www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen 3 3100 a 3300X v testech, jak si vedou?

Ryzen 3 3100 a 3300X v testech, jak si vedou?
, , aktualita
Procesory Ryzen 3 3100 a 3300X mají potenciál stát se velice dobrou volbou pro sestavy za rozumnou cenu, kde není třeba vysoký vícevláknový výkon a vedle toho jsme byli velice zvědaví na jejich schopnost overclockingu.
K oblíbeným
reklama
Procesory Ryzen 3 3100 a 3300X jsou zajímavé především proto, že jde o levné modely využívající novou architekturu Zen 2, které tak nabídnou něco, co AMD v rámci Zen a Zen+ na trhu nemělo. Jde o levný procesor s vysokým výkonem na takt, jenž může v tomto směru směle konkurovat Intelu. 
 
 
Navíc tu byla otázka, kam půjde výkon těchto modelů posunout v rámci přetaktování. Oba mají pochopitelně odemknuté násobiče, takže samotný proces přetaktování je velice snadný a navíc lze čekat, že tepelný výdej nebude tak vysoký, aby to celé bylo zhyzděno potřebou výkonného a drahého chladiče. 
 
Už dříve se objevila informace, že i Ryzen 3 3100 zvládne 4,5 GHz na všech jádrech a test serveru Hexus.net říká jednoduše to, že oba testované modely se daly snadno přetaktovat na 4,4 GHz na všech jádrech, a to bez zásahu do napájecího napětí. Vypadá to tak že v případě nových Ryzen 3 je overclocking stále živý. Dle výsledných testů ale nelze očekávat takový posun ve výkonu, aby to běžný uživatel ihned poznal a dá se říci, že většina z nich může s klidem na přetaktování přeskočit, ale nic jiného se očekávat nedalo.
 
Stačí se podívat na výsledky herního testu v SoTR, které ukazují cca 5 až 6% nárůst výkonu, což víceméně platí i pro jiné testy. Na dnešní dobu jde ale v podstatě o dobrý výsledek, zvláště když jde o vyšší takt nevykoupený vyšším napětím. 
 
 
Herní testy obecně vyznívají velice ve prospěch modelu Ryzen 3 3300X, což asi nepůjde jen na vrub tomu, že má trošku vyšší takty. Půjde i o topologii nových procesorů, kterou jsme už rozebírali ve starší aktualitě a jednoduše jde o to, že 3100 má svá jádra umístěna ve dvou CCX, zatímco 3300X je má pouze v jednom, což je s ohledem na práci s vlákny a jejich přesouvání mezi jádry daleko vhodnější a odbourává to nutnost využívat Infinity Fabric, která spojuje oba CCX v rámci jednoho CCD (čiplet). 
 
 
Nakonec se podíváme na výkon v obligátním Cinebench, kde se Ryzen 3 3300X v rámci jednoho jádra vyrovná i modelu Core i7-9700K a není daleko od Ryzenu 5 3600X či obecně od vrcholu desktopového hi-endu.  
 
 
 
Co se týče vícevláknového výkonu, Ryzen 3 3100 a 3300X jsou v podstatě ekvivalent pro Core i5-9400F a Core i5-9600K. Toto srovnání se ale brzy změní, neboť Intel dostane na trh novou generaci procesorů, která už v případě Core i3, i5 a i7 nabídne Hyperthreading. To už lze brát jako opravdovou reakci Intelu, kterému v předchozím roce a půl nezbývalo, než nechat veřejnost skrze své marketingové oddělení přesvědčovat o tom, že jednovláknový výkon je to hlavní a na vícevláknovém tolik nesejde. Dalo by se očekávat, že tato rétorika se po nástupu Comet Lake-S už neobjeví.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon
Zástupce NASA Glenn Research Center popsal cestu k tomu, jak využít solární/jaderný elektrický pohon vesmírných plavidel pro cesty k Marsu. K takovému zařízení ještě leccos chybí, ale vývoj je už nalinkovaný. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů