reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Apple prý na 2 měsíce zastavil výrobu MacBooků s M2, propad trhu dolehl i na něj

4.4.2023, Milan Šurkala, aktualita
Apple prý na 2 měsíce zastavil výrobu MacBooků s M2, propad trhu dolehl i na něj
Špatná hospodářská situace dopadla na většinu společností a v IT se toto docela vyhýbalo Applu, jehož propady nebyly moc velké. Vypadá to však, že situace kolem Maců je ještě horší, než dosud byla.
Makroekonomická situace je v poslední době celosvětově špatná a projevilo se to už v mnoha sférách trhů. O propadech prodejů nejrůznějších produktů slýcháváme denně a takovými výjimkami jsou v tomto společnosti Tesla a Apple. Tesle se podařilo navzdory všemu negativnímu, co se na trzích děje, prodejně mírně růst, ve světě IT se také stále ještě docela dařilo Applu, který na rozdíl od mnoha jiných firem, vykazoval jen relativně mírné poklesy. Přesto tu byla jedna výjimka a konec loňského roku se projevil v téměř 30% poklesu prodejů notebooků a dalších počítačů Mac. A jak to tak vypadá, propad bude pokračovat. Podle zákulisních informací se totiž Apple rozhodl na dva měsíce zastavit výrobu Macbooků s procesorem Apple M2.
 
Apple MacBook M2
 
Hovoří se o tom, že během ledna a února TSMC Applu nevyrábělo a nedodávalo 5nm procesory M2 kvůli zrušení objednávek ze strany Applu a výroba počítačů byla rozběhnuta až v průběhu února na poloviční rychlosti oproti loňskému roku. Připomeňme, že v lednu Apple představil nové procesory M2 Pro a M2 Max, které mohou mít až 96 GB unifikované paměti. Tyto procesory našly své místo v inovovaných Macboocích Pro, procesory M2 a M2 Pro se dostaly také do Macu mini za velmi zajímavé ceny. (Ne)zájem o základní modely s M2 ale nijak zvlášť nepotěšil.
 
Ještě dodejme, že Apple chystá nové 3nm procesory M3, ale zatím není jasné, kdy se objeví. Každopádně až budou zveřejněny finanční výsledky společnosti za právě uplynulé čtvrtletí, kolonka v sekci Mac asi nebude moc pěkným čtením.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama