reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung a SK Hynix slevují z plánů na expanzi výroby pamětí Flash i DRAM

7.9.2018, Jan Vítek, aktualita
Samsung a SK Hynix slevují z plánů na expanzi výroby pamětí Flash i DRAM
Pamětí DRAM i NAND Flash byl v posledním období spíše nedostatek, a proto se mluvilo o postupném rozšiřování výroby, i když to přišlo pozoruhodně pozdě. Nyní ale mají firmy výhled spíše na snižující se poptávku, na což reagují. 
Situace na trhu včetně toho našeho se dlouhodobě nemění. Paměti DDR4 jsou stále asi dvakrát dražší než před dvěma lety, v čemž se odrážel jejich nedostatek daný vysokým zájmem ze strany výrobců serverů i mobilních zařízení. V minulém roce se také mluvilo o nedostatku pamětí GDDR5 či GDDR5X, které způsobily zvýšení cen grafických karet a nedávno se Samsung vyjádřil ve smyslu, že pamětí HBM2 by byl na trhu nedostatek, i kdyby sám zdvojnásobil produkci. SK Hynix zase plánuje postavit novou továrnu na paměti DRAM a do výroby těchto pamětí mohutně investuje také Čína, kterou právě SK Hynix i Samsung obviňují z toho, že se snaží krást jejich duševní vlastnictví právě ohledně DRAM. 
 
 
Už se ale také mluvilo o tom, že trh s DRAM, ale i NAND Flash by se mohl brzy přehřát a nyní tu máme v podstatě potvrzení přímo od firem Samsung a SK Hynix. Ty se rozhodly okleštit své plány na expanzi výroby obou zmíněných typů pamětí a zlí jazykové by mohli tvrdit, že k navýšení výroby se tyto firmy tak agilně neměly, protože nárůst cen jim pochopitelně vyhovoval a není divu, že se opět objevují obvinění z kartelové dohody, do níž se měl zapojit ještě americký Micron.
 
Nicméně nejsou známy žádné podrobnosti o tom, jaká opatření Samsung a SK Hynix opravdu udělají, respektive jak moc budou plány s rozšířením výroby omezeny. To až na opatření Samsungu, které se týká plánů pro nové 1Xnm linky pro DRAM v lokalitách Hwaseong a Pyeongtaek. Ty prý byly zcela zastaveny a dle starších informací šlo o rozšíření produkce o 30.000 waferů měsíčně už od tohoto kvartálu. 
 
Lze tak říci, že zprávy o brzkém nadbytku DRAM na trhu nelhaly, jenomže daná opatření jejich výrobců mají zajistit právě to, aby se ten moc nepromítl do cen. Čili prostě a jednoduše, raději zapoměňme na to, že by se ceny DRAM v dohledné době vrátily na úroveň před dvěma lety. Ostatně pouze firmy Samsung a SK Hynix společně ovládají přes 80 % trhu s DRAM, takže mají možnost si to ohlídat a s Micronem je to rovnou 98,7 %. Takže opravdu nepočítejme, že očekávané spuštění čínských továren na tomto trhu něco brzy změní.
 
V případě trhu s NAND Flash by to mělo být pro zákazníky lepší. Na tom jednak převažuje nabídka nad poptávkou už v tomto období a navíc nastupují nové technologie, které přinesou mnohem vyšší kapacitu pamětí. 
 
Zdroj: Digitimes 


reklama