www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC už umí 10nm čipy, kdy chce odstartovat produkci?

TSMC už umí 10nm čipy, kdy chce odstartovat produkci?
, , aktualita
Tradiční partner firmy NVIDIA a jiných významných IT společností, TSMC, vyrobil první funkční prototyp 10nm čipu. Od něj je ale ještě dlouhá cesta k odstartování masové výroby, takže jaký vývoj můžeme očekávat?
K oblíbeným
reklama
Společnost TSMC už dříve v tomto roce uvedla, že v příštím roce začne vyrábět čipy pomocí 10nm procesu FinFET, což se dnes potvrzuje. Nicméně má jít o tzv. risk production, čili ne o plně odladěný výrobní proces a to ještě pouze za předpokladu, že všechno půjde podle plánu. A takovýto bezproblémový vývoj nových výrobních technologií není v posledních letech zrovna obvyklý, takže je pravěpodobné, že nastane zpoždění.

Dle optimistické předpovědi tedy TSMC začne s omezenou výrobou 10nm čipů někdy v druhé polovině příštího roku a jako obvykle se nejdříve využije pro produkci nízkospotřebových čipů, jako jsou SoC pro mobilní telefony a podobně. Zde se spekuluje, že TSMC by mohlo vyrábět 10nm SoC A10 pro firmu Apple. Výroba výkonných čipů, tedy třeba GPU, nastane až po dlouhé době.

Firma TSMC ohlásila svou schopnost vyrábět 10nm funkční čipy na 52. Design Automation Conference a uvedla, že jde o velmi důležitý průlom na cestě k masové produkci, což je logické. Konkrétně mluvila o procesu CLN10FF+, který má být oproti 16nm FinFET+ mnohem lepší z toho hlediska, že dokáže na stejný prostor vměstnat o 110 % více tranzistorů. Na druhou stranu se tomu ani nelze moc divit, protože v případě firmy TSMC je 16nm proces v tomto ohledu stejný jako 20nm. Co se týče ostatních vlastností, pak opět v porovnání s 16nm FinFET+ má 10nm zajistit o 20 procent vyšší takty při stejné spotřebě nebo o 40 % sníženou spotřebu při stejných taktech.

Výrobní linka schopná produkovat 10nm čipy už je připravována ve Fab 12 a celý tento několikaměsíční projekt má TSMC stát přibližně miliardu dolarů. Na konci tohoto roku by linka měla být sestavena a od té doby se bude pracovat na spuštění provozu. No a za necelý rok chce TSMC začít stavět zbrusu novou továrnu Fab 15, která už bude od začátku určena pro 10nm linky.

Nyní tedy začíná další velký závod, jehož vítězem bude ten, kdo svým zákazníkům nabídne 10nm proces jako první. Ve hře je zcela jistě ještě Samsung, který již na konci května ukázal svůj první wafer s 10nm čipy, ale v jeho případě jsme se zatím nedozvěděli, kdy má výroba odstartovat. To by se ale stejně rovnalo věštění z křišťálové koule. Co se týče Intelu, ten zrovna není obvyklým smluvním výrobcem čipů pro další firmy, ale co není, může být. V jeho případě se očekává nástup 10nm technologie někdy v roce 2017, takže z tohoto pohledu už to nevypadá, že by měl mít Intel nějaký náskok, jaký má dnes se svým 14nm procesem.

Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
PS5 se prodalo rekordních 10 milionů kusů, nové Xbox si ale také nevedou zle PS5 se prodalo rekordních 10 milionů kusů, nové Xbox si ale také nevedou zle
Společnosti Sony a Microsoft se nově podělily o své finanční výsledky týkající se i herních konzolí PlayStation 5 a Xbox Series X a S. Obě se chlubí rekordními čísly, i když vítěz tu přece jen je a vcelku jasný a očekávaný. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Alder Lake mají být letos jen pro nadšence: série K a KF plus Z690 Alder Lake mají být letos jen pro nadšence: série K a KF plus Z690
Není to samozřejmě jisté, ale dle Igora Wallosseka by Intel měl letos dostat na trh jen velice omezenou skladbu desktopových procesorů Alder Lake s tím, že ostatní modely plus slabší čipové sady přijdou až v dalším roce.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Taiwan schválil stavbu 2nm továrny TSMC, kdy bude spuštěn provoz? Taiwan schválil stavbu 2nm továrny TSMC, kdy bude spuštěn provoz?
Tchaj-wanské úřady přijaly záměr TSMC postavit poblíž města Baoshan novou továrnu, která bude využita pro výrobu dosud nejmodernějším známým procesem této společnosti. Jde o N2, čili o 2nm proces. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hubble našel vodní páry na měsíci Ganymede Hubble našel vodní páry na měsíci Ganymede
Hubbleův vesmírný dalekohled sleduje už velice dlouho okolní vesmír včetně lokálních planet a jejich měsíců. Má tak i řadu snímků jupiterova měsíce Ganymede, díky nimž se objevil důkaz o tom, že na něm existuje voda v podobě páry.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft: systémové požadavky Windows 11 jsou platné a budou vynucovány Microsoft: systémové požadavky Windows 11 jsou platné a budou vynucovány
Někteří jistě čekali, že to se systémovými požadavky Microsoftu na instalaci a zprovoznění OS Windows 11 nebude nakonec tak horké, ale z firmy nyní zní, že si stojí za svým a bude si je vynucovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů