www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen 3 3100 a 3300X v testech, jak si vedou?

Ryzen 3 3100 a 3300X v testech, jak si vedou?
, , aktualita
Procesory Ryzen 3 3100 a 3300X mají potenciál stát se velice dobrou volbou pro sestavy za rozumnou cenu, kde není třeba vysoký vícevláknový výkon a vedle toho jsme byli velice zvědaví na jejich schopnost overclockingu.
K oblíbeným
reklama
Procesory Ryzen 3 3100 a 3300X jsou zajímavé především proto, že jde o levné modely využívající novou architekturu Zen 2, které tak nabídnou něco, co AMD v rámci Zen a Zen+ na trhu nemělo. Jde o levný procesor s vysokým výkonem na takt, jenž může v tomto směru směle konkurovat Intelu. 
 
 
Navíc tu byla otázka, kam půjde výkon těchto modelů posunout v rámci přetaktování. Oba mají pochopitelně odemknuté násobiče, takže samotný proces přetaktování je velice snadný a navíc lze čekat, že tepelný výdej nebude tak vysoký, aby to celé bylo zhyzděno potřebou výkonného a drahého chladiče. 
 
Už dříve se objevila informace, že i Ryzen 3 3100 zvládne 4,5 GHz na všech jádrech a test serveru Hexus.net říká jednoduše to, že oba testované modely se daly snadno přetaktovat na 4,4 GHz na všech jádrech, a to bez zásahu do napájecího napětí. Vypadá to tak že v případě nových Ryzen 3 je overclocking stále živý. Dle výsledných testů ale nelze očekávat takový posun ve výkonu, aby to běžný uživatel ihned poznal a dá se říci, že většina z nich může s klidem na přetaktování přeskočit, ale nic jiného se očekávat nedalo.
 
Stačí se podívat na výsledky herního testu v SoTR, které ukazují cca 5 až 6% nárůst výkonu, což víceméně platí i pro jiné testy. Na dnešní dobu jde ale v podstatě o dobrý výsledek, zvláště když jde o vyšší takt nevykoupený vyšším napětím. 
 
 
Herní testy obecně vyznívají velice ve prospěch modelu Ryzen 3 3300X, což asi nepůjde jen na vrub tomu, že má trošku vyšší takty. Půjde i o topologii nových procesorů, kterou jsme už rozebírali ve starší aktualitě a jednoduše jde o to, že 3100 má svá jádra umístěna ve dvou CCX, zatímco 3300X je má pouze v jednom, což je s ohledem na práci s vlákny a jejich přesouvání mezi jádry daleko vhodnější a odbourává to nutnost využívat Infinity Fabric, která spojuje oba CCX v rámci jednoho CCD (čiplet). 
 
 
Nakonec se podíváme na výkon v obligátním Cinebench, kde se Ryzen 3 3300X v rámci jednoho jádra vyrovná i modelu Core i7-9700K a není daleko od Ryzenu 5 3600X či obecně od vrcholu desktopového hi-endu.  
 
 
 
Co se týče vícevláknového výkonu, Ryzen 3 3100 a 3300X jsou v podstatě ekvivalent pro Core i5-9400F a Core i5-9600K. Toto srovnání se ale brzy změní, neboť Intel dostane na trh novou generaci procesorů, která už v případě Core i3, i5 a i7 nabídne Hyperthreading. To už lze brát jako opravdovou reakci Intelu, kterému v předchozím roce a půl nezbývalo, než nechat veřejnost skrze své marketingové oddělení přesvědčovat o tom, že jednovláknový výkon je to hlavní a na vícevláknovém tolik nesejde. Dalo by se očekávat, že tato rétorika se po nástupu Comet Lake-S už neobjeví.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mozilla dočasně vypnula službu Firefox Send, útočníci přes ní šířili malware Mozilla dočasně vypnula službu Firefox Send, útočníci přes ní šířili malware
Firefox Send je užitečná služba, která umožňuje sdílení souborů mezi uživateli. V posledních měsících si ovšem funkci oblíbili hackeři, kteří jejím prostřednictvím šířili malware. Mozilla se proto rozhodla zasáhnout.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
100TB SSD Nimbus ExaDrive DC100 dostává cenovku: 40.000 USD 100TB SSD Nimbus ExaDrive DC100 dostává cenovku: 40.000 USD
Před dvěma lety oznámila společnost Nimbus svá nová SSD ExaDrive. Model DC100 sliboval nebývale vysokou kapacitu 100 TB. Nyní dostává i cenovku a stojí více než základní verze elektromobilu Tesla Model 3
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
TikTok může být zakázán i v USA: vláda ho podezřívá, že jde o spyware TikTok může být zakázán i v USA: vláda ho podezřívá, že jde o spyware
Sociální síť TikTok možná bude mít další problém. Poté, co byla zakázána v Indii kvůli obavám ze špehování uživatelů, hrozí totéž i v USA. I zdejší vláda se obává toho, že jde o spyware s vazbami na čínskou vládu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Sega Astro City Mini: osobní hrací automat v šestinové velikosti Sega Astro City Mini: osobní hrací automat v šestinové velikosti
Sega si připravila novou miniaturní herní konzoli, která je tentokráte kopií velkého automatu Astro City a ne domácí konzole. Podobné produkty už na trhu máme s cenou již od cca tisíce korun, ale nyní jde o samotnou Segu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
JPR: herní trh díky Covid-19 prudce roste ve všech segmentech JPR: herní trh díky Covid-19 prudce roste ve všech segmentech
Globální herní PC trh je dle společnosti JPR zabývající se průzkumem trhu na vzestupu a může za to především pandemie koronaviru způsobujícího nemoc Covid-19. Spojitost je přitom vcelku zřejmá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek