reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Snapdragon X Elite by měl rozjet většinu her pro Windows, BG3 zvládá při 30 fps

27.3.2024, Milan Šurkala, aktualita
Snapdragon X Elite by měl rozjet většinu her pro Windows, BG3 zvládá při 30 fps
Jak dobrý nástup architektury ARM ve Windows zaznamenáme, to se teprve uvidí, každopádně nový procesor Qualcomm Snapdragon X Elite vypadá docela slibně. Pokud jde o hry, měl by rozjet většinu titulů pro Windows.
Qualcomm by se svým procesorem Snapdragon X Elite chtěl způsobit značný rozruch ve vodách mobilních zařízení s operačním systémem Windows. Zde dosud kraluje Intel s AMD, a tedy i architekturou x86. ARM už převzal vládu u Applu na platformě macOS, kde ukazuje své silné stránky v podobě nízké spotřeby a vysoké výdrže, u Windows PC se mu to zatím nedařilo. Nové 12jádrové Snapdragony by to ale mohly zvrátit. Nová verze Windows vyjde jako první právě pro ARM a první testy těchto procesorů ukazují, že výkon na tom také není zrovna špatně, i když od spotřeb jsme asi čekali lepší hodnoty. Základní model má mít 23W TDP (některé testy ukazovaly 28W verzi), výkonný má mít 80 W, a takové číslo rozhodně není něčím, co bychom od ARMu asi očekávali. Nedávno Qualcomm pohovořil o tom, jaké bude hraní her na nové platformě.
 
Jednou z možností je, že vývojáři vytvoří nativní kód pro ARM64, taková hra pak poběží rychle a efektivně. Druhou možností je hybridní kód ARM64EC. Windows a ovladače Qualcommu tak poběží nativně na ARM64 včetně dalšího kódu, který bude zkompilován pro ARM64EC, ale zbytek bude emulován, což by dle společnosti mělo zajistit výkon skoro jako u plně nativního řešení. Jinak řečeno, jde o možnost míchat ARM64 a x86 kód dohromady (proces v ARM64EC může využívat binární kódy v x86 i AMD64EC, zatímco proces v ARM64 může mít jen binární kód čistě v ARM64). Třetí možností je x64 emulace. To nevyžaduje ze strany vývojářů žádnou práci, pochopitelně to ale bude mít výkonnostní dopad. Qualcomm tvrdí, že hry jsou většinou závislé více na výkonu GPU než CPU, a GPU poběží bez negativního dopadu ve všech případech. Podporuje rozhraní OpenCL, Vulkan i DX11 a DX12, zároveň si drží i SW kompatibilitu s DX9 a OpenGL 4.6.
 
 
Problém ale může být s některými tituly, které využívají anti-cheat techniky na úrovni kernelu, ty totiž v emulačním režimu nebudou fungovat. Další potíží budou hry využívající instrukční sadu AVX (starší SSE je podporováno až do posledních verzí). V tomto případě se doporučuje konverze pomocí SIMDe na instrukce NEON procesorů ARM.
 
GPU Adreno v procesoru Snapdragon X Elite je integrované, takže pochopitelně nelze čekat šílené výkony, nicméně mluvíme zde zhruba o úrovni GeForce GTX 1060, to ale platí teoreticky v oblasti hrubého výkonu. GPU ve Snapdragonu má mít cca 4,6 TFLOPS, GTX 1060 má necelých 4,4 TFLOPS. Nedávno se objevila ukázka ve hře Baldur's Gate 3, kde se v rozlišení 1080p při blíže neurčené kvalitě detailů dala hrát při cca 30 fps (bohužel absence tohoto "detailu" nám srovnání hodně kazí). Pro srovnání, GTX 1060 se v této hře pohybuje okolo 30-35 fps v kvalitě Ultra až 75-90 fps v Low.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama