www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Boeing chce dopravit astronauty na Mars dříve než SpaceX

Boeing chce dopravit astronauty na Mars dříve než SpaceX
, , aktualita
Pokud bude Elon Musk jako první chtít vyslat raketu s posádkou na Mars, bude muset zabojovat. CEO společnosti Boeing je totiž přesvědčen, že raketa, která dopraví první astronauty na rudou planetu, ponese jméno jeho společnosti.
K oblíbeným
reklama
Lidé už se dostali na Měsíc, astronauti obývají Mezinárodní vesmírnou stanici. Nyní se ale pozornost soustředí především na to, kdy lidé poprvé dosáhnou Marsu. Tento krok totiž přinese velký posun v oblasti prozkoumávání vesmíru.

Elon Musk, CEO společnosti SpaceX, nedávno poodhalil něco víc ze svých plánů na kolonizaci Marsu. Jeho ambiciózní plán má začít v roce 2024, kdy má odstartovat první raketa s lidskou posádkou mířící až na Mars. Elon Musk na konferenci v Mexiku prezentoval svůj Interplanetary Transport System. Kosmická loď společně s raketou budou určeny k několikanásobnému použití. Sama kosmická loď má být při své cestě na rudou planetu poháněna pomocí energie ze solárních panelů.

Elon Musk má svůj plán na kolonizaci Marsu promyšlený, není ale jediný, kdo by chtěl dosáhnout rudé planety jako první. CEO společnosti Boeing Dennis Muilenburg totiž věří, že první astronauty na Mars neponese raketa od SpaceX, ale ta s nápisem Boeing.


Interplanetary Transport System od SpaceX

Společnost Boeing už dlouhou dobu spolupracuje s NASA při vesmírných misích. Velké plány má tato společnost především s raketou Space Launch System, která by měla sloužit k vynášení vesmírných lodí do vesmíru. A NASA ji má v plánu používat i na své mise na Mars.

Elon Musk se k plánům Boeingu vyjádřil také. V soupeření společností nevidí vůbec problém, právě naopak je rád, že je o dosažení Marsu takový zájem. "Víte, čím více, tím lépe. Myslím si, že cokoliv, co zvyšuje pravděpodobnost pro budoucnost, je dobré," prohlásil Musk. Na druhou stranu CEO společnosti SpaceX míří vysoko a Boeing nebude mít vůbec jednoduché Muskovu raketu s posádkou při misi na Mars předstihnout.

Zatím ještě není možné říct, kdo nakonec bude oním vítězem. Co se plánů týče, ambiciózněji je na tom SpaceX. Společnost Elona Muska plánuje dopravit lidi na Mars na přelomu roků 2024 a 2025, NASA se společností Boeing chce uskutečnit první let s posádkou v roce 2030. Jestli se však tyto plány stanou skutečností v daném termínu, či se zpozdí, záleží na mnoha okolnostech. SpaceX se například musí v poslední době potýkat s problémy, které vyvstaly z nehody s raketou na začátku září. Pro lety s astronauty musí být přepravní systém co nejbezpečnější.

Zdroj: engadget.com
reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Dnes, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková