reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Čína vyslala první astronauty na svou novou vesmírnou stanici

, , aktualita
Čína vyslala první astronauty na svou novou vesmírnou stanici
Čína pokračuje v budování své vlastní kosmické stanice na oběžné dráze Země. V dubnu se podařilo na orbitu dopravit základní modul této stanice, nyní k němu zamířili první astronauti, kteří budou čelit náročné misi.
Čína vyslala první astronauty na svou novou vesmírnou stanici
Na konci dubna tohoto roku vyslala čínská kosmická agentura do vesmíru hlavní modul své nové kosmické stanice nazvaný "Nebeská harmonie". K základnímu modulu budou v blízké budoucnosti připojeny ještě dvě další postranní části, přičemž celá stanice by měla být kompletní do konce roku 2022. 
 
Nyní k nově budované stanici vyslala Čína své tři astronauty, kteří jsou součástí první mise s lidskou posádkou na tuto kosmickou vědeckou základnu. Následovat má dalších 10 misí, které pomohou dokončit výstavbu a připravit všechny systémy pro vědecké mise. První astronauti Nie Haisheng, Liu Boming, a Tang Hongbo na palubě stráví tři měsíce a jejich hlavními úkoly bude uvádění do provozu, testování systémů a také dva výstupy do volného vesmíru. Podle jejich vlastního vyjádření se bude jednat o velmi náročnou misi, při které bude důležitá zejména spolupráce a přesnost. 
 
 
Tříčlennou posádku do vesmíru vynesla raketa Dlouhý pochod 2F a kosmická loď Šen-čou 12, start probíhal v kosmodromu Ťiou-čchüan nacházejícím se v severozápadní Číně. Jednalo se o první start čínské kosmické lodi s astronauty po téměř pěti letech a mise byla čínskou kosmickou agenturou prohlášena za úspěšnou. 
 
Čína se do budování vlastní vesmírné stanice pustila i z toho důvodu, že byla vyřazena z účasti na misích na Mezinárodní kosmické stanici. Stanice na oběžné dráze ale není jedinou iniciativou, kterou Čína v poslední době v oblastech průzkumu vesmíru ukázala. Začátkem letošního roku dorazila k Marsu čínská sonda, jejíž rover už se nyní prohání po povrchu rudé planety společně s Perseverance od NASA. Před dvěma lety se čínské sondě podařilo přistát na odvrácené straně Měsíce
 


reklama
reklama
reklama