www.svethardware.cz
>
>
>
>

Teleskop WFIRST dostal jméno po matce Hubbleova dalekohledu, kdy bude?

Teleskop WFIRST dostal jméno po matce Hubbleova dalekohledu, kdy bude?
, , aktualita
Teleskop WFIRST známe jako mimořádné důležité zařízení, které by mělo spolupracovat s Vesmírným dalekohledem Jamese Webba a samo přispět k odhalení pravdy o temné hmotě a energii. NASA je nyní pojmenovala jako Nancy Grace Roman Telescope.
K oblíbeným
reklama
Nancy Grace Roman byla vůbec první šéfastronomkou agentury NASA a jako taková vydláždila cestu k nástupu velkých vesmírných sledovacích zařízení, a je tak někdy označována i za matku Hubbleova dalekohledu, který do vesmíru letěl už před 30 lety a stále funguje. To ale spíše kvůli tomu, že Hubble je z velké čtyřky vesmírných teleskopů zdaleka nejznámější. Její zásluhy jsou mnohem širší, ostatně sama přišla do NASA už několik měsíců po jejím zřízení a stojí také za prvními Orbiting Astronomical Observatories či zařízeními International Ultraviolet Explorer a Cosmic Background Explorer.
 
 
NASA se tak rozhodla, že chystaný Wide Field Infrared Survey Telescope (WFIRST) ponese v odkazu na tuto ženu jméno Nancy Grace Roman Space Telescope či prostě zkráceně Roman Space Telescope. Do vesmíru by měl být vynesen někdy v polovině 20. let, takže můžeme doufat, že jej tam už bude čekat James Webb Space Telescope (JWST), pro nějž to bude důležitý partner. 
 
Zkráceně jde totiž o to, že Roman Space Telescope poslouží i pro hledání zajímavých cílů pro JWST, a to díky svému širokému záběru. Čili JWST se pak bude moci na zvolený objekt podívat blíže, ale sám o sobě by si cíle nacházel jen pomalu a obtížně. Nebude ale ovšem asi na škodu, že Roman Space Telescope dle plánu poletí do vesmíru několik let později než JWST. Však pod kdejakým článkem o novém objevu si můžeme číst, jak se na něj později zaměří právě JWST, takže si lze představit, že fronta na jeho čas bude velice dlouhá i bez přispění nového Roman Space Telescope. 
 
 
Nancy Grace Roman Space Telescope poslouží k hledání důkazů o existenci temné hmoty a energie a dále bude s využitím koronografu sledovat cizí soustavy a hledat v nich planety, což jsou jeho dva hlavní cíle. K tomu využije své 2,4metrové primární zrcadlo (stejný průměr jako v Hubbleově dalekohledu) a infračervené spektrum. I proto bývá toto zařízení označováno za širokoúhlého bratrance Hubbleu, ostatně díky svému 300Mpix senzoru v zařízení Wide Field Instrument dokáže najednou sledovat 100x větší plochu se stejnými detaily. 
 
Vedle tohoto zařízení či nástroje pak teleskop ponese ještě druhý hlavní nástroj, a to zmíněný koronograf či Coronagraph Instrument. Tento dosud ještě spíše experimentální nástroj bude mít za úkol zastínit sledovanou hvězdu, aby mohlo vyniknout její světlo odražené okolními planetami, nebo procházející skrz jejich atmosféru. 
 
Roman Space Telescope je ale ještě daleko před svým dokončením, ve skutečnosti tento projekt teprve letos v únoru prošel programovými a technickými zkouškami a až nyní se může přikročit k vývoji a následně testování samotného hardwaru. NASA je ale odhodlána tento projekt dotáhnout do konce sama i poté, co z něj dříve vycouvala Kanadská vesmírná agentura. Nyní je ale v rámci rozpočtu NASA jeho vývoj přeci jen v pozadí, neboť agentura se aktuálně soustředí především na to, aby byl do vesmíru už konečně vynesen samotný JWST. To by mělo snad už opravdu dopadnout v průběhu příštího roku. 
 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Procesorům Intel Coffee Lake-S zvoní hrana, přestanou proudit na trh Procesorům Intel Coffee Lake-S zvoní hrana, přestanou proudit na trh
Jak se dalo očekávat, procesory Intel generace Coffee Lake pro desktopy budou postupně vytlačeny z trhu novou generací. Intel nyní informuje o přesném datu, kdy budou dodány na trh poslední kusy.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Sony tento týden konzoli PS5 nepředstaví, podporuje protesty v USA Sony tento týden konzoli PS5 nepředstaví, podporuje protesty v USA
Společnost Sony měla ve čtvrtek večer představit svou novou konzoli PlayStation 5, ovšem toho se nedočkáme a není jasné, kdy lze očekávat náhradní termín. Sony totiž tímto krokem podporuje aktuální protesty probíhající v USA.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Nejbližší exoplaneta byla potvrzena pomocí nového spektrografu Nejbližší exoplaneta byla potvrzena pomocí nového spektrografu
O existenci exoplanety Proxima b se obecně už dávno nepochybuje, ale vždy je dobré mít potvrzení z dalšího nezávislého zdroje. Tím je nový spektrograf ESPRESSO, který potvrdil i hmotnost planety a délku jejího oběhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft pozastavil rozšiřování Windows 10 May 2020 na většině zařízení Microsoft pozastavil rozšiřování Windows 10 May 2020 na většině zařízení
Čerstvě máme na trhu novou verzi systému Windows 10, kterou označujeme za May 2020 Update, verzi 2004, nebo prostě za letošní velkou jarní aktualizaci. Její rozšiřování ale bylo nyní na většině typů zařízení pozastaveno. Proč?
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Nová éra "taktování"? Ladění výkonu běžných Core slibuje zajímavý růst výkonu Nová éra "taktování"? Ladění výkonu běžných Core slibuje zajímavý růst výkonu
Intel se neodhodlal změnit svůj přístup k taktování desktopových procesorů ani v nejnovější generaci Comet Lake-S. Pomocí změny násobiče můžeme takto ladit výkon pouze procesorů K na sadě Z490, ale do toho vstupují výrobci základních desek.
Včera, aktualita, Jan Vítek