www.svethardware.cz
>
>
>
>

Voyager 2 poskytl první údaje z mezihvězdného prostoru

Voyager 2 poskytl první údaje z mezihvězdného prostoru
, , aktualita
Voyager 1 se už delší dobu oficiálně pohybuje v mezihvězdném prostoru, a to už od roku 2012. Voyager 2 svého bratříčka nikdy nedožene, ale od minulého roku také oficiálně opustil Sluneční soustavu a nyní poskytl první data z mezihvězdného prostoru. 
K oblíbeným
reklama
Voyager 2 se tak již přibližně rok oficiálně pohybuje v mezihvězdném prostoru a nyní by měl být vzdálen od Slunce už nějakých 122 AU a vzdaluje se od něj rychlostí kolem 55 tisíc kilometrů za hodinu. Tato sonda má přitom ještě řadu funkčních přístrojů, které mohou měřit magnetická pole a částice v prostoru, který už není ovlivněn slunečním větrem. Respektive tento prostor není slunečním větrem ovládnut, neboť Voyager 2 se dosud pohybuje v oblasti, kde tento vítr naráží do nabitých částic přicházejících z hloubi vesmíru.
 
 
Na rozdíl od Voyageru 1 má Voyager 2 také ještě funkční přístroj pro měření energie okolního plazmatu, čili Plazmový spektrometr (PLS). Ten na palubě jedničky selhal už v roce 1980 a kvůli tomu bylo i obtížné zjistit, zda už v srpnu roku 2012 konečně překonal heliopauzu a vstoupil do mezihvězdného prostoru, nebo ještě ne. Očekávalo se totiž, že sonda vyletí z prostředí s horkým slunečním plazmatem do prostoru s mnohem chladnějším, ale hustším mezihvězdným plazmatem. Nicméně nakonec byla daná skutečnost potvrzena díky chování okolních elektronů a ze struktury magnetických polí. 
 Voyager 2 tak díky svému funkčnímu přístroji mohl hned a snadno potvrdit, že opustil sféru vlivu Slunce a NASA mohla zjistit, že hustota plazmatu je v novém prostředí dvacetkrát vyšší, což už je součást nově zveřejněných měření. 
 
Co se týče vzdálenosti od Slunce, v níž sondy překonaly bariéru mezihvězdného prostoru, pro Voyager 1 platilo 121,6 AU a Voyageru 2 stačilo 119 AU, což je důsledek toho, že tyto sondy letí jinými směry a nyní už je dělí vzdálenost kolem 150 AU. Velice podobná je i naměřená hustota plazmatu, kterou tedy bylo třeba v případě Voyageru 1 odvodit z vedlejších měření, ale dohromady to napovídá, že i přes výrazně odlišné směry a místa překročení heliopauzy se tamní prostředí v tomto ohledu moc neliší. 
 
Liší se ale v případě jiných věcí, jako je magnetismus. Voyager 2 na své cestě zaznamenal neustálé změny v orientaci magnetických polí, zatímco Voyager 1 nezjistil naopak žádné. Obě sondy také sice zaznamenaly náhlý vzrůst vysokonenergetického kosmického záření, ovšem pouze Voyager 2 dále detekoval i pokračující příval částic ze Slunce. Co si z toho vzít, to necháme na astronomech a astrofyzicích. 
 
Sondy Voyager mezitím stárnou a není daleko doba, kdy bude nutné začít důsledně šetřit jejich energií z termoelektrických generátorů. Rozhodně ale má smysl Voyagery dále udržovat při životě, abychom se více dozvěděli o tom, jak vypadá sféra vlivu Slunce, která má být v jeho "brázdě" pohybu protažená jako kapka či ohon komety, což je ale stále pouze teorie, kterou nikdo neověřil. Voyagery se přitom pohybují opačným směrem, takže ty k tomu poslouží jen obtížně, ovšem nic jiného není k dispozici a i kdyby i nějaká další podobná sonda nyní odstartovala, nezjistila by to dříve než za řadu desítek let. 
 
Zdroj: Gizmodo


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google Stadia má problém: Chromecast Ultra se hodně přehřívá Google Stadia má problém: Chromecast Ultra se hodně přehřívá
Google před pár dny spustil herní streamovací službu Stadia. Někteří jsou z ní nadšeni, jiní mají naopak problémy. A vypadá to, že těch problémů bude více. Chromecast Ultra, který je součástí systému, se totiž výrazně přehřívá.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Uber bude odposlouchávat jízdu autem v zájmu bezpečnosti Uber bude odposlouchávat jízdu autem v zájmu bezpečnosti
Aby bylo více důkazů pro řešení případných incidentů mezi řidičem a pasažérem služby Uber, bude zavedena možnost nahrávání audio záznamu celé jízdy. Zatím má být k dispozici pro vybrané země.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
V-Ray a Blender's Cycles získávají podporu GeForce RTX V-Ray a Blender's Cycles získávají podporu GeForce RTX
NVIDIA se snaží podporu svého RTX hardwaru prosazovat nejen ve hrách, ale také v grafickém softwaru. Nyní přišla řada na V-Ray a Blender's Cycles od Chaos Group s příslušným urychlením renderování. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla ukázala extravagantní elektrický pickup Cybertruck Tesla ukázala extravagantní elektrický pickup Cybertruck
Před pár hodinami představila automobilka Tesla svůj dlouho připravovaný pickup Cybertruck. Tato elektrická bestie přináší hranatý design jak ze sci-fi filmu, velmi slušný dojezd a akceleraci na 60 mph za méně než 3 sekundy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Colorful si připravil Micro ATX desku s AMD X570 Colorful si připravil Micro ATX desku s AMD X570
Společnost Colorful se chystá vypustit na trh menší základní desku formátu Micro ATX, která je založena na větší desce X570 Gaming Pro V14. Jedná se o model CVN X570M GAMING Pro, jenž také nese čipovou sadu X570. 
Včera, aktualita, Jan Vítek