www.svethardware.cz
>
>
>
>

SpaceX konečně potvrdilo explozi Crew Dragonu

SpaceX konečně potvrdilo explozi Crew Dragonu
, , aktualita
Společnost SpaceX se konečně vyjádřila k nehodě, kterou jsme si spojovali s testem motorů SuperDraco v lodi Crew Dragon. Opět se oficiálně mluví o anomálii a snad už se také dozvíme, jaké ta bude mít následky. 
K oblíbeným
reklama
Téměř před dvěma týdny SpaceX Crew Dragon explodoval při pozemním testu motorů SuperDraco, takže bylo logické uvažovat o tom, že za to mohla právě porucha spojená s některým z nich. Nyní se od Hanse Koenigsmanna ze SpaceX dozvídáme vůbec první oficiální informace o této nehodě, respektive anomálii, jak ji firma označuje. 
 
 
Firmě SpaceX se nedávno podařil test lodi Crew Dragon (Dragon II), která zatím bez posádky doletěla k Mezinárodní vesmírné stanici a zpět. Čekal ji pak test záchranného systému a v létě už první let s posádkou, nicméně pak přišla další "anomálie" a nyní máme potvrzeno, že 20. dubna loď skutečně explodovala kvůli potížím s motory SuperDraco. Je třeba poznamenat, že ty má pouze verze Dragonu pro posádku, zatímco lodi pro vynášení nákladu na ISS mají jen slabší motory Draco a ty fungují bez problémů.  
 
SuperDraco využívají pro svůj pohon palivo, jehož dvě složky se samy vznítí, když přijdou do kontaktu a sloužit mají právě pro účely záchranného systému. Musí být tak dost silné na to, aby během krátké chvíle dokázaly loď dostat dostatečně daleko od rakety a její případné exploze. SpaceX krom toho ještě měla či ještě má ambice je využívat pro přistání lodi ve stejném stylu, v jakém přistávají i její rakety, ovšem NASA zatím trvá na využití padáků. 
 
 
Koenigsmann nyní potvrdil, že nehoda má skutečně něco společného s motory SuperDraco, ovšem ačkoliv to z videa není patrné, exploze se objevila ještě před tím, než se motory zapnuly, či měly zapnout. Její důvod i kvůli tomu zůstává nejasný a dle SpaceX je ještě příliš brzy na to, aby byly činěny nějaké závěry, či alespoň na to, aby byly zveřejněny. 
 
Dozvídáme se ještě alespoň to, že loď, která explodovala, byla ta samá, která se předtím podívala k Mezinárodní vesmírné stanici a poté úspěšně přistála. Čili je možné, že Crew Dragon byl poškozen při návratu skrz atmosféru nebo dopadem do oceánu. Pokud se to prokáže, může to být pro SpaceX ještě dobré, protože NASA chce pro mise k ISS využít vždy nový Crew Dragon. Horší by bylo to, kdyby byla odhalena nějaká závažná chyba týkající se i zbrusu nových lodí. 
 
Nyní tak stále probíhá vyšetřování s účastí NASA a to může trvat ještě dlouho, protože důkazy jsou k dispozici ve stavu trosek původní lodi. My přitom už víme, že NASA využije ruské Sojuzy i na začátku roku 2020, takže první ostrý let Crew Dragonu může být odložen právě třeba až do příštího roku. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xbox Series X poodhalen, má RDNA 2 s 12 TFLOPS a ray-tracingem Xbox Series X poodhalen, má RDNA 2 s 12 TFLOPS a ray-tracingem
Microsoft dnes poodhalil detaily o připravované herní konzoli Xbox Series X. Najdeme zde výkonný procesor s architekturou Zen 2 a GPU postavené na RDNA 2. Podporovat má i vykreslování ray-tracingem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft Flight Simulator slibuje všechna letiště světa Microsoft Flight Simulator slibuje všechna letiště světa
Nový Microsoft Flight Simulator přijde dlouhou řadu let po posledním dílu, ovšem měl by opravdu stát za to, jak už dobře víme. Nyní se můžeme podívat na to, jak se jeho vývoj rýsuje a co je nového. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Čínský rover Yutu-2 našel na Měsíci zajímavé kameny, které nepodlehly erozi Čínský rover Yutu-2 našel na Měsíci zajímavé kameny, které nepodlehly erozi
Čínský rover Yutu-2 dorazil na Měsíc společně s přistávacím modulem Chang’e-4 už více než před rokem, a to na jeho odvrácené straně. To se Číně povedlo jako první zemi světa a nyní se můžeme podívat na to, co rover objevil. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TeamGroup uvádí víceúčelový i vysoce odolný flash disk TeamGroup uvádí víceúčelový i vysoce odolný flash disk
Pokud chtějí výrobci flash disků dnes něčím zaujmout, mohou to udělat třeba jako TeamGroup. Ten nabízí jednak multifunkční model T193 v podobě pravítka i úhloměru a také vysoce odolný PD1000. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Activision po Redditu žádá identifikaci leakera, jde o Call of Duty: Warzone Activision po Redditu žádá identifikaci leakera, jde o Call of Duty: Warzone
Počítačové hry se už před mnoha lety staly součástí tvrdého byznysu a velké společnosti ukazují, že nejsou ochotny trpět zveřejňování informací, které ještě tají. Chce to nyní ukázat i Activision v případě titulu Call of Duty: Warzone.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře