reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test pětice výkonných CPU chladičů

29.2.2012, Jan Vítek, recenze
Test pětice výkonných CPU chladičů
V dnešní recenzi se zaměříme na pět chladičů se 120mm ventilátory, jež můžeme považovat za výkonné modely. Jejich součástí je dvojice zbrusu nových modelů od firmy Cooler Master. Na kobylku se jim budou snažit dostat chladič od Akasa, Scythe a Thermalright.

Akasa Venom Voodoo


Procesorový chladič Venom Voodoo je nejnovějším přírůstkem do portfolia firmy Akasa, od níž jsme si naposled představili model Nero S. Ten se ale v našem testu nepředvedl jako moc výkonný chladič, alespoň v té společnosti, kterou jsme mu nabídli, a tak se dnes o vylepšení reputace firmy Akasa pochlubí dvouventilátorová věž. Tento chladič nám došel namísto původně žádaného modelu Venom, jenž se od Venom Voodoo podstatně liší, a to i tím, že využívá pouze jeden ventilátor.

Ve společnosti s ostatními modely by tak měl Venom Voodoo velkou výhodu, takže mu budeme muset vymyslet nějaký handicap, ale samozřejmě nezapomeneme ukázat i jeho celkový výkon.

Model
Akasa Venom Voodoo (AK-CC4008HP01)
Rozměry
131 x 129,5 x 163,5 mm
Hmotnost
1065 g
Materiál
6x duální 6mm heatpipe, hliníková žebra
Ventilátory
2x 120 mm Viper Fan
600 - 1900 RPM (PWM)
max. 83,63 CFM
6,9 - 28,9 dBA
Hydro Dynamic Bearing
Kompatibilita
Intel LGA 775, 1155, 1156, 1366, 2011
AMD AM2, AM2+, AM3
Verze
pouze tato

Zpracování tohoto chladiče je naprosto klasické a odpovídá tomu, co si představíme pod již zažitým pojmem věžovitý chladič. Venom Voodoo ale byl již upraven podle poslední módy, takže nenabídne klasickou základnu sloužící pro přenos tepla do heatpipe, ale pouze malou hliníkovou destičku, která poslouží pouze k přimontování chladiče na socket a k tomu, aby heatpipe držely pěkně při sobě.

Žebroví tohoto modelu je složeno z jednoduše tvarovaných hliníkových plíšků, které jsou po stranách ohnuté, aby žebra dodržovala rovnoměrné rozestupy, což je široce používaný způsob. Na vrchol žebroví pak výrobce nasadil plastový kryt, který zde plní pouze dekorační funkci a v případě, že by snad někomu vadil, lze jej velmi snadno sejmout, protože na svém místě ani moc pevně nedrží.

Tloušťka použitých žeber je 0,4 mm a nepříliš pravidelné rozestupy mezi nimi mají cca 1,5 mm. Tento chladič celkově nevypadá moc výjimečně a má na sobě dokonce klasické zvlnění u hran, kde se předpokládá nejsilnější průtok vzduchu od lopatek ventilátorů.

Základnu tvoří především samotné heatpipe, které drží pohromadě kousek hliníku. Trubic je zde celkem šest s průměrem 6 mm, takže není divu, že dole zabírají velkou plochu, v níž se mezi hliníkové přechody našlo jen minimum místa. Lepší by to ale stejně bylo kompletně bez nich. Jinak je ale styčná plocha rovná, když tedy nepočítáme předěly mezi hliníkem a heatpipe. Na fotografii vespod ale také můžete vidět bílé kousky, což jsou zbytky lepidla po ochranném štítku, který tak paradoxně styčnou plochu spíše znečistí, než aby ji ochránil. Stačí ale pár tahů hadříkem s technickým benzinem nebo jiným rozpouštědlem a plocha je čistá jako lilie.

Příslušenství


V samostatné krabičce se skrývají dva stejné 120mm ventilátory, které již v továrně nasunuli na příslušné plastové rámečky a připevnili je pomocí silikonových trnů. Tyto ventilátory se snaží zaujmout především svými lopatkami (výrobce si pro ně vybral označení S Flow. Ty nabízí už původní ventilátory Akasa Apache, jež jsme měli v testu průtoku vzduchu, kde se ukázaly jako lepší průměr. Zde se budou díky PWM regulaci točit na 600 až 1900 RPM, takže je zřejmé, že Venom Voodoo by si díky nim měl poradit i s velmi výkonnými a potažmo přetaktovanými procesory, ale hlučnost při nejvyšších otáčkách už bude velmi vysoká. My ostatně testujeme při nižších otáčkách.
- klikněte pro zvětšení -


Kromě ventilátorů samozřejmě dostaneme i příslušenství, která se skládá z rozdvojeného kabelu pro napájení obou ventilátorů z jednoho konektoru, manuálu, tubičky s teplovodivou pastou a dalšího příslušenství pro montáž chladiče na sockety Intel a AMD, a to včetně nejnovějších LGA 2011 a AM3+.

Instalace


Namontovat tento chladič na sockety AMD i Intel je jednoduché. V případě AMD ale vzhledem ke zpracování montážního mechanismu jsme ale neměli možnost si vybrat orientaci chladiče, a to vzhledem ke zpracování spony. Pokud máte tedy stejnou základní desku jako my, na níž černý rámeček (viz foto příslušenství) umísťujete vertikálně, pak budou ventilátory rovněž foukat ve vertikálním směru, tedy nahoru, nebo dolů. Navíc samotný výrobce to má v nákresu, takže dle něj je asi výhodné nabírat "čerstvý vzduch" pomocí ventilátoru nalepeného na grafickou kartu. S jeho odfukem to vzhledem k dnešním skříním, které již většinou mají ventilační otvory i v horním panelu, bude lepší.

Nicméně k montáži budeme potřebovat jen zadní rámeček s nastraženými šrouby, horní sponu ve tvaru kosti, podložky a čtyři matky. Sponu můžeme ještě předtím namontovat na základnu chladiče, ale to není nutné, protože ta se dobře aretuje i tak pomocí dvou výčnělků. Rámeček tedy přiložíme na desku zezadu, pak si připravíme pastu na procesor, přiložíme na něj chladič, jímž protáhneme horní sponu a tu nakonec přes tlusté podložky zajistíme matkami. Chladič ve výsledku drží velmi pevně a nemá šanci se ani hnout, takže jediným problémem je opravdu jen nemožnost libovolného natočení na socketech AMD.
reklama