www.svethardware.cz
>
>
>
>

Voyager 2 poskytl první údaje z mezihvězdného prostoru

Voyager 2 poskytl první údaje z mezihvězdného prostoru
, , aktualita
Voyager 1 se už delší dobu oficiálně pohybuje v mezihvězdném prostoru, a to už od roku 2012. Voyager 2 svého bratříčka nikdy nedožene, ale od minulého roku také oficiálně opustil Sluneční soustavu a nyní poskytl první data z mezihvězdného prostoru. 
K oblíbeným
reklama
Voyager 2 se tak již přibližně rok oficiálně pohybuje v mezihvězdném prostoru a nyní by měl být vzdálen od Slunce už nějakých 122 AU a vzdaluje se od něj rychlostí kolem 55 tisíc kilometrů za hodinu. Tato sonda má přitom ještě řadu funkčních přístrojů, které mohou měřit magnetická pole a částice v prostoru, který už není ovlivněn slunečním větrem. Respektive tento prostor není slunečním větrem ovládnut, neboť Voyager 2 se dosud pohybuje v oblasti, kde tento vítr naráží do nabitých částic přicházejících z hloubi vesmíru.
 
 
Na rozdíl od Voyageru 1 má Voyager 2 také ještě funkční přístroj pro měření energie okolního plazmatu, čili Plazmový spektrometr (PLS). Ten na palubě jedničky selhal už v roce 1980 a kvůli tomu bylo i obtížné zjistit, zda už v srpnu roku 2012 konečně překonal heliopauzu a vstoupil do mezihvězdného prostoru, nebo ještě ne. Očekávalo se totiž, že sonda vyletí z prostředí s horkým slunečním plazmatem do prostoru s mnohem chladnějším, ale hustším mezihvězdným plazmatem. Nicméně nakonec byla daná skutečnost potvrzena díky chování okolních elektronů a ze struktury magnetických polí. 
 Voyager 2 tak díky svému funkčnímu přístroji mohl hned a snadno potvrdit, že opustil sféru vlivu Slunce a NASA mohla zjistit, že hustota plazmatu je v novém prostředí dvacetkrát vyšší, což už je součást nově zveřejněných měření. 
 
Co se týče vzdálenosti od Slunce, v níž sondy překonaly bariéru mezihvězdného prostoru, pro Voyager 1 platilo 121,6 AU a Voyageru 2 stačilo 119 AU, což je důsledek toho, že tyto sondy letí jinými směry a nyní už je dělí vzdálenost kolem 150 AU. Velice podobná je i naměřená hustota plazmatu, kterou tedy bylo třeba v případě Voyageru 1 odvodit z vedlejších měření, ale dohromady to napovídá, že i přes výrazně odlišné směry a místa překročení heliopauzy se tamní prostředí v tomto ohledu moc neliší. 
 
Liší se ale v případě jiných věcí, jako je magnetismus. Voyager 2 na své cestě zaznamenal neustálé změny v orientaci magnetických polí, zatímco Voyager 1 nezjistil naopak žádné. Obě sondy také sice zaznamenaly náhlý vzrůst vysokonenergetického kosmického záření, ovšem pouze Voyager 2 dále detekoval i pokračující příval částic ze Slunce. Co si z toho vzít, to necháme na astronomech a astrofyzicích. 
 
Sondy Voyager mezitím stárnou a není daleko doba, kdy bude nutné začít důsledně šetřit jejich energií z termoelektrických generátorů. Rozhodně ale má smysl Voyagery dále udržovat při životě, abychom se více dozvěděli o tom, jak vypadá sféra vlivu Slunce, která má být v jeho "brázdě" pohybu protažená jako kapka či ohon komety, což je ale stále pouze teorie, kterou nikdo neověřil. Voyagery se přitom pohybují opačným směrem, takže ty k tomu poslouží jen obtížně, ovšem nic jiného není k dispozici a i kdyby i nějaká další podobná sonda nyní odstartovala, nezjistila by to dříve než za řadu desítek let. 
 
Zdroj: Gizmodo


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Studie MIT: použité akumulátory z EV vhodným úložištěm pro solární farmy Studie MIT: použité akumulátory z EV vhodným úložištěm pro solární farmy
Elektromobilita přinese obrovské množství vysloužilých akumulátorů, které jsou obrovskou hrozbou pro životní prostředí. Dle studie MIT jsou ale současně vhodným úložištěm pro obnovitelnou energii.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
NVIDIA GameGAN: umělá inteligence vytvořila hru Pac-Man, engine nepotřebovala NVIDIA GameGAN: umělá inteligence vytvořila hru Pac-Man, engine nepotřebovala
Experimenty společnosti NVIDIA s různými typy umělých inteligencí jsou dobře známé a nyní tu máme další počin v podobě hry Pac-Man. Tu vytvořily dvě soupeřící GameGAN AI, které ani nepotřebovaly jako základ herní engine. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Atmosféra Pluta náhle mizí, jaká je příčina? Atmosféra Pluta náhle mizí, jaká je příčina?
Atmosféra Pluta byla spatřena již v roce 1988 a od té doby mohli astronomové pozorovat, že je plynný obal této tehdy ještě planety stále hustší. Ovšem nedávno přišel obrat a Pluto od roku 2016 ztratilo celou pětinu své atmosféry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Grafika Xe v procesorech Tiger Lake: jaká bude? Grafika Xe v procesorech Tiger Lake: jaká bude?
Leaker @momomo_us zveřejnil nové údaje o procesorech Intel Tiger Lake, které se týkají především jejich grafiky Xe. Ta má představovat velký pokrok i v porovnání s 11. generací, s níž se přitom dosud málokdo setkal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Biostar odhalil sestavu desktopových AMD Renoir Biostar odhalil sestavu desktopových AMD Renoir
Desktopová APU generace Renoir by už neměla na sebe nechávat dlouho čekat, jak můžeme usuzovat dle toho, jaké veškeré informace se o nich v poslední době objevují. Nyní k tomu přispěla i společnost Biostar.
Dnes, aktualita, Jan Vítek