www.svethardware.cz
>
>
>
>

QNAP TS-251B: bohatá výbava i možnosti rozšíření

QNAP TS-251B: bohatá výbava i možnosti rozšíření
, , recenze
Dnes se podíváme na NAS pro pro domácnosti a malé kanceláře, a sice TS-251B vybavený dvoujádrovým procesorem Intel. Uživatelé mají možnost si jej přitom rozšířit pomocí karty pro PCIe a podstatně si jej vylepšit, třeba o 10Gb/s síť.
K oblíbeným
reklama

Instalace a nastavení


Po zapojení disků a samotného NAS už jej můžeme zapnout a pokud máme zapnutý DHCP server na routeru, NAS si automaticky nastaví síť (pro konfiguraci můžete také využít webovou stránku start.qnap.com nebo aplikaci QNAP Qfinder). Stačí se tak podívat, která IP mu byla přidělena a v prohlížeči ji zadat. Pokud máte NAS zcela nový, spustí se instalace s průvodcem, kterou jsme si ukázali třeba v recenzi staršího modelu QNAP TS-228A. Stačí nastavit heslo, síť, úložiště, datum a čas plus další nezbytnosti, abychom se pak dostali k přihlašovací obrazovce. Pokud přijdeme k dosud nenastavenému NAS serveru, lze použít výchozí jméno a heslo (admin/admin), přičemž systém nás pak bude (a zcela správně) otravovat, abychom si tuto kombinaci co nejdříve změnili. 
 
 
QNAP svůj systém QTS často aktualizuje, a tak není divu, že i v našem případě bylo nutné či spíše vhodné instalovat novou verzi, a to konkrétně QTS 4.3.4.0695. Desktopové prostředí systému se nezměnilo, stále zde máme zástupce pro nastavení, souborového manažera, centrum aplikací a další součásti systému. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Do grafického uživatelského rozhraní se také postupně vkrádá nápověda, kterou QNAP integroval i přímo do hlavního okna. V něm popisuje třeba základní nabídku funkcí pro nastavení, služby, atd. Samozřejmostí jsou také tooltipy nastavené na mouseover, takže nebudeme tápat, co znamená která ikonka, když sama u sebe nemá popisek. 
 
 
Nepřišli jsme také o obdobu kancelářské sponky z Office, čili robůtka Qboost, která nám monitoruje kondici NAS serveru, jeho provoz a případně doporučuje vhodné akce spojené s údržbou.  
 
 
Společně s rozšiřováním funkcí NASu ale také přichází nové názvosloví, které se překládá do češtiny a problém je, že tyto překlady nemusí být zrovna ustálené, což je ale dobře známá věc v rychle postupujícím IT průmyslu. Můžeme tak mít problémy leccos pochopit, například to, co ukazuje následující screenshot. V pravé části máme Předplatné 24,6 %, což jednoduše znamená, kolik procent z dostupného prostoru svazku je využito, přičemž tento zarezervovaný prostor se může v případě potřeby rozšířit. Ze slova předplatné to ale ihned pochopit moc nejde a zde je právě další prostor na integraci další přímé nápovědy. 
 
 
Na druhou stranu, podrobná nápověda tu samozřejmě je, takže když kliknete na otazník v rohu vpravo nahoře, otevře se okno se všemi tématy, kde nechybí ani osvětlení toho, co znamená předplatné.

reklama
Nejnovější články
Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S
Plány Intelu na tento rok, pokud jde o desktopové procesory, jsou poněkud nejasné. Víme o dvou rodinách, a sice Comet Lake-S a Rocket Lake-S. Jak se ale na trhu doplní, kdy přijdou a kam je Intel nasměruje, to se uvidí.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž
I když společnost AMD jistě mnohé potěšila tím, že umožnila výrobcům karet zvednout takty GPU i pamětí, vnesla tím zároveň na trh zmatek. K zákazníkům se mohou dostat karty s různými BIOSy a to je potíž.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
HP Instant Ink: tisk jako služba, vyplatí se? HP Instant Ink: tisk jako služba, vyplatí se?
Společnost HP už delší dobu nabízí program Instant Ink, který by se dal označit za "tisk jako službu" už jen proto, že zákazníci zde platí měsíční paušály. Ovšem co za své peníze dostanou a vyplatí se to?
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Mobilní osmijádro Intel Core i9-10980HK má první testy Mobilní osmijádro Intel Core i9-10980HK má první testy
Dalším zajímavým procesorem, který si pro nás chystá společnost Intel, je osmijádrový mobilní čip Intel Core i9-10980HK. Ten díky Hyper-Threadingu zvládne zpracovat až 16 vláken najednou a známe už i první testy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Digitimes: Intel se chystá na velké snižování cen svých procesorů Digitimes: Intel se chystá na velké snižování cen svých procesorů
Ještě horší než nízký zisk z prodeje procesorů může být ztráta pozice na trhu, která se jen těžko dobývá zpět, jak se v posledních letech mohlo na vlastní kůži přesvědčit AMD. Právě to by mohlo stát za rozhodnutím Intelu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář