reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Sonda NASA Psyche získává finální podobu, využije solární elektrický pohon

, , aktualita
Sonda NASA Psyche získává finální podobu, využije solární elektrický pohon
NASA se chystá v příštím roce vypustit do vesmíru sondu Psyche, jejímž cílem bude stejnojmenný asteroid v Hlavním pásu planetek, který má být velice bohatý na kovy. My se můžeme podívat především na typ pohonu této sondy. 
Sonda NASA Psyche získává finální podobu, využije solární elektrický pohon
16 Psyche byl jako další možný cíl pro NASA ohlášen v roce 2016 (nicméně na designu sondy se začalo pracovat už o čtyři roky dříve) a věci v tomto případě nabraly vcelku rychlý spád, neboť již příští rok má startovat mise Psyche, která se vydá do Hlavního pásu planetek, jenž se nachází mezi drahami Marsu a Jupiteru. Můžeme se těšit na to, že se podíváme na vzácný objekt s průměrem cca 220 - 280 km, který má být tvořen především železem a niklem v hodnotě kvadrilionů dolarů. Nicméně sonda bude ke svému cíli putovat čtyři roky, takže jde o téma až pro rok 2026. 
 
Cílem mise ale bude zjistit právě i to, z čeho se 16 Psyche opravdu skládá a zda odhad o jeho složení není náhodou úplně mimo, nicméně na vysoký podíl kovů ukazuje i gravitační vliv tohoto tělesa. 
 
 
Psyche bude vypuštěna příští rok v srpnu a před sebou bude mít cestu dlouhou 2,4 miliard kilometrů, kterou překoná za tři a půl roku. Prvotní impuls sondě dodá výkon rakety Falcon Heavy, ovšem pak už bude Psyche spoléhat na svůj vlastní solární elektrický pohon. Jde tak o druh iontového pohonu, který využívá elektřinu ze Slunce získanou v tomto případě pomocí velkých solárních panelů. S sebou si tak Psyche poveze nádrže s 922 kg xenonu, jehož ionty urychleny elektromagnetickým polem a vypouštěny ze čtyř trysek Hallových motorů budou tvořit reaktivní pohon. Psyche bude vůbec první zařízení, které takový pohon využije za orbitou Měsíce
 
stav sondy Psyche z letošního července, technici právě instalují trysky Hallových motorů
 
Jako obvykle bude tah tohoto pohonu velice slabý, a to jen asi 18 gramů, ovšem motory mohou pracovat velice dlouho a nakonec budou schopny Psyche akcelerovat na rychlost 320.000 km/h (89 km/s). Inženýři z NASA přitom uvádějí, že kdyby měla sonda využít klasické chemické rakety, musela by si s sebou vézt asi pětinásobek paliva, čili asi 4600 kg. Otázka je, zda do toho pak započítali i palivo, které by bylo spotřebováno navíc právě kvůli celkově zvýšené hmotnosti a zda byl brán v potaz i vliv těžší sondy na start rakety a úvodní rychlost. 
 
čtyři trysky schované pod červenými ochrannými kryty
 
Sonda bude vypuštěna z Floridy za necelý rok a Falcon Heavy ji nasměruje na cestu k Marsu. Ten totiž Psyche využije v gravitačním manévru o sedm měsíců později a na začátku roku 2026 už bude pohon sondy plně zaměstnán tím, aby ji postupně dokázal dostat na oběžnou dráhu planetky 16 Psyche. Právě to bude obtížné i vzhledem k tomu, že neznáme přesnou hmotnost tohoto tělesa, a tedy ani gravitační sílu. Iontový pohon pak bude postupně využit k tomu, aby se sonda dostala postupně blíže a blíže k povrchu planetky
 
modré xenonové plazma vypouštěné z trysky motoru
 
Psyche tak bude mít díky svému pohonu velice blízko k sondě Dawn, jejíž mise trvala 11 let, během nichž navštívila jednak asteroid Vesta a poté i protoplanetu Ceres. Dawn skončila až v roce 2018, když jí došly zásoby hydrazinu využívaného pro otáčení se v prostoru. 


reklama
reklama
reklama