reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Výrobci čipů nebývale hromadí potřebné surové materiály

, , aktualita
Výrobci čipů nebývale hromadí potřebné surové materiály
Nikkei Asia podal zprávu o tom, jak devět předních světových výrobců čipů už delší dobu navyšuje své zásoby materiálů využívaných pro výrobu čipů. Jde pochopitelně o reakci na aktuální nedostatek čipů na trhu.
Výrobci čipů nebývale hromadí potřebné surové materiály
Jedná se tu o společnosti TSMC, Intel, Samsung, Micron, SK Hynix, Western Digital a další, které dle Nikkei Asia v některých případech už od března roku 2019 postupně navyšují stav svých zásob materiálů potřebných pro výrobu čipů. To mohou být různé chemikálie, vzácné kovy, holé wafery, plyny, atp. Letos v červnu tak tito výrobci měli na svých skladech alespoň o čtvrtinu zásob více, než kdykoliv předtím, což představuje v celkovém měřítku hodnotu téměř 65 miliard dolarů. 
 
 
Postupné zvyšování zásob potřebných materiálů je ovšem očekávaný krok vzhledem k tomu, že všichni významní výrobci čipů už připravují výstavbu nových kapacit, pro něž budou potřebovat materiál. Nebývalé tempo hromadění zásob tak odpovídá i nebývalému tempu výstavby nových továren. 
 
Na druhou stranu se začíná mluvit o tom, do jaké míry je aktuální poptávka uměle či dočasně navýšena. Ukázat můžeme třeba směrem k automobilkám, z nichž některým prokazatelně čipy schází, i když samozřejmě ne všechny, které potřebují. Jde ovšem o to, že výroba just in time přestala fungovat a přišlo nutkání se naopak co nejvíce předzásobit a hromadit čipy pro budoucí potřebu, ovšem to se zdaleka netýká jen automobilek. Toto chování lze přirovnat i k vykupování supermarketů ve snaze se připravit na ještě horší časy, což může mít v budoucnu za následek naopak prudký pokles poptávky, podobně jako v případě těžby Etherea na grafických kartách. 
 
Otázka je, co přijde dříve, čili zda aktuální nedostatek čipů a prodlužující se lead time, čili dobu výroby od zadání po obdržení zboží, pomůže vyřešit až zprovoznění nových výrobních kapacit, anebo do té doby už poptávka opět klesne. To bude záviset i na vývoji pandemie a my můžeme jen doufat, že nedostatek bude vyřešen spíše poklesem poptávky na přijatelnou úroveň, protože pokud ne, budeme si muset počkat na nově ohlášené továrny, které začnou vyrábět nejdříve za rok a půl až dva roky. Ostatně možná i proto Jensen Huang nedávno prohlásil, že můžeme počítat s nedostatkem karet GeForce i ve většině příštího roku.
 
Uvidíme, zda mu tato věštba vyjde, neboť i když má šéf NVIDIE jistě mnohem lepší představu o možném vývoji než my, historie už mnohokrát ukázala, že to nemusí být nic platné. A nemusíme chodit dál než do roku 2018, kdy NVIDII zůstaly v klíně miliony GPU Pascal v době, kdy už najížděla výroba nových čipů generace Turing a NVIDIA se poté za prudkého poklesu svých tržeb Pascalů těžko zbavovala. Tato situace přitom nastala vlivem špatného odhadu budoucí poptávky, která prudce opadla po ukončení kryptoměnového bull runu


reklama
reklama
reklama