reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Noctua NH-L12: velký potenciál

23.3.2012, Jan Vítek, recenze
Noctua NH-L12: velký potenciál
Nízkoprofilové chladiče se dostávají na výsluní, což nedávno potvrdila i společnost Noctua, která na jejich rozmach zareagovala představením vlastního modelu NH-L12. Právě ten bude tématem dnešní recenze, v níž se postaví dříve testovaným modelům.
Kapitoly článku:
  1. Noctua NH-L12: velký potenciál
  2. Testy chladiče
  3. Závěrečné hodnocení
Noctua NH-L12 však nelze považovat za opravdu nízkoprofilový chladič, však ty minule testované jsou vysoké od 40 mm do 64 mm, a to s ventilátorem. Testovaná Noctua je však vysoká 66 mm bez horního 120mm ventilátoru, jenž se přitom nejvyšší mírou bude podílet na chladicím výkonu a celkovou výšku chladiče upraví na 93 mm. To už se nedá považovat za nízkoprofilový chladič, ale slovy klasika za takový polovysoký.Nicméně v balení se nachází ještě jeden ventilátor, jehož místo je mezi základnou a žebrovím, takže ten na celkové rozměry chladiče nemá vliv. Ovšem jeho rozměry jsou 92 x 92 x 25 mm, takže jednak poskytne nižší průtok vzduchu než ten horní a pak jím ani nezasáhne celé žebroví. Uvidíme ale, zda nakonec nebude možné přesunout 120mm ventilátor do spodní pozice, kde by pochopitelně pracoval lépe než ten původní.

Co se týče konkrétního typu použitých ventilátorů, pak jde o nový model NF-F12 PWM, jejž jsme si již stihli zrecenzovat a pak to je NF-B9. Jsou to tedy standardní modely z produkce firmy Noctua, díky nimž bude mít chladič NH-L12 velkou výhodu oproti opravdu nízkým chladičům, které obvykle používají také tenké ventilátory. Ty pak nemohou dosáhnout stejně silného průtoku vzduchu, což je znevýhodňuje, a proto je nemůžeme s testovaným modelem Noctua přímo srovnávat, tedy alespoň ne s využitím jeho plné síly.

Model
Noctua NH-L12
Rozměry
150 x 128 x 66 - 93 mm (dle využití ventilátorů)
Hmotnost
680 g (s oběma ventilátory)
Materiál
4x 6mm heatpipe, hliníková žebra, měděná/hliníková základna
Ventilátor NF-F12 PWM
120 x 120 x 27 mm
1500 RPM (PWM) +/- 10 %)
93,4 m3/h
22,4 dBA
0,6 W
MTBF 150 000 hodin
Ventilátor NF-B9 PWM
92 x 92 x 25 mm
1600 RPM (PWM) +/- 10 %
64,3 m3/h
17,6 dBA
0,96 W
MTBF 150 000 hodin
Kompatibilita
Intel LGA 775, 1155, 1156, 1366, 2011
AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1
Verze
pouze tato

Noctua NH-L12 je po všech stránkách moderní chladič, který se hodí i na nejnovější procesory AMD a Intel, a to včetně Sandy Bridge-E do socketu LGA 2011. Může nám posloužit jako nízkoprofilový, ale také jako klasický chladič, protože má v podstatě stejnou konstrukci jako nedávno testovaný Cooler Master GeminII SF524, který je vysoký i s ventilátorem 105 mm, což oproti 93 mm není tak velký rozdíl. Popřípadě bychom jej mohli srovnat s modelem Thermalright SI-128 SE ze stejného testu, ale ten už má s ventilátorem kolem 117 mm.

Testovaný chladič je složen z klasických materiálů - měděné styčné plochy a 6mm měděných heatpipe (všechno poniklované) a hliníkových žeber. Tato žebra jsou, jak jsme u tohoto výrobce zvyklí, celkem tlusté (konkrétně 0,5 mm) a mají mezi sebou rozestupy kolem 1,3 mm. Celková konstrukce byla posílena pomocí dvou kovových tyček protínajících žebra ve stejném směru jako heatpipe, ale pouze na nich je spojení základny a žebroví, takže je třeba s chladičem manipulovat opatrně, abychom je neohnuli. Právě proto Noctua mezi spodní ventilátor a základnu zastrčila gumový hranol, jenž při transportu takové deformaci zabrání.

Žebroví u NH-L12 není nijak vysoké, což zajistilo celkový nízký profil a bude to příznivé i pro dobrý průnik vzduchu skrz. Ovšem aktivní plocha se tím zmenší a ventilátory Noctua rozhodně mají na to, aby si díky své schopnosti vyvinout vysoký statický tlak poradily i se silnějším žebrovím. Bude tedy otázkou, zda při využití vrchního 120mm modelu NF-F12 PWM bude vůbec přínosné nechat zapojený i spodní NF-B9 PWM s hranou o velikosti 92 mm. Dle mého názoru jakoukoliv potenciální výhodu v lepším průtoku vzduchu nám vynahradí to, že spodní ventilátor půjde pryč, čímž se odstraní překážka i další zdroj hluku.

Základna chladiče se skládá z měděné styčné plochy a hliníkové vrchní části. Ty mezi sebou drží čtyři heatpipe a již od výroby tu máme také přišroubovány dvě spony pro montáž chladiče na socket. Styčná plocha rozhodně není vybroušená do hladka, protože po přejetí nehtem můžete jasně cítit její drážky a také byla uprostřed velmi mírně vypoulena, ale to je rozhodně lepší, než kdyby byla naopak propadlá.


Příslušenství


Jako obvykle nám Noctua rozdělila příslušenství na sadu pro Intel, sadu pro AMD a univerzální díly, kam patří jednak kabely s odpory pro jednorázové snížení otáček ventilátorů (pro každý tu jsou dva), teplovodivá pasta, jednoduchý křížový šroubovák, pak také šroubky a silikonové trny, kdybyste se rozhodli jeden z ventilátorů využít třeba jako skříňový, dále dostaneme nalepovací kovové logo Noctua pro tahání trička a nakonec tu je manuál.

Instalace


Pro umístění chladiče na sockety AMD je třeba využít originální zadní rámeček, který dostaneme k základní desce. Na ten je třeba umístit nejdříve vysoké plastové podložky a až na ně přišroubovat dvě vrchní prohnuté spony tak, aby svým obloukem směřovaly k procesoru. Pak už pouze umístíme chladič na své místo a utáhneme šroubky, které jsou již připevněny na sponách základny.

Otázkou pak ale je, zda se nám pod nainstalovaný chladič, respektive jeho žebroví, vejde velký 120mm ventilátor. V našem případě mu trochu vadil pasivní chladič na základní desce a v takovém případě bude dobré odstranit silikonové podložky v rozích ventilátoru, které ušetří trošku místa. Pokud se ani pak nevejde, můžete ještě zkusit velmi opatrně chladič ohnout a když ani to nevyjde, nezbyde než 120mm ventilátor dát nahoru, pokud je tam místo, nebo využít 92mm ventilátor.

V případě instalace na sockety Intel se využije již dodávaný zadní rámeček černé barvy, který můžete vidět na obrázku s příslušenstvím. Ten přiložíte na základní desku, protáhnete jím ty pravé šroubky podle typu socketu a z druhé strany stejným způsobem jako u AMD upevníte prohnuté spony, tedy s pomocí vysokých podložek. Zde si již můžete i vybrat orientaci po 90°, ale ne že by to v případě AMD bylo nějak zásadní, však nejde o věžovitý chladič.
reklama