www.svethardware.cz
>
>
>
>

William Shatner se podíval na okraj vesmíru v raketě New Shepard

William Shatner se podíval na okraj vesmíru v raketě New Shepard
, , aktualita
William Shatner se stal prvním žijícím představitelem univerza Star Treku, který se podíval alespoň na hranice vesmírného prostoru, respektive technicky vzato už byl na krátkou dobu přímo ve vesmíru. 
K oblíbeným
reklama
Jak jsme se dozvěděli před několika dny, William Shatner se stal dalším vesmírným turistou a zákazníkem firmy Blue Origin, v jejíž raketě New Shepard odstartoval do výšky až 106 kilometrů nad zemí. Ocitl se tak několik kilometrů za mezinárodně uznávanou Kármánovou hranicí, která odděluje atmosféru Země od vesmírného prostoru.
 
 
Titulem astronauta se ale Shatner chlubit nemůže, neboť právě kvůli Bezosovému podniku americká FAA změnila definici, dle níž už nestačí jen vyletět do vesmíru (z pohledu FAA jde o hranici ve výšce 80 km), ale také musí aspirant na astronauta provádět aktivity, jimiž "přispívají k veřejné bezpečnosti". Shatner ale coby kapitán vesmírné lodi Enterprise samozřejmě žádný titul astronauta nepotřebuje. 
 
William Shatner tak společně s dalšími třemi cestujícími na palubě rakety zažil několik minut stavu beztíže, přičemž nosič New Shepard si zase gravitace přitáhla zpět a ten pomocí svého motoru ve stylu Falconu 9 přistál opět na pevnou zem. A modul s posádkou, který se před počátkem návratu boosteru od něj ve vesmíru oddělil, se pak o něco později vrátil na zem s pomocí padáků.
 
 
Sám Shatner poté děkoval Bezosovi a jeho firmě Blue Origin za "nesmírně intenzivní zážitek" a sám pak pln emocí doufal, že se z něj nikdy nevzpamatuje.
 
Pro plně autonomní rakety New Shepard šlo přitom o teprve druhý let s vesmírnými turisty na palubě, přičemž Shatner své místo získal jako neplatící zákazník. Čili pro Blue Origin šlo jednoznačně o reklamu a o možnost ukázat, že se v jejích raketách můžeme do vesmíru bezpečně dostat v podstatě bez ohledu na věk, ostatně Shatnerovi letos bylo 90 let. Jde pochopitelně spíše o kondici, která bude omezujícím faktorem. 
 
Bezos se svou Blue Origin přitom nutně potřebuje budovat pozitivní obraz, jenž na opačné straně trpí kritickými hlasy bývalých zaměstnanců, kteří mluví o toxické firemní kultuře a rovněž zpochybňují bezpečnost raket New Shepard. Jde vcelku o obvyklá obvinění ze sexistického vedení, které je prý dysfunkční a demoralizující, což ovšem dle kritických hlasů může mít vliv právě na bezpečnost letů. Tuto skutečnost už začala zkoumat FAA s tím, že někteří inženýři poukazující na problém s bezpečností byli údajně uplaceni, nebo vyhozeni. 
 
Blue Origin také nedávno získala auru smolaře, když NASA odmítla její koncept Blue Moon pro modul určený k přistání na Měsíci a vybrala si pouze a jen firmu SpaceX, proti čemuž se Bezos zatím marně snaží protestovat. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NZXT BLD Kits: PC stavebnice pro ty, kteří se bojí si sami vybrat NZXT BLD Kits: PC stavebnice pro ty, kteří se bojí si sami vybrat
Anebo také pro ty, kteří nemohou sehnat potřebnou grafickou kartu a přitom nechtějí přijít o možnost si své PC postavit z běžně dostupných komponent. Od NZXT k tomu dostanou příležitost díky BLD Kitům.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
GeForce NOW RTX 3080: nová generace se zaručeným výkonem GeForce NOW RTX 3080: nová generace se zaručeným výkonem
Společnost NVIDIA představuje novou generaci své cloudové herní platformy, kterou představuje nový typ členství označený jako GeForce NOW RTX 3080. Je tak zřejmé, že předplatitelé získají výkon karty RTX 3080. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
CD Projekt Red odkládá next-gen verze Zaklínače 3 i Cyberpunku 2077 CD Projekt Red odkládá next-gen verze Zaklínače 3 i Cyberpunku 2077
Loni touto dobou jsme se už těšili na brzké vydání hry Cyberpunk 2077, ze kterého se však pro CD Projekt Red stala (především konzolová) katastrofa. Další problém přišel s hackem jejích serverů, a tak není divu, že původní plány už neplatí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Raspberry Pi poprvé v historii zdražují, které a o kolik? Raspberry Pi poprvé v historii zdražují, které a o kolik?
Nabídku nadace Raspberry zdobily pevně dané a očekávatelné ceny, které se v případě starších modelů ještě postupně snižovaly, tedy pokud nebyl daný hardware rovnou stažen z nabídky. Nyní ale přichází opak. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Cezanne Refresh: čekají nás mobilní APU s křemíkem Barcelo? AMD Cezanne Refresh: čekají nás mobilní APU s křemíkem Barcelo?
O plánech společnosti AMD není snadné mít přehled, a to především proto, že sama spíše mlčí, a tak vzniká prostor pro mnohé spekulace a celkový obrázek si musíme dávat dohromady po střípcích. A jeden takový nese název Barcelo. 
Včera, aktualita, Jan Vítek