www.svethardware.cz
>
>
>

Čína vyslala první astronauty na svou novou vesmírnou stanici

Čína vyslala první astronauty na svou novou vesmírnou stanici
, , aktualita
Čína pokračuje v budování své vlastní kosmické stanice na oběžné dráze Země. V dubnu se podařilo na orbitu dopravit základní modul této stanice, nyní k němu zamířili první astronauti, kteří budou čelit náročné misi.
K oblíbeným
reklama
Na konci dubna tohoto roku vyslala čínská kosmická agentura do vesmíru hlavní modul své nové kosmické stanice nazvaný "Nebeská harmonie". K základnímu modulu budou v blízké budoucnosti připojeny ještě dvě další postranní části, přičemž celá stanice by měla být kompletní do konce roku 2022. 
 
Nyní k nově budované stanici vyslala Čína své tři astronauty, kteří jsou součástí první mise s lidskou posádkou na tuto kosmickou vědeckou základnu. Následovat má dalších 10 misí, které pomohou dokončit výstavbu a připravit všechny systémy pro vědecké mise. První astronauti Nie Haisheng, Liu Boming, a Tang Hongbo na palubě stráví tři měsíce a jejich hlavními úkoly bude uvádění do provozu, testování systémů a také dva výstupy do volného vesmíru. Podle jejich vlastního vyjádření se bude jednat o velmi náročnou misi, při které bude důležitá zejména spolupráce a přesnost. 
 
 
Tříčlennou posádku do vesmíru vynesla raketa Dlouhý pochod 2F a kosmická loď Šen-čou 12, start probíhal v kosmodromu Ťiou-čchüan nacházejícím se v severozápadní Číně. Jednalo se o první start čínské kosmické lodi s astronauty po téměř pěti letech a mise byla čínskou kosmickou agenturou prohlášena za úspěšnou. 
 
Čína se do budování vlastní vesmírné stanice pustila i z toho důvodu, že byla vyřazena z účasti na misích na Mezinárodní kosmické stanici. Stanice na oběžné dráze ale není jedinou iniciativou, kterou Čína v poslední době v oblastech průzkumu vesmíru ukázala. Začátkem letošního roku dorazila k Marsu čínská sonda, jejíž rover už se nyní prohání po povrchu rudé planety společně s Perseverance od NASA. Před dvěma lety se čínské sondě podařilo přistát na odvrácené straně Měsíce
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
31.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková12 komentářů
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek3 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů