www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Sonda Solar Orbiter proletěla kolem Venuše a nasbírala data

Sonda Solar Orbiter proletěla kolem Venuše a nasbírala data
, , aktualita
Mise Solar Orbiter vznikla díky spolupráci mezi evropskou ESA a americkou NASA a je primárně zaměřená na zkoumání jevů souvisejících se Sluncem. Nyní ale sonda úspěšně proletěla okolo Venuše a při té příležitosti nasbírala cenná data.
K oblíbeným
reklama
Sonda Solar Orbiter, která je součástí mise Evropské kosmické agentury (ESA) a také americké NASA, odstartovala z Mysu Canaveral v únoru roku 2020. Cílem tohoto projektu je především zkoumání Slunce a jeho aktivity. Nyní ESA na Twitteru potvrdila, že sonda úspěšně zvládla první průlet kolem Venuše. 
 
Při této příležitosti byla o druhé planetě sluneční soustavy shromažďována data, všechny dalekohledy ale byly namířeny směrem k hlavnímu cíli mise - ke Slunci. Z tohoto důvodu nejsou z průletu okolo planety žádné snímky. Z jiných přístrojů (například magnetometru či detektoru rádiových nebo plazmatických vln) však byly získány informace, které by mohly vést k vědeckým poznatkům o interakci Venuše se slunečním větrem. 
 
 
Než budou moct vědci zkoumat a analyzovat shromážděná data, bude to trvat ještě několik dní. Solar Orbiter ale není sonda navržená primárně na studium Venuše a vzdálenost zhruba 7500 kilometrů mezi sondou a planetou omezovala možnosti přístrojů, takže se nejspíš žádné převratné odhalení konat nebude. I tak se ale vědci snažili z přístrojů na Solar Orbiteru vytěžit maximum, když se k vesmírnému tělesu kosmická loď přiblížila. 
 
Pro misi Solar Orbiter je průlet okolo Venuše důležitým milníkem a je to také v rámci plánované sedmileté mise zaměřené na zkoumání naší nejbližší hvězdy jedna z prvních příležitostí pro sběr dat. Evropská kosmická agentura potvrdila, že podle telemetrie je zatím vše v pořádku a vesmírná cesta sondy úspěšně pokračuje. 
 
Zdroje: engadget.comspace.com 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Záhadná kometa konečně ukázala své koma Záhadná kometa konečně ukázala své koma
Nedávno zaujal astronomy záhadný objekt blížící se směrem do středu Sluneční soustavy, i když s úctyhodným odstupem, který byl později vyhodnocen jako velká kometa, a to možná taková, která tu ještě nikdy nebyla. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu
Společnost Arm ukázala procesor PlasticArm, který byl vyvinut v úzké spolupráci s PragmatIC, jež byla navázána už někdy před osmi lety. Máme tu tak fyzicky flexibilní 32bitové CPU Arm, které se může hodit pro celou řadu věcí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU
Společnost SiFive dala minulý rok vývojářům k dispozici desky HiFive Unmatchd RISC-V s procesorem či SoC U7. Právě na jedné z nich byl nyní zprovozněn Radeon RX 6700 XT pod systémem Linux. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky
Seagate právě pracuje na nových pevných discích s vysokou kapacitou 20 TB, které budou určeny pro běžné spotřebitele a ne servery, NAS a podobně. Kdy přijdou a jaké technologie nám vůbec nabídnou?
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Finanční výsledky Intelu: růst PC divize vyrovnal pokles mezi servery Finanční výsledky Intelu: růst PC divize vyrovnal pokles mezi servery
Intel přinesl přehled o svých finančních výsledcích za druhý letošní kvartál, v němž dokázal utržit téměř stejnou sumu jako před rokem, ovšem pod touto pokličkou se dějí mnohem větší změny, než by se mohlo zdát. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře