www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Uniklá roadmap ukazuje Intel 500 Series pro Rocket Lake a dlouhý život X299

Uniklá roadmap ukazuje Intel 500 Series pro Rocket Lake a dlouhý život X299
, , aktualita
O procesorech Intel Rocket Lake-S se začalo říkat, že je máme očekávat až někdy za půl roku a tato zpráva je zřejmě založena na roadmap, která se nyní také objevila. A ukazuje ještě něco o HEDT platformách Intelu. 
K oblíbeným
reklama
Intel by tak měl vyslat procesory Rocket Lake-S na trh až koncem března, kdy už budeme očekávat také výkonnější mobilní čipy Tiger Lake-H s až osmi jádry. Dříve jsme také mohli doufat, že někdy v té době už Intel možná také bude mít blízko k vydání procesorů Alder Lake-S, prvních 10nm desktopových modelů. Znamenalo by to, že si pospíší a své Comet Lake-S a Rocket Lake-S tak trochu zkomprimuje do podoby jedné generace, respektive že z Rocket Lake-S udělá jakýsi doplněk pro aktuální 14nm procesory. Nyní to ale vypadá, že nic takového se nestane. 
 
 
Dle roadmap zveřejněné serverem HDTecnologia to bude právě na konci března, kdy se objeví nové čipové sady Intel 500 Series, tentokrát již všechny tvořené 14nm procesem včetně těch low-endových. A nástup nových čipsetů a základních desek pochopitelně znamená i příchod nových procesorů Rocket Lake-S, jejichž označní RKL-S lze rozluštit nad zlatými sloupky. 
 
A pak je tu zcela nahoře jeden dlouhý sloupec, který nám ukazuje, že čipová sada Intel X299 pro HEDT procesory bude aktuální ještě přinejmenším v červnu 2021, kde roadmap končí. Pravděpodobně to tak bude ještě výrazně později, co ji nahradí nástupnická platforma, ovšem jaká a kdy, to bychom mohli leda hádat. 
 
Intel už zřejmě nemá vůbec žádnou chuť křísit 14nm HEDT procesory pomocí další generace a nelze se mu divit, protože by ze 14nm procesu už těžko vymačkal něco, co by stálo za řeč. Čili jeho příští HEDT generace už bude alespoň 10nm a AMD má vcelku dost prostoru k tomu, aby mohlo na trh nerušeně vyslat Threadrippery s jádry Zen 3 a už zcela ovládnout HEDT sektor, kde Intel nebude moci zatím nijak odpovědět. 
 
Poslední střípek informace se týká právě AMD, které dle HDTecnologia nepřipravuje žádné nové čipové sady pro desktopové Zen 3. Aktuální tak bude stále série 500, ovšem výrobci desek s největší pravděpodobností ani tak nevynechají tuto příležitost a i na starých čipsetech jako obvykle připraví nové modely desek. Ostatně takový Asus k tomu využije dokonce i B450, za nějž letos nastoupil nový B550.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů