Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy

29.11.2020, Kateřina Hoferková, aktualita
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Soukromá společnost Elona Muska, který je nyní druhým nejbohatším člověkem na planetě, dokončuje přípravy prototypu kosmické lodi Starship SN8. V září tohoto roku absolvoval jiný prototyp kosmické lodi druhý testovací let do výšky 150 metrů a krátce po této události Elon Musk oznámil, že se již brzy pokusí o mnohem náročnější kousek - o let pokročilejšího modelu Starship s aerodynamickou špičkou a řídicími plochami do 15kilometrové výšky. 
 
 
Nový prototyp lodi zvládl absolvovat celou řadu zkoušek a úspěšně prošel také klíčovým statickým zážehem tří motorů Raptor. Nyní už mu tak nestojí skoro nic v cestě a SN8 může další milník v podobě vysokého zkušebního letu zdolat již během příštího týdne, jak na svém twitterovém účtu pár dní zpátky oznámil Elon Musk. Stát se ale může cokoliv a ve SpaceX to moc dobře vědí. V texaském středisku Boca Chica už čeká i prototyp SN9, který je již téměř dokončený. Pokud by tedy testovací let SN8 nevyšel, další prototyp by na testování mohl poměrně záhy navázat. 
 
 
Pokud se však let do patnáctikilometrové výšky podaří, SpaceX bude zase o kus blíž velkému plánu na znovupoužitelný systém raket a kosmických lodí, které budou levně přepravovat náklady nebo i astronauty k Měsíci a ve vzdálenější budoucnosti i k dalekému Marsu. 
 
Zdroj: engadget.com