www.svethardware.cz
>
>
>
>

QNAP TS-220: inovace v bílém

QNAP TS-220: inovace v bílém
, , recenze
Dnes si vyzkoušíme nový model NAS serveru od firmy QNAP, a sice model TS-220 určený pro běžného uživatele, jenž chce mít svá data neustále k dispozici. K tomu mu pomůže rovněž nová verze operačního systému QTS 4.0 s vylepšenými aplikacemi.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Co si pro nás tedy QNAP tentokrát připravil? Po recenzi TS-212 a TS-219PII v rámci výkonnostního srovnání dvoudiskových NAS a tu máme model TS-220 využívající nový operační systém QTS 4.0, který přinesl především vylepšené nebo i nové aplikace. Samotný NAS TS-220 je určen pro domácnosti, ale i malé firmy či kanceláře, které nepotřebují nejvyšší výkon, specializované funkce a desítky terabajtů prostoru na discích. Máme tu dvě pozice pro 3,5" disky, jeden gigabitový port a procesor Marvell pracující na 1,6 GHz. To by mělo jako základ stačit.QNAP se na svých stránkách nevěnuje popisu samotného NAS serveru, neboť na něm v podstatě není nic výjimečného či nového. Namísto toho zdůrazňuje vlastnosti nového QTS 4.0, jenž by měl oproti předchozím verzím nabídnout přepracované uživatelské rozhraní, nové funkce pro sdílení dat napříč různými zařízeními, tvorbu fotoalb a vůbec knihoven s multimediálními daty, spojení se sociálními sítěmi, podporu Apple AirPlay a samozřejmě i DLNA, aplikaci pro stahování z internetu s využitím různých protokolů, podporu IP kamer a další aplikace, které si budeme moci doinstalovat díky App Center.

Nyní se ale podívejme na samotný hardware, který k nám dorazil na test v elegantní bílé krabici. Ta ostatně reflektuje jeho vzhled, neboť i on sám má čistě bílou barvu.


Model
QNAP TS-220
Procesor
Marvell 1,6 GHz
Paměť
512 MB DDR3 RAM, 16 MB Flash
Podpora HDD
2x 2,5"/3,5" Serial ATA 3 Gbps (Hot-Swap)
max. 8 TB
LAN
1x Gigabitový Ethernet (RJ-45)
USB, apod.
1x USB 2.0 vepředu
2x USB 3.0 vzadu
tiskový server, data, USB UPS
eSATA
2x eSATA vzadu
LED kontrolky
Status, LAN, USB, HDD 1, HDD 2
Rozměry
168,5 x 102 x 225 mm
Hmotnost bez disků
1,28 kg bez disků
Spotřeba
7 W ve spánkovém režimu
19 W v aktivním režimu (se dvěma 500GB disky)
Ostatní
otvor pro zámky Kensington
tlačítko pro zálohování (One Touch Copy)
chlazení disků pomocí 70mm ventilátoru
Operační systém
QTS 4.0 (Linux)
Souborový systém
interní: EXT3, EXT4
externí: EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, HFS+


Další specifikace týkající se softwarových možností, čili především daného operačního systému, naleznete na stránkách výrobce. Sem je dávat nebudeme, neboť jsou poměrně obsáhlé.

Nyní se budeme věnovat zpracování a vzhledu nového NAS serveru QNAP TS-220. Jeho povrch se skládá většinou z bílého plastu, jenž naštěstí nepřichází s lesklým, ale s matným povrchem, v němž je vepředu zasazen pruh stříbrně zbarveného plastu s tlačítky a kontrolkami. Tato nižší řada tedy nemá schránku z kovu jako modely vyšších řad, ovšem to nebude vadit. O chlazení se stejně stará ventilátor a plast také vypadá odolně, takže celkově model TS-220 vůbec nepůsobí levným dojmem. Naopak, jeho bílé tělo je elegantní, i když bude zase náchylné na ušmudlání.
- klikněte pro zvětšení -


Největší část předního panelu zabírají čela dvou šuplíků pro pevné disky, které jsou zpracovány klasickým způsobem. Mají v sobě dvě velké podlouhlé packy, za něž můžeme disky snadno chytit a během okamžiku je odpojit a vysunout. Oproti vyšším modelům tu sice chybí zámky pro zajištění před odpojením, ovšem to u zařízení určeného především pro domácnosti není nutné.

Stříbrný pruh má pak v sobě všechny další prvky. Jednak je to jeden z celkových tří portů USB, ovšem zde jde o typ 2.0, zatímco ostatní jsou verze 3.0. Nad ním máme hned tlačítko One-touch Backup pro zálohování jedním stiskem a ještě výše je hlavní vypínač. Pak už tu jsou pouze LED kontrolky udávající status celého zařízení, aktivitu sítě LAN, aktivitu rozhraní USB a nakonec aktivitu obou pevných disků.

Hned vedle v levém boku ještě máme průduchy, kudy bude vstupovat čerstvý vzduch určený pro chlazení hardwarového vybavení, tedy především 1,6GHz procesoru Marvell a pevných disků. Ten asi nebude mít zrovna vysokou spotřebu, ovšem i tak není radno tento otvor zakrývat. Nicméně QNAP si to i tak pojistil dalšími dvěma malými průduchy, které umístil do spodní části, kde jsou i 4 gumové nožky. Je tedy evidentní, že tento model vychází z řady TS-21X, jejíž zástupce jsme si již vyzkoušeli.

V zadní části na nás už vykoukne plechový panel coby součást vnitřní konstrukce. Vidíme zde ventilátor pro chlazení disků i systému. Vedle toho tu nesmí chybět i rozhraní a podobně, a to jednak kulatý napájecí konektor pro adaptér, na opačné straně od něj otvor pro zámky Kensington, hned nahoře zase malý otvor pro obnovení továrního nastavení a pak tu jsou dva porty USB 3.0 společně s RJ-45 gigabitového Ethernetu a nakonec dva porty eSATA. Oproti starším verzím zde tedy již máme vysokorychlostní ÜSB 3.0, ovšem je škoda, že oba jsou vzadu, zatímco vepředu je pouze USB 2.0. Pokud tedy budete chtít využít jednoduché zálohování One-touch, budete se holt muset spokojit s pomalejším přístupem k datům.

Box si můžeme sami rozmontovat díky dvěma snadno přístupným šroubkům, ovšem je tu jedna překážka - záruční pečeť. A tu není zrovna radno poškozovat jen kvůli tomu, že jsme zvědaví na to, co je uvnitř. Tam stejně nic nevykoumáme a pro výměnu disků není třeba lézt dovnitř.


Příslušenství


Nakonec si v této kapitole ukážeme ještě příslušenství, které bylo standardní. Jednak jsme dostali kratší ethernetový kabel, napájecí eurokabel a příslušný napájecí adaptér. Ten pochází jako obvykle od firmy Delta Electronics a osobně bych řekl, že jeho výkon 60 W (12 V / 5 A) je na testovaný NAS až zbytečně moc. QNAP ale takové adaptéry nabízí standardně.

K tomuto modelu již nedostaneme žádné CD s utilitou QNAP Finder, ale pouze leták, dle nějž máme případně nainstalovat disky, zapojit NAS k routeru a otevřít stránky start.qnap.com. Předpokládám ale, že stejně jako předtím prostě půjde zjistit si přidělenou IP a tu pak jen zadat do prohlížeče.
reklama
Nejnovější články
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář