www.svethardware.cz
>
>
>
>

Toshiba: v roce 2018 budou na trhu 128TB SSD

Toshiba: v roce 2018 budou na trhu 128TB SSD
, , aktualita
Společnost Toshiba se nechala slyšet, že už za tři roky budou na trhu dostupné modely SSD nabízející kapacitu 128 TB. Tím by tato elektronická média už definitivně nechala pevné disky daleko za sebou.
K oblíbeným
reklama
Zrovna včera jsme se věnovali budoucnosti pevných disků, kterou má zajistit především technologie HAMR vyvíjená všemi velkými výrobci, mezi nimiž má mít zatím nejlepší výsledky společnost Seagate. Ty její ale nejdříve přijdou v podobě 4TB modelů a na trhu budou dle aktuálních informací běžně dostupné až od roku 2018. Shodou okolností, právě v tomto roce se mají dle firmy Toshiba objevit již 128TB SSD, takže to vypadá, že pevné disky budou již brzy s ohledem na kapacitu dalece překonány a pak už je jen otázka času, až bude překonána i jedna z jejich posledních výhod, čili poměr kapacity a ceny.

Společnost Toshiba uvádí, že dostupnost tak velkých SSD mají zajistit i její nové paměti QLC (Quad-Level Cell) a BiCS (Bit Cost Scalable) 3D NAND Flash. Takové budou schopny do jedné buňky uložit dokonce čtyři bity, zatímco dnes je to v případě pamětí TLC nejvýše tři bity. To zároveň znamená, že namísto osmi stavů (TLC) či jen čtyřech (MLC) musí takové buňky uchovat náboj, v němž kontroler rozpozná šestnáct stavů, přičemž se v minulých letech mluvilo o tom, že už TLC jsou na hraně. Je tedy zřejmé, že se použijí velké paměťové buňky, u nichž bude takový způsob uchování a rozpoznání náboje možný, což ale bude i znamenat nízkou kapacitu čipu. Tedy znamenalo by, pokud by nešlo o BiCS.

Paměti BiCS jsou totiž jedním z typů 3D NAND Flash, čili vrstvených pamětí, o nichž jsme si mohli přečíst již dříve. Toshiba přitom počítá už u úvodní generace se 48 vrstvami, což se tedy týká tzv. Word Lines, čili vrstev ukládajících náboj. Právě to a schopnost uložit 4 bity do jedné buňky má zajistit vysokou výslednou kapacitu čipů a ony zmíněné 128TB SSD v dohledné době tří let.

Samozřejmostí je nutnost vývoje nových kontrolerů a otázkou je podpora takových SSD ze strany operačních systémů. Vysoce pravděpodobné také je, že takové 128TB SSD bude stát více než kupa pevných disků se stejnou kapacitou, ovšem výhodou bude nesrovnatelně levnější provoz a správa takového úložiště. A přímo jisté je, že běžný uživatel si takové úložiště nepořídí, tedy alespoň ne v roce 2018.

Zdroj: KitGuru
reklama
Nejnovější články
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa
BenQ představil nástupce svého fotografického monitoru SW271, nový model SW271C. Jak už je dnes zvykem, novinka cílí nejen na fotografy, ale i na dnes čím dál populárnější video. Umí tak HLG, HDR10 a přizpůsobit se snímkovací frekvenci videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala