Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tesla letos utratí 10 mld. USD na AI, Nvidie H100 ale prozatím zamíří do X a xAI

11.6.2024, Milan Šurkala, aktualita
Tesla letos utratí 10 mld. USD na AI, Nvidie H100 ale prozatím zamíří do X a xAI
Umělá inteligence bude letos velkým výdajem pro Muska a jeho společnosti. xAI chce mít rovnou 100 tisíc karet, nicméně hodně jich spolyká i Tesla. Než se tak ale stane, akcelerátory určené pro Teslu skončí v xAI.
Před pár týdny vyšlo najevo, že Tesla chce postavit Gigafactory of Compute, obrovský superpočítač se 100 tisíci akcelerátory Nvidia H100. Velké množství akcelerátorů chce ale Musk také pro Teslu. Ta má nyní 35 tisíc karet H100 a společnost by chtěla toto množství do konce letoška navýšit na 85 tisíc. Už brzy (počátkem srpna) by totiž chtěla představit své autonomní robotaxi, a je tedy potřeba nadále vyvíjet a ladit systém autonomního řízení FSD, které by v případě robotaxi rozhodně mělo být na podstatně vyšší úrovni než dnešní FSD, které je jen pokročilým jízdním asistentem a rozhodně neodpovídá svému názvu. Firma tak chce jen letos utratit zhruba 10 mld. USD v oblasti AI, tedy trénování i inferenci.
 
 
Objevily se však zprávy, že Musk nechal karty určené pro Teslu přesměrovat směrem k sociální síti X a především své nové společnosti xAI, která má za cíl vyvíjet chatbota Grok. Ten má konkurovat např. ChatGPT a jiným systémům. Konkrétně se mělo jednat o 12 tisíc karet H100, což Musk sice nejprve popřel, ale později v podstatě potvrdil s tím, že Tesla tyto akcelerátory nyní nemá kde využít, neboť jižní rozšíření Gigafactory v Texasu je sice už téměř kompletní, ale ne naprosto hotové a karty by jen zbytečně ležely ve skladu. Dočasně je tak využije xAI (jak moc dočasné toto "dočasně" bude, to těžko říci, stále je možné, že Musk chce zvýšit důraz na vývoj chatbota). Až bude výše zmíněné rozšíření Gigafactory hotové, mělo by zde být na 50 tisíc karet Nvidia H100 určených pro trénink FSD.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.