www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

AMD Kabini: 25W APU a zbrusu nový socket

AMD Kabini: 25W APU a zbrusu nový socket
, , recenze
Nedávno společnost AMD uvedla na trh zbrusu novou čipovou sadu, která dostala označení AM1 a je určena pro úsporná desktopová APU rodiny Kabini. My si dnes jedno takové vyzkoušíme v několika testech.
reklama
Platforma AMD AM1 byla oficiálně představena na začátku března a namířila si to přímo do sektoru levných a méně výkonných desktopových PC. Když si připomeneme novinky z poslední doby, pak dle nich právě tato PC by měla podporovat růst jinak celkově upadající kategorie. Z druhé strany bude jako vždy držet kategorii PC nad vodou herní hardware či výkonný hardware pro nadšence a uživatele potřebující velmi vysoký výkon. Normální počítače, jež bychom mohli označit za domácí nebo kancelářské modely, jsou naopak v dnešní době spíše na okraji zájmu, což platí dvojnásob pro desktopové modely ve velkých počítačových skříních typu Middle Tower.

Uživatelé nejsou hloupí, aby neviděli, že počítač může být dnes velmi malý, kompaktní a úsporný. Nemusí jít tedy o velkou kovovou krabici, v níž převažuje volný prostor určený komponentům, které si její majitel nikdy nezakoupí. A stejně tak není třeba živit energeticky náročné procesory, grafické karty a napájet je zdrojem, jehož maximální výkon daleko převyšuje jejich spotřebu. To samozřejmě v případě, že na svém počítači spouštíme kancelářské aplikace, webový prohlížeč, díváme se na filmy, a nepotřebujeme tedy vysoký výkon. Právě na ně myslí Intel NUC, Gigabyte BRIX a další, ovšem dnes si představíme platformu, která je kompromisem mezi tradičními desktopy a novými modely nettopů.

Když se podíváte do příslušné sekce věnované socketu AMD AM1, najdete tam aktuality o nových základních deskách, mezi nimiž se objevují formáty Mini-ITX a Micro-ATX. S jejich pomocí si nelze postavit PC o podobných rozměrech, jaké mají Intel NUC, ale zase máme volnost výběru. Dnes už totiž na trhu existuje dost různých skříní určených pro formát Mini-ITX, jež se od sebe často velmi liší. Navíc si můžeme namísto zdroje formátu ATX nainstalovat i menší SFX, pokud tedy vybraná skříň rovnou nenabídne vlastní zdroj. V tomto ohledu je pak zajímavý model desky ASRock AM1H-ITX, který má jako alternativu pro klasický zdroj napájení pomocí externího 19V adaptéru.
ASRock AM1H-ITX s kulatým napájecím konektorem v levém rohu


Procesory Kabini pro socket AM1 jsou tedy určeny k tomu, aby si uživatelé mohli sami sestavit vlastní úsporný počítač s výkonem akorát tak pro surfování po webu, multimédia a nenáročné hry. Nabídka procesorů Kabini byla ještě nedávno prezentována takto:


AMD AM1 Kabini
AMD FT3 Kabini
Ikona Odkaz na databázi
A6-5350
A4-5150
E2-3850
E1-2650
A6-5200
E1-2500
Jádra / Vlákna
4/4
4/4
4/4
2/2
4/4
2/2
CPU MHz
2050
1600
1300
1450
2000
1400
GPU
HD 8400
HD 8400
HD 8280
HD 8240
HD 8400
HD 8240
GPU (shadery)
128
128
128
128
128
128
GPU MHz
600
600
450
400
600
400
L2 Cache
2MB
2MB
2MB
1MB
2MB
2MB
TDP
25 W
25 W
25 W
25 W
25 W
25 W


Specialitou a velkou novinkou je, že Kabini nepotřebují čipovou sadu, čili mají příslušné funkce plně integrované, a dá se tak mluvit o SoC (System on Chip). Dnešní čipové sady jsou pozůstatkem původní sestavy northbridge a southbridge, kde northbridge se staral o připojení paměťových modulů, případně obsahoval také grafické jádro, atp. Tyto funkce převzaly procesory již před lety, takže na moderních deskách najdeme už jen southbridge s nabídkou rozhraní SATA, USB, dodatečných linek PCI Express, apod. Platforma AM1 pro procesory Kabini tedy nepotřebuje ani tu, takže samotná APU mají v sobě integrovaná rozhraní, a to konkrétně dva SATA 6 Gbps, dva USB 3.0, osm USB 2.0, DisplayPort, HDMI a D-Sub.

Vedle toho tu je pochopitelně i paměťový řadič, který podporuje DDR3-1600 MHz s kapacitou až 16 GB, ovšem bohužel pouze v jednokanálovém zapojení. Výhodou je to, že základní desky mohou být díky tomu jednodušší, a tedy ve výsledku i velmi levné. Na druhou stranu většinou nabídnou pouze základní nabídku rozhraní v APU Kabini, čili uživateli pak musí stačit jen dva porty SATA. Pokud ne, musí s vybrat nějaký lépe vybavený model, jenž má třeba další porty SATA obsluhované samostatným kontrolerem nebo si přikoupit samostatný řadič v podobě karty. A to vše jsou výdaje navíc.

Kabini pro socket AM1 mají zatím ve všech případech dle uvedené tabulky stejné hodnoty TDP, a to 25 W, ačkoliv se podstatně liší. Však nejlepší model A6-5350 je vybaven čtyřmi procesorovými jádry Jaguar na frekvenci až 2050 MHz, grafickým čipem Graphics Core Next (GCN) s podporou DirectX 11.2 pracujícím až na 600 MHz a 2 MB L2 cache. Model E1-2650 má přitom jen dvě procesorová jádra na 1450 MHz, 400MHz grafiku a 1 MB L2 cache. Z toho je zřejmé, že v případě výkonnějšího procesoru bude asi více úřadovat turbo.
reklama
Nejnovější články
Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA
Izraelská společnost SpaceIL v noci na dnešek uskutečnila svůj záměr vyslat na Měsíc přistávací modul a k tomu využila služeb společnosti SpaceX a komunikační podporu pak zajistí americká NASA. Pro izraelský program to tak je velká premiéra. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá
Consumer Reports opět mění status doporučení elektromobilu Tesla Model 3. Ten už jednou toto doporučení ztratil, aby ho po opravě získal zpět. Vypadá to však, že spolehlivost a kvalita Modelu 3 nejsou úplně OK, a tak doporučení opět ztrácí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU
Raja Koduri nedávno zval šikovné vývojáře do svého týmu a sliboval jim, že nebudou prostě jen pracovat, ale stanou se součástí hnutí. Nyní něčím podobným Intel láká i širokou veřejnost, a to na "The Odyssey". 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu
Přistávací modul InSight, který se vydal prozkoumat ze své stacionární pozice Mars, už poskytuje denní přehledy o počasí, a to pochopitelně týkající se Elysium Planitia, kde se nachází. Naposledy se teploty vyšplhaly na ještě snesitelných -13 °C.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward
Tisková zpráva od firmy NVIDIA se v době psaní těchto řádků ještě neobjevila, ale to se jistě velice brzy změní, takže můžeme říci, že dnes na trh přichází karty GeForce GTX 1660 Ti a nejvíce si pospíšil Gainward. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek