protože je to NV. Cenovou válku také nemůže použít, protože NV vydělává tolik, že může ty GPU prodávat se ziskem 1 dolaru, a bolet jí to nebude. Dle mého toto prohlášení, je akt nouze, který se snaží prodat jako záměr. Celé je to o tom, že AMD nezvládla dotáhnout vývoj výkonové řešení, kterým by mohli NV vyzvat na souboj. Údajně prý ale v další generaci ho už budou mít. Jestli to tak ale bude, rozsoudí až čas.
Odpovědět1  0
Né nadarmo se říkalo PC platformě WinTel. MS skoro vždycky házel na AMD bobek a upozaďoval jí. Zatím co pokud šlo o Intel, tak se u MS mohli přetrhnout. I když ty kopyta u MS to kolikrát posrali i s podporou Intelu. Ale i tak byl Intel jediný koho bral MS vážně.
Odpovědět3  0
Nejsem si takovou obhajobou jist. Učíte se z učebnice, ale tu musí někdo zaplatit, zdarma rozhodně není. Někdo musí platit učitele. Stejně tak návštěva kina, divadla, galerie, stojí nějaké vstupné. Další věc je, do kdy se ten co se učí nechává inspirovat, a kdy se už dopouští plagiátorství. Například v hudbě je to údajně několik taktů, pak už jeto vykrádačka. Když se budu držet hudby z důvodu názorného příkladu, tak co vlastně dělá AI? Tvoří novou hudbu? Myslím že ne. AI nemá emoce které z člověka vytlačí díla která obdivujeme dodnes. Já to vidím tak, že AI vezme nějaký hudební motiv a pak na něj vytváří už jen variace, a z těchto variací slepí nějaké dílo. Já mám o AI jinou představu, Dnešní AI vlastně opravdovou inteligencí vůbec neoplývá.
Odpovědět1  1
Jestli chcete řešit Zen 5 ve hrách, nebylo by lepší si počkat na herní X3D, a pak teprve komentovat?
Odpovědět4  1
A pomůže ta oprava? Nebo je to jen hra o čas, kdy se bude muset nyní čekat minimálně půl roku, zda oprava opravdu pomáhá. Protože CPU co i po instalaci opravy chcípnou, bude u u nich poznámka, že už byly načaty a oprava je nemohla zachránit.
Odpovědět1  0
No rozhodně bych vinu neházel na NV. Na mě to dělá dojem, že se kde kdo vrhl na umělou inteligenci, sypal do toho prachy snad rovnou bagrem a málo kdo si udělal studii návratnosti investice, a tedy veřejné poptávky, a ochotu za ní platit. To co se děje kolem AI mi připomíná zlatou horečku v USA, kdy se davy lidí nechali zblbnout vidinou zbohatnutí, a jediní kdo s jistou vydělali, byly obchodníci co prodávali krumpáče, lopaty, a separační mísy. Celé je to o tom, že dnešní technologie není sto naplnit nerealistická očekávání investorů. Vůbec bych se nedivil, že mnoho z nich o své peníze přijde.
Odpovědět2  0
No dle mého jsou 2% na hraně chyby měření.
Odpovědět2  0
A on Intel ty problémy vyřešil?
Odpovědět7  0
No ono to ale může fungovat tak, že lidé si aplikují filosofii, že kvalitní produkt reklamu nepotřebuje. Tudíž každý produkt v reklamě je šmejd. Netvrdím že to platí na 100%, ale je větší šance když reagujete na reklamu, tak koupíte šmejd a nebo podprůměrný produkt, než kvalitu. Vždy to tak v obchodním marketingu bylo, snažit se prodat to co nikdo nechce a co je takzvaný regálový ležák. O agresivních reklamách ani nemluvím, ty vyvolávají už přímo averze a tam je účinnost reklamy zaokrouhleno nulová.
Odpovědět1  0
No to sice ano, ale on je rozdíl spravovat jádra co se týče počtu a nebo o něco obtížnější verze když jsou jádra velkého a menšího výkonu, ale osahují stejnou instrukční sadu. Masakr je ovšem když máte v jednom pouzdře 3 verze jader s rozdílný výkonem a instrukčními sadami. Musíte uznat, že takovým návrhem CPU to Intel na rozdíl od AMD vývojářům neusnadňuje.
Odpovědět3  0
No já jsem si z toho testu odnesl informaci, že jádro AMD se zapnutým 2 vláknem má menší spotřebu, než jádro Intelu s 1 vláknem. To není správa pro Intel se kterou by se mohl pochlubit.
Odpovědět6  0
Mám Mondeo MK 4 2.0 TDCi. Nikdy mě nikde nenechalo. Vždy mě dovezlo kam jsem chtěl. Kromě běžných věcí jako jsou brzdové kotouče a brzdové destičky a výměn oleje byla jediná závada která byla mimo spotřebák, Sahara klimatizace. Z mého pohledu, tedy spolehlivé auto.
Odpovědět0  1
Ano a to je důvod, proč jsem přestal tento tip her kupovat a hrát. Ono je to staré jak hraní samo. Dokud se používaly různé berličky v singl hraní, byla to věc těch lidí co si tu hru pořídili a tak si sami kazili zážitek z hraní. V okamžiku ale kdy se to začalo překlápět do online her, už to není jen jejich věc, ale dalo by se říci, že se dopouští znehodnocování investice ­( rozuměj koupě hry ­) poctivých hráčů. Osobně nerozumím tomu, jak může mít někdo radost z převahy nad někým díky podvodnému jednání. Na druhou stranu když se to děje i ve sportu ­( doping ­) a já dávám mezi sportem a hraním her určité rovnítko, je jasné, že tato chování jsou větší problém společnosti než si to uvědomujeme. Tito lidé budou totiž vždy inklinovat k stejnému vzorci chování i v reálné společnosti. Pokud nebude opravdová vůle tvrdě postihovat toto jednání dojde dříve nebo později k společenskému rozvratu.
Odpovědět1  2
Možná že uvažují či i připravují zakomponovat do čipů technologie od Xilinx které dnes mají k dispozici a nebo je pomocí jejich inženýrů pro potřeby AMD upraví..
Odpovědět0  0
Pro mě je inkoust v tiskárně jen pro zlost. Pokud se nevymyslí technologie, která na konci tisku profoukne trysky aby nezaschly, tak pro mě je to o ničem. Já tisknu a i skenuji třeba jednou za měsíc, dokonce někdy za 3 měsíce, ale potom tisknu dost. Navíc potřebuji pro sken duplex a stejně tak pro tisk. Dokud bude má diodová OKI sloužit, tak se sní nerozloučím.
Odpovědět4  0
Já se lidem co uvažují o přechodu na konzole nedivím. Už se odhaduje, že NAVI 33 leze zřejmě nepodleze cenu 10 000 Kč. Což je pro méně majetné lidi psychologická bariera přes kterou nejede vlak. Dnes je ještě možné koupit starší modely za pro ně akceptovatelnou cenu, ale bude také záležet, co dosud v PC mají a zda ta investice versus navýšení výkonu stojí za to. Tak že souhlasím nižší třída GK z PC trhu postupně zmizí a už bude jen střední a pak ta špička. Lidé si prostě v PC vystačí s GPU v CPU a na hraní pro ně budou konzole. Tim se trh zmenší a náklady na vývoj se budou muset rozložit do méně prodaných GK a tak jejich cena ještě vzroste.
Odpovědět2  1
U AMD je žába na prameni základní deska. Výrobci desek hodili AMD do prodeje CPU vidle. Prodávají se za ceny na poměry AMD naprosto brutální. Fandové AMD nejsou takovou cenovou politiku ochotni skousnout. Pro hráče dnes je výhodnější jít do Itelovské I5, proto že vychází i s deskou levněji a je stejně výkonná a někdy i výkonnější AMD a ta spotřeba není tak brutální jako u vyšších řad Intelu a dá se akceptovat. Pomohlo by možná kdyby AMD měla své ho dvorního výrobce desek, přes kterého by měla nějaký vliv na ceny na trhu.
Odpovědět1  2
JJ už je to teda hodně roků, co jsem si osobně na ČOI stěžoval na porušení obchodních podmínek jedno obchodníka a dostal jsem odpověď ­" jo no ten je tím pověstný­" a tím to pro ně skončilo. Tehdy jsem byl blbej a nenechal jsem si tu odpověď dát písemně.
Odpovědět0  0
To je pravda dokud kvůli výrobku mocné společnosti nevyhoří vesnice i s radnicí a hasičárnou, tak žádný problém pro ČOI není :­-­).
Odpovědět0  0
Pravda je, že těch případů opravdu není zase tolik. Člověk by se na to ale měl dívat i s informací, že rozpojení a opětovné zapojení kabelu výrobce doporučuje omezit na 20 cyklů. Už tato informace ve mě nebudí důvěru mechanickou konstrukci konektoru. Další věcí je, že se ty případy objevují tak krátce po uvedení GK do provozu. Dnes nikdo neví, v jakém stavu ty konektory budou po cca 1 roce provozu GK.
Odpovědět4  0
No ani z těch konzolí zase nějak velký vývar nemají, ale jsou podepsané smlouvy a ty musí plnit. Pravda ale je, že je to taková jistota, která v minulých dobách pomáhala AMD držet nos nad vodou.
Odpovědět0  0
Já mám obavu, že 7 z 10 co chtělo nakupovat nový hardware, si v dnešní době nechá zajít chuť.
Odpovědět2  0
To sice ano, ale nesmí stát takový baťoh, že aby sis jí pořídil, musel bys prodat obě ledviny.
Odpovědět4  0
Je možné, že mají tak dobrou výtěžnost 7900 XTX, že modelů 7900 XT tolik na trhu nebude. Proto je asi ta cena 7900 XTX jaká je. a do cenotvorby nemusí příliš zabudovat ztráty z prodeje 7900 XT. Jestli vůbec při tak malém rozdílu ceny nějaké jsou.
Odpovědět1  0
Tuším že toto tu už jednou bylo. Důvod byl kvůli rozvaděči, aby byla pod tou částí rozvaděče výplň a tedy aby se v místě kde by byla dutina se pod tlakem základny chladiče neprohnul a tím zhoršil odvod tepla z čipů aktivních. Dokonce se tehdy zjistilo,, že některé kousky nebyly ani vadné čipy, ale opravdu jen křemíková destička v tvaru čipu.
Odpovědět3  4
JJ, zatím jsou TOKAMAKY pro fyziky zlaté tele, které když budou mít štěstí jim zajistí financování a práci na celý produktivní život. Né že by to bylo stejné, ale tak trochu mi to občas přijde jako přemlouvání vlád na financování výzkumu studené fuze.
Odpovědět2  0
Pro triangulaci nemusí být kamery 10 cm od sebe jako u člověka, já to zmínil že mohou pracovat na stejném či podobném principu, tedy triangulací. Navíc navíc jak jsem psal o využití i vlnových délek které lépe pronikají třeba mlhou, deštěm sněžením atd. a převést třeba i do viditelného spektra na monitoru ve voze. Ale navíc pro zvýšení účinnosti mohou zvýšit citlivost­( ISO ­).
Odpovědět0  0
Kamery mohou teoreticky zastat vše pokud budou v autě správně rozmístěny a budou fungovat jako oči lidské, tedy vzdálenost vypočítávat triangulací, jako lidský mozek, tak proč ne. Pokud bude počasí že kamery nic neuvidí, tak člověk na tom bude podobně. Ale možná to budou mít vymakané tak, že za špatné viditelnosti se kamery přepnou na jinou vlnovou délku světelného spektra a uvidí dokonce lépe než člověk.
Odpovědět1  0
No jo, ale proč byl vyhozen Nord Stream 2? Na něm žádné smlouvy nebyly.. Ten Nord Stream 1 by dával smysl, ale Nord Stream 2 nechtělo zprovoznit Německo a tak ho ničit bylo zbytečné.
Odpovědět1  1
No to ale jako argument nestačí, jsou tu další plynovody do Evropy, tak že to nedává smysl. Mohou dodávat jinou cestou. Tedy pokud bude funkční. Turci zatkli Ukrajince, který se pokoušel vyhodit do vzduchu plynovod na území Turecka. Nord Stream 2 stál přes 20 miliard dolarů, kolik Nord Stream 1 netuším, ale 51% vlastnilo a financovalo Rusko. Nebudu spekulovat kdo to udělal, ale určitě to neudělal, že se nudil ­( hele mámo co budeme odpoledne dělat? Mám nápad vyhodíme do vzduchu plynovody ­), ale pokud to neudělalo Rusko, je tu hrozba, že se bude chtít pomstít třeba tak, že vyhodí do vzduchu jako odvetu plynovod z Norska do Evropy a nebo začne ničit podmořské komunikační kabely.
Odpovědět4  1
No já začínal později, AMD 486DX na VL­-Bus s 8MB RAM HDD 400 MB GK s 2MB VRA. Na tom seděl MS­-DOS s M602. Bylo to tehdy to nejlepší co se dalo sehnat a stál mě tehdy neskutečný baťoh. Ale bylo to tehdy naprostý dělo.
Odpovědět0  0
Souhlas, to bude nějaký překlep, protože 50° by dosáhli leda strojním chlazením. Ještě mě napadlo, že by to mohlo být tak, že cpu je v minimální zátěži na 45° a pak přijde ten boost na 5,85 GHz. To by bylo ale jen na pár vteřin, tak že jen akademická úvaha :­-­).
Odpovědět0  0
Vždyť také dodávaly. Dnes už to není žádné tajemství.
Odpovědět0  1
Baterie jsou ekologický problém, který toto nevyřeší. Jen se získal odklad ­(chcete li koupě času­). Pak ten problém vyhřezne na povrch znovu. Je to stejné, jako když se vítězně ohlásilo že se vyřešil problém s recyklací PET lahví. Přitom se ví, že tu recyklaci nejde dělat do nekonečna.
Odpovědět3  1
Pokud nikoho nenutí v soukromém životě měnit svou zvyklost, ta to vidím jako něco čím se nemá cenu zabývat. V zaměstnání je to ale něco jiného, tam platí můj dům, moje pravidla. Kdo tam chce pracovat, musí se přizpůsobit.
Odpovědět0  1
Možná NV tlačí na výrobce notebooků, aby ty grafiky do nich cpali. Jde tu přece o odbyt a prachy jsou vždy až na prvním místě. Jsem zvědav jestli toto dovolí i Intel až konečně vypustí své grafiky. Já bych si notebook s APU AMD RDNA2 a přidanou GPU NV nekoupil, protože ji považuji za za zbytečnou a uvádí autor, akorád to šroubuje cenu nahoru. Tohle bago já s výrobci zásadně nehraji.
Odpovědět2  0
JJ to je určitě práce Sheldona Coopera :­-­)­).
Odpovědět4  0
Jak to tedy Intel zařídí u TSMC když prakticky celou 3 nm výrobu chce Apple? To jsme se už nedozvěděli. Já teda vidím jedinou cestu, že Intel bude chtít za tučnou odměnu, aby tím zlým bylo TSMC, zatímco Intel se bude tvářit mi nic to hudba od 102.
Odpovědět1  2
Ono to nebude tak zlé. Dnes výrobci navrhují životnost přístrojů tak aby pokud možno bezpečně přečkali záruční dobu. Stačí použít kvalitnější komponenty pokud jde o hardware a lépe testovat software a né si dělat ze zákazníků betatestery a ještě po nich chtít si za to platit. Ano bude to dražší ale ve výsledku levnější. Hláška nejsem tak bohatý abych si mohl dovolit kupovat levné věci má reálný poznatek.
Odpovědět2  1
Problém je, že vodík je dražší než třeba plyn a to né o málo. Pokud se bude používat jako palivo do aut, tak to způsobí zdražení úplně všeho. prakticky vše vyžaduje logistiku. Ropa se používá hlavně v chemickém průmyslu. Jak prohlásil jeden člověk z průmyslu ­"spalovat ropu jako palivo je zločin­". Ropa se dá jako palivo opravdu nahradit ale jako surovina v chemii zatím ani náhodou.
Odpovědět6  1
Tady ale nejde jen o vědu, Výrobci se nehrnou do nové technologie, dokud se jim nezaplatí ta stávající i kdyby byla ta nová hotová. Prachy jsou vždy až na prvním místě. Dle mého se lithium v akumulátorech blíží svému maximu efektivnosti v koeficientu kapacity­-bezpečnosti­-ceny lithia, která s navyšováním výroby a tedy poptávkou stoupá. Mimochodem ta stoupající cena lithia může odstartovat vážnou úvahu o zahájení těžby tady u nás v severních Čechách. Já osobně bych to ale nepodporoval, pokud by na těžbu nenavazoval řetězec zpracování lithia a výroby akumulátorů­(v českých rukách a nebo aspoň nad 50% většinou rovnoměrně v řetězci rozloženou­). Přeloženo trvat na výrobě s větší přidanou hodnotou. Máme tu výrobu aut, která by se o poptávku postarala.
Odpovědět1  0
Od jisté doby nemám tušení rád, a zajímají mě fakta.
Odpovědět3  0
Pravda je, že RTX taktovat jdou jen minimálně, To nové GK od AMD prý mají rezervu 200 MHz + ASUS prý chystá nereferenční 6800 XT s boostem až 2 400 MHz. Proti 6800 XT běžící na takové frekvenci už RTX 3080 nemá šanci. Ta spotřeba ale bude určitě také brutální.
Odpovědět5  1
To jako vážně dle NV tato karta má zvládat výkonem 4K, a oni jí osadí 8 GB VRAM? 8 GB VRAM je dnes dobré s nějakou rezervou do budoucna na Full HD. 10 GB s rezervou na 2K a 12 GB + na 4K
Odpovědět3  1
Ta cihla je paralela, na pandemii, když se ze sudu vyndá tak hladina v sudu poklesne ještě více a přetékání se zpozdí také o to více. Vyvolá velkou poptávku v krátkém časovém horizontu, tedy že přiměje lidi k nákupu PC dříve než měli původně v plánu. Připomíná mi to šrotovné u aut. vyvolalo velkou poptávku, ale v okamžiku kdy šrotovné skončilo se prodej aut propadl ještě více než před tím.
Odpovědět0  0
Moc bych se neradoval. Tento stav bych přirovnal k plnému sudu vody do kterého přitéká konstantní množství další vody a ta stále přetéká přes okraje. Hoďte do sudu cihlu a ta vytlačí svým objemem vodu přes okraj o to větší, plus vytvořená vlna. Pak se hladina uklidní a je pod okrajem a chvilku ač do sudu stále voda přitéká se nepřelévá nic.
Odpovědět0  2
Pokud jde o herní PC které se dosud prodávaly s Intelem, tak dle zkušeností z doby minulé, tak tito výrobci utrpí Amnézii že nějaké AMD a natož procesory Vermeer vůbec existují a s heslem s Intelem a nikdy jinak pojedou dál, jako by se nechumelilo.
Odpovědět7  0
Kvalitní zdroje umí pracovat dlouhodobě i na své uváděné hodnotě odběru. Na zdroji se nemá nikdy šetřit. Při průšvihu může zachránit hardware násobně dražší než kolik sám stojí.
Odpovědět3  0
Není ti ani trochu divné, že NV tak kvaltuje na těch 5 nm? Jako potencionální kupec dnešních novinek by mě to tedy minimálně vrtalo hlavou, proč ten spěch. NV tím vzkazuje kupcům 8nm GK že cca za rok budou jejich karty asi hodně překonané. Je ale možné že NV ví něco, co mi ne.
Odpovědět5  1
Souhlas,dokonce u některých výrobců i modifikovanou zadní nápravu. V jedné diskusi jsem četl nářky kluka že mu nechutně rychle odchází spojka. Po nějaké době diskuse čím by to mohlo být, z něho vypadlo že si nechal brutálně přečipovat motor u svého auta. Motor to zatím zvládal a možná i do budoucna zvládat bude, ale spojka nebyla evidentně navržena na přenos tak brutálních sil.
Odpovědět4  1
Problém je, že když nepřiplatíte, tak máte auto s nějakou výhodou a také nevýhodou, rozuměj delší životnost , což je výhoda, menší dojezd + menší výkon, což je nevýhoda. Když si připlatíte, tak na tom nejste lépe, získáte zase nějakou výhodu, ale i nevýhodu, což v reálu je v přesně opačném gardu o proti variantě že nezaplatíte. Zjednodušeně řečeno když zaplatíte, tak něco získáte, ale také o něco přijdete. Tak že si nekupujete jen pozitiva, aby se odůvodnil vyšší výdej peněz.
Odpovědět1  1
Né tak docela, Mám Mondeo MK4 dvoulitrové TDCi 96KW. Když jsem uvažoval o přečipování auta někam k 120 KW. Tak mi automechanik povídá, pokud ten výkon nepotřebujete, tak to nedělejte. Po přečipování zkrátíte životnost vaší automatické převodovky, protože bude muset přenášet větší síly od motoru na kola. Repase vaší převodovky stojí cca 80 000 Kč. Dnes je to auto 12 let staré a převodovka pracuje jak nová. Tady je to přesně o tom co jsem psal výše. Mohu mít větší výkon, za cenu kratší životnosti, protože vyšší výkon je o větším mechanickém namáhání dílů. Nebo menší výkon a tedy horší akcelerace, a zase získám delší životnost a do budoucna menší náklady.
Odpovědět4  1
Tak do toho se musím vložit. Vy opravdu věříte, že 15 kWh ten zákazník nezaplatí? Pokud ano tak jste opravdu hodně naivní. Modelová situace, budu osazovat vůz 75 kWh baterií která je výrobně dražší než 60 kWh. Pokud všichni zákazníci odmítnou připlatit za těch 15 kWh, tak výrobce prodělává, protože mohl montovat tu levnější 60 kWh. Buďte si jist že zaplatíte plnou kapacitu 75 kWh aby výrobce na tom neprodělal a vy pokud zaplatíte ty 2 000 dolarů je to pro výrobce jen finanční bonus navíc. Tak to to funguje u každého hardware, protože jeho výroba stojí peníze. Jiná situace je u software který má náklad při vývoji a pak se jen kopíruje do výrobku, a tedy další náklady už nejsou. V případě té baterie, pokud by to bylo jen takto, tak se opravdu jedná o ekologické zvěrstvo. Pokud by ovšem byla nabídka ve smyslu, že při 60 kWh budete mít menší výkon + menší dojezd, ale zato se vám zvedne životnost baterie. Nebo v druhé variantě 75 kWh dostanete vyšší výkon + delší dojezd za cenu menší životnosti baterie by z logiky věci že vždy je baterie využita naplno jen pokaždé v jiném režimu. V takovém případě by nebylo co vytknout. Pokud by to tak už bylo, tak se ptám. Za co tedy platí zákazník, když tu baterii využije celou vždy? Zaplatí si za menší žitnost baterie za cenu delšího dojezdu a výkonu? Zaplatí si za do budoucna vyšší náklady na výměnu baterie + delší čas u nabíjecí stanice, protože bude nabíjet na plnou kapacitu baterie. Dle mého ten příplatek je jen o tom jak odrbat zákazníka.
Odpovědět4  1
To blikání podsvícení by mi nevadilo když jde vypnout, ale nemá český layout, nevidím područku a tedy pro mne klávesnice kterou vyřazuji hned v prvním kole výběrového řízení. Přesto vlak nejede.
Odpovědět0  0
To si děláš pr.el že? Přístroje Samsungu které jsou na cca stejné hardware úrovni s Huawei jsou předražené a ty co jsou na stejné cenové úrovni za Huawei výbavou kulhají. Ti co kupovali Huawei, určitě až na vyjímky nepůjdou do Iphone ale spíš se skřípěním zubů a v mnoha případech pěkně nasr.ní do technologicky slabšího Xiaomi, který ale aspoň si je svého postavení vědom a nastavuje tomu odpovídající ceny.
Odpovědět4  1
Co je to ale platné, když se ten výkon u Intelu v reálném užití včetně her nenajde.­" Nezaměřujme se na benchmarky­" To jsou slova nejvyššího z nejvyšších :­-­)­).
Odpovědět12  0
dík za info. Dobré by bylo ještě vědět, od jakého data se ta půlroční exkluzivita počítá, a nebo chcete li kdy končí.
Odpovědět0  0
Blběji napsaný úvodník aby člověk pohledal. Nejvýkonnější verze není APU Renoir HS, ale verze mobilního APU Renoir s příponou ­"H­". Tedy AMD má stejné značení jako Intel a to kvituji. Vede to k přehlednější situaci na mobilním trhu. APU Renoir HS je jakýsi kompromis mezi ultra úspornou 15 W verzí a 45 W verzí H. To že jako první přichází notebooky s verzí HS se dá přisuzovat k asi správnému odhadu AMD, že o tyto notebooky s tímto APU bude největší zájem. Je ale i možné, že si to co půjde na trh jako první rozhodl ASUS, který má dočasnou ­(bohužel nevím jak dlouhou­) exkluzivitu. Toto vše ale není důvodem k tvrzení že verze HS jsou nejvýkonnější.
Odpovědět0  0
To jako že bude dělat na jedné a té samé GK rozhraní Infinity Fabric a u Intelu zase jinou sběrnici ? Si děláte kozy že:­-­)­) ? Když si odmyslím ty peripetie jak to bezproblémově rozchodit na obou platformách kdy je už dnes jasné, že AMD hodlá do výpočtů grafiky mohutně zapojit i CPU, což by znamenalo proti Intelu navíc i jinak napsané a laděné ovladače. Jak by se to odrazilo v nákladech nechci ani pomyslet.
Odpovědět1  0
No v případě AMD tu bude koherentni pamět do cca 18 měsíců a to není z pohledu vývoje her dlouhá doba. Tady může mít NV opravdu problém, protože koherentni pamět je z velké části hardware záležitost a nedá se obejít jen ovladačem. Otázka právě bude v tom jak si Intel s AMD do tohoto rybníku NV pustí. Protože pokud nebude hardware řešení koherentni paměti u obou stejné, tak se dostane NV do hardware pasti a to nejen v herní platformě ale i v prestižní oblasti superpočítačů. Nedokáži si představit, že za předpokladu že Intel i AMD poskytnou NV hardware podporu koherentni paměti, bude NV vyrábět svá GK s dvěma rozhraními.
Odpovědět1  0
Tím hůř pro Intel. Pokud je nemůže spárovat na bordu pro dvě CPU a kde by byl stejně deklasován, tak s jedním CPU je vháji o to více a zákazník stejně zaplatí víc za ten Intel. Tohle je opravdu v celé historii X86 procesorů dosud nevídaná věc, aby procesor jednoho výrobce takhle brutálně odskočil od konkurence a je to o to více šokující, že se to povedlo právě AMD Ještě před 5 roky kdyby tohle někdo řekl, tak by to byl fór roku.
Odpovědět3  0
Zas tak jednoduché to není. To není Hop a je tu Lidoop. Intel má masky navržené na maximální optimalizaci k svým výrobním linkám. Úprava pro linky Samsungu by zabrala nějaký čas a peníze. Přitom by se muselo toto plánovat na delší časový horizont. Protože výroba na rok dva u někoho jiného by se příliš nevyplatila ­(za výrobu si nechá Samsung zaplatit­) u těchto čipů by se výrazně snížila marže.
Odpovědět1  2
To je tak, když je firma nenažraná a šetří blbě na nepravém místě. Tady je to příkladně na 128 Mb ROM. Pak musí vydávat nové verze desek a jen tím nakrkne majitele těch původních verzí. Sakra jestli AMD prohlásí, že bude soket kompatibilní do roku 2020, tak bych měl mít pro takovou podporu kapacitu ROM dostatečnou.
Odpovědět0  0
No mě spíš zaráží, že nikdo neposlal oficiální dotaz k AMD, aby se k spotřebě čipsetu vyjádřilo.
Odpovědět1  0
Protože dříve v rámci řetězce výroby jí převážely na cca 100 Km takhle by jí převážely cca na 1 000 Km. Navíc by čínská vláda byla naprosto neschopná aby dovolila vyvážet vzácnou surovinu bez vyšší přidané hodnoty. Vláda může na takovou surovinu určenou na vývoz uvalit navýšenou daň. Například o 10%. Pokud by jí nemohli zhodnotit tak, že zní budou vyrábět, tak ty peníze získají přidanou daní.
Odpovědět2  0
Tady nejde jen o montáže těch konzolí. Tady jde i o vzácné suroviny, které jsou pro výrobu komponentů potřeba a které se prakticky těží jen v Číně. Vzhledem k tomu že Čínská vláda má těžbu těchto surovin pod kontrolou, může efektivně bránit tomu, aby se zpracování a výroba komponentů stěhovala pryč. To může výrobcům nadělat moc starostí, protože ty suroviny nelze nahradit dodávkou od jinud a i kdyby se podařilo uzavřít nějakou dohodu s Čínskou vládou, tak logistické náklady vzrostou násobně a ty výrobky to výrazně zdraží.
Odpovědět3  0
S ním je to marný boj. Ten za Intel nastavuje prsa jak většinový akcionář. Každý kdo si to tu přečetl. tak je mu jasné, že ten chlap od někud utekl. Vím jak to často chodí ve firmách pokud jde o serverová řešení. Je to o pohodlí lidí přímo v IT oddělení a jejich vedoucích pracovníků. Platformu Intelu mají zmáknutou včetně všech předností a i nectností jako je děravost procesorů. AMD jsou vody né zcela prozkoumané a za možné byť nepodložené problémy jim to nestojí. Časy se ale mění když je ekonomický boom, tak se cena opravdu moc neřeší. Pří zpomalení či stagnaci se ale začnou hledat úspory. Ještě před 3­-4 léty neměli IT oddělení ve firmách, pokud jde o úspory alternativu za Intel. Dnes je situace jiná. Další věcí je nástup legislativy na ochranu osobních údajů a dat obecně. Mohou nastat masivní žaloby na firmy kde díky děravým serverům došlo k únikům a IT oddělení budou pohnáni k odpovědnosti. Pak se priority těchto lidí změní.
Odpovědět1  0
Záleží k čemu to PC bude sloužit. Pokud hlavně na hry a Streaming, tak bych obětoval 500­-600 MHz frekvenci za co nejnižší časování. Nejlépe CL14.
Odpovědět0  0
Předpokládám že už začátkem příštího roku, tedy po svátcích, ty ceny půjdou tak o 1 000 ­- 1 500 Kč dolů. Tak se to přece dělá vždy. Nasadí se vyšší cena, aby bylo kam sestupovat.
Odpovědět4  0
Intel se vůči AMD dopustil tolika prasáren, že je to do nebe volající.
Odpovědět7  0
Epický příběh? Většinou když produkt je kuřecí separát 100 X jinak. Musí autoři o to víc vypouštět ty superlativy do etéru, s nadějí že se ještě najde dost optimistů co tomu uvěří.
Odpovědět2  0
Dle mého si plnotučný kusy šetří pro EPYC CPU AMD očekává velkou poptávku a musí jich také vyrobit docela hodně pro ten nakontraktovaný super počítač. Za ně AMD dostane podstatně více dpláčů než v Ryzenech 3000. Tam se dostane až tehdy, kdy nasytí trh CPU EPIC a Threadripper. Zvláště u Threadripperů by jim ten Ryzen 3000 kanibalizoval trh.
Odpovědět1  0
Ano to by USA asi bolelo nejvíc. Byl by to velký tlak na hodnotu dolaru což by mohlo prudce zdražit dovoz surovin a tím i vnitřní ceny. U vývozu se to vykompenzuje.
Odpovědět0  0
Já se systémem mrtvého brouka tvářím, že žádná aktualizace není.
Odpovědět2  0
Jo Jo. Nová aktualizace Win 10 je jako když se narodí Targarien, bozi si hodí mincí a zatají dech :­-­))
Odpovědět2  0
Nabízí se na volné pozice osazovat různé coprocesory. Možností je mnoho.
Odpovědět1  0
Tak to bych bral, už mám těch síťovek po krk.
Odpovědět3  0
Tady jde o to, že Intel je schopen si vynutit do sestav svou GK a nebo jí aspoň od Intelu odkoupit a pak si jí mohou klidně třeba zahodit a osadit GK NV, jinak výrobcům nedodá ani desky a ani procesory případně pro ně neuplatní slevy na vše. Tomu se říká politika všechno nebo nic.
Odpovědět1  0
Pokud se Intelu podaří uklovnit aspoň trochu ucházející GPU. tak to bude nepříjemné hlavně právě pro NV. Protože až Intel začne používat proti NV své praktiky jako to dělá proti AMD v CPU. Pocítí to NV sakra rychle.
Odpovědět1  0
Nebo ještě lépe tu hru nekoupit. To ušetří nejvíc. Já jsem fanda pokroku, nicméně kvůli jedné hře investovat do nového hardware považuji za úchylku. Já provádím obměnu hardware po větších skocích a přijde mi to z ekonomického hlediska výhodnější. Já se třeba vrátím na platformu AMD buď koncem tohoto roku a nebo v první polovině 2020.
Odpovědět1  1
Pokud ty paměti nebudou výkonové hrdlo, tak proč tam dávat dražší. Ta propustnost by na bezproblémové hraní v 2K měla stačit. Na vyšší rozlišení ta karta mít ambice nebude a pokud budou nejlepší modely stát do 9 000 Kč i s DPH, tak je to v pořádku.
Odpovědět0  0
Trapná pokuta.
Odpovědět0  0
Blbost Kdybych se měl držet vaší demagogie, tak AMD dodává CPU s chladičem a Intel bez chladiče.Tak že by ten Intel měli testovat bez chladiče. Pokud jde o paměti, tak frekvence je důležitá ale časování také. navíc AMD zcela jasně udává, že osazením všech čtyř bank dojde přepnutí pamětí na konzervativní frekvence a proto AMD doporučuje, pokud požadavek na velikost RAM jde pokrýt dvěma moduly pamětí tak se toho držet. Proto výrobci dávají k svému produktu manuál, aby byl produkt používán co nejoptimálněji.
Odpovědět3  1
Srandisto, Na tomhle si AMD několikrát pořádně naběhlo, a to její GK nestáli tolik, že si člověk musel vzít hypotéku když si je chtěl koupit. Vývojáři neradi mění zaběhlé věci a neradi experimentují a zvláště když jim na prsou klečí vydavatelé a tlačí na kratší čas vývoje. Protlačovat technologii pro hardware které je tak drahé, že dlouho bude minoritní, bude pro NV znamenat do toho lít roky své peníze, aby odškodnili vydavatelé za prodloužený vývoj z důvodu, že rasterizaci a RT se bude muset dělat ještě roky souběžně, aby vydavatelé nepřišli o významnou část trhu a stejně tak vývojáře za více práce.
Odpovědět2  0
Původně jsem se na tu hru docela těšil. Dnes už mi je jedno kdy půjde do prodeje, protože její nákup jsem přehodnotil na nezájem.
Odpovědět0  0
Dle mého nepůjde ani tak o vývoj nových čipů, které by pracovaly efektivněji, ale spíš o vývoj materiálů které zlevní výrobu a zvýší radikálně frekvence i na vyšších nanometrech. Nový čip by znamenal nekompatibilitu a předělání aplikací včetně OS by stálo ekonomiku biliony dolarů.
Odpovědět1  0
No vidíte a kamarádu po nainstalování nového ovladače NV už nenaběhl ani počítač. Musel ho v nouzovém režimu odebrat a vrátit se na starší ověřený. Každý si neseme nějaký kříž.
ps: měla to být reakce na cheysuli
Odpovědět6  0
Jestli NV něco mistrně zvládá, tak je to právě marketing. Je v tom dokonce tak dobrá, že i různé průšvihy dokáží marketingem přetavit v přednost a prodat to lidem jako něco co musí mít. Dokáži si představit že horší ovladače okomentují asi ve smyslu ­" s naším ovladačem se nikdy nebudete nudit :­-­)­) ­".
Odpovědět9  0
GK od NV jsem už neměl cca. 9­-10 let a tak mohu komentovat ovladače NV jen z druhé ruky, ale faktem je, že s ovladači AMD jsem problém neměl. Zato od majitelů NV jsem slyšel a i četl na webu, kdy čas od času varují před nějakou verzí ovladačů. AMD si studii objednalo s největší pravděpodobností proto, že si bylo jisté jak studie dopadne, aniž by muselo nějak tlačit na výsledek studie ve svůj prospěch. Hodnotím to jako dobrý marketingový tah.
Odpovědět9  0
Copak o to. Dle uvedených parametrů budou určitě GDDR6 výkonné. Já vidím problém v komunikačním rozhraní. Problém je totiž ve sběrnici. Na 7nm můžete vyrobit už velmi výkonný a přitom na plochu malý čip. Problém pak nastane jak na takto malý čip dostanete potřebné množství spojů pro dostatečně širokou sběrnici aby jste mohl osadit dostatečně velkou paměť + měl dostatečný přenosový výkon, který nebude výkonovým hrdlem. Aby výrobce GPU zajistil dostatečnou sběrnici se může stát, že plocha křemíku bude větší než by bylo jinak třeba­(nebude patřičně využita­), aby bylo místo na spoje + je požadavek na velikost PCB . Tento problém HBM2, který jsou připojeni k GPU přes substrátovou podložku netrápí. Z historie si pamatuji že šířka sběrnice nebyl problém technický jako spíše v návrhu řadiče a tedy vyšší ceny. Tehdy široká sběrnice se implementovala jen z důvodu přenosového výkonu a nikoli z důvodu velikosti grafické paměti GPU byly dostatečně velké, že 512 bit nebyl problém. Jak se ale díky menším nm GPU zmenšovaly a přitom výkon masivně rostl začala být šířka sběrnice i technologický problém a vyšší frekvence pamětí to nedokázaly kompenzovat a tak přišla delta komprese. Otázka zněla jak dál a tak se přišlo s návrhem HBM pamětí. Pokud se nevymyslí nic jiného tak HBM jsou jediná cesta jak dál.
Odpovědět2  2
Kdyby si čip vyrobený na 3 nm mohl dovolit málokdo, tak by ho nemělo cenu vyrábět vůbec, protože by se vývoj nezaplatil. Na 3 nm se bude vyrábět strategii jako dosud. Nejdříve malé jednodušší čipy, pak malé složitější a pak dojde na klasické dnešní velikosti čipů. Těch čipů se bude muset naopak vyrobit mnohem více než třeba na 7 nm aby se náklady se vývoj a vybavení továren zaplatil a tedy zůstane se na něm hodně dlouho.
Odpovědět0  0
I ty seriály mají obrovskou oscilaci kvality. Jsou seriály, které mají dobrý námět a i často velmi dobré herecké obsazení. Tato kombinace by měla být zárukou kvality a však díky honbě za ziskem je seriál kvalitativně poškozen třeba skutečností, že námět má potenciál aby nebyl rozmělněn 3 sezón a ve snaze vydělat je natažen naprosto nudnými díly které mají málo co společného k hlavnímu ději, protože ho vlastně neovlivňují a to klidně o 2 sezony navíc. Díky tokové politice mnoho diváků tyto díly unaví a seriál přestanou sledovat.
Odpovědět0  0
Tady nejde o to co kdo chápe, ale o to zda ta hra má nějaký příběh. Ten v MP modu v drtivém případě nenajdete. Ono je jednodušší a i méně nákladné vytvořit mapy a protagonisty, případně zbraně, než se mořit s příběhem který by měl navíc gradovat. Řešit umělou inteligenci opozice atd. Bohužel herní ale hlavně i filmový průmysl se potýká s tvůrčí impotencí, které navíc podráží nohy požadavek investorů o rychlé návratnosti investic a zisku. To totiž velmi často nejde dohromady s kvalitou. Už moje babička říkala práce kvapná málo platná.
Odpovědět4  1
S tím testováním se mi to nějak nezdá. Přece jen není 7nm v GlobalFoundries jako 7nm v TSMC. Tím nechci říci že je jeden horší a druhý lepší. Jde mi o to že jsou mezi nimi rozdíly a musí se tomu podřídit jak ladění výroby tak i možná nějaká úprava návrhu samotného čipu, co patří k předprodukčnímu ladění. To ale stojí čas a peníze a proto si nedokáži představit že by pak byla výroba přesunuta k druhému výrobci. Stejně tak je divoká představa, že by se stejné čipy vyráběly u dvou rozdílných výrobců. Protože by měly rozdílné vlastnosti­(což by určitě vedlo k honbě po čipech jednoho či druhého výrobce­) a navíc by náklady na ladění byly dvojnásobné. Dle mého se zřejmě uvažuje že některé čipy budou z důvodu kapacitních vyráběny u jedné či druhé společnosti.
Odpovědět6  0