reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD oficiálně potvrzuje Zen 5 na druhou polovinu roku 2024

1.2.2024, Milan Šurkala, aktualita
AMD oficiálně potvrzuje Zen 5 na druhou polovinu roku 2024
Nová architektura procesorů AMD Zen 5 přijde v tomto roce. AMD to oficiálně potvrdilo při zveřejňování finančních výsledků za poslední čtvrtletí. Objeví se v desktopu, mobilní sféře i v serverové oblasti.
Společnost AMD chystá novou architekturu Zen 5 a nyní byla opětovně oficiálně potvrzena pro letošní rok. Mělo by se tak stát v jeho druhé polovině, což je sice stále poměrně široký časový úsek, nicméně už dává tušit, že v první polovině příštího roku už budou procesory s touto architekturou běžně k dostání. Firma uvedení v letošním roce potvrdila při prezentaci hospodářských výsledků za poslední čtvrtletí.
 
Zen 5 se objeví ve všech sférách. Můžeme ji tak čekat v mobilních produktech ve formě čipů Strix Point, které by podle úniků měly dostat inovované grafické čipy RDNA 3.5, a to s až 16 CU v základním modelu s hybridní architekturou Zen 5 + Zen 5C (tj. o 33 % více CU než dnes), a až 40 CU v modelu Strix Point Halo, kde se v podstatě do procesoru dostane GPU střední třídy (pro představu, Radeon RX 7600 XT jich má 32). V neposlední řadě se dostane na 3krát výkonnější NPU (Ryzen AI) s architekturou XDNA 2 pro úlohy umělé inteligence. Do desktopové oblasti by měly zamířit procesory Granite Ridge.
 
V serverech pak máme očekávat nový Turin. Vedle vylepšení výkonu na watt má také přinést další navyšován počtu jader. Zatímco dnešní Genoa končí na 96 jádrech, nová generace s architekturou Zen 5 má mít až 128 jader stejně jako Bergamo se Zen 4C. Nástupce Bergama dostane architekturu Zen 5C a zde se očekává navýšení počtu jader ze 128 až na 192. Lisa Su potvrdila, že i Turin se objeví ještě letos.
 
Z finančních výsledků podotkněme, že AMD meziročně (Q4/23 proti Q4/22) navýšilo příjmy o 10 % na 6,17 mld. USD a vykázalo čistý zisk 667 mil. USD dle GAAP (skoro 31krát tolik co loni, kdy bylo podle tohoto typu výpočtu na hraně ziskovosti). Dle metriky Non-GAAP byl čistý zisk 1,25 mld. USD (o 12 % více než loni).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama