www.svethardware.cz
>
>

Čínský SMIC ohrožují americké restrikce, hrozí i zastavení pokročilé výroby

Čínský SMIC ohrožují americké restrikce, hrozí i zastavení pokročilé výroby
, , aktualita
Čínská společnost SMIC je ve své domovině největší výrobce počítačových čipů a loni v září se ocitla na černé listině vlády Spojených států, kvůli čemuž ztratila možnost obchodovat s americkými firmami. Jak se s tím snaží vypořádat?
K oblíbeným
reklama
Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) je největším čínským výrobcem počítačových čipů, když samozřejmě nepočítáme Tchaj-wan, vedle jehož TSMC neobstojí v tomto ohledu žádná jiná firma na světě. SMIC přitom má k dispozici 7nm výrobní proces, o němž toho moc nevíme a navíc to vypadá, že spíše než dalším vývojem a výzkumem se tato firma nyní zabývá tím, jak vůbec přežít po uvalení restrikcí ze strany vlády USA. K tomuto kroku bylo přistoupeno kvůli údajnému napojení na Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu
 
 
SMIC byla zařazena na tzv. Entity List, což jí znemožňuje obchodovat s americkými firmami a získat od nich i podporu pro již provozovaná zařízení, která je v případě výroby velice důležitá. Nyní tak tato firma řeší i to, jak a kde získat suroviny a materiály pro výrobu čipů. 
 
Už dříve také byl SMIC donucen zcela překopat své plány ohledně výzkumu a vývoje. Chtěl se orientovat na technologie využívající extrémní ultrafialovou litografii (EUVL), jenomže Holandsko se nakonec rozhodlo nepovolit odeslání již zakoupeného skeneru Twinscan NXE od společnosti ASML, a to oficiálně na základě Wasenaarské dohody, která se týká i vývozu citlivých technologií.
 
Zaměření vývoje firmy SMIC se tak změnilo na čiplety a pokročilé technologie pouzdření, které budou do budoucna také velice důležité a firma by mohla jejich vývoj v budoucnu zúročit. Jenomže nyní SMIC řeší naléhavější problém se surovinami a materiály, které nutně potřebuje k tomu, aby své továrny udržel v chodu. 
 
Ambiciózní SMIC je tak aktuálně držen na uzdě a není mu nic platné, že v posledních letech začal intenzivně investovat do výzkumu a vývoje. SMIC totiž byla vždy společnost, která vyráběla čipy pomocí dávno vyspělých technologií, v čemž také byla velice úspěšná, a tak se rozhodla, že zkusí vyvinout i mnohem pokročilejší procesy, aby dohnala i ty nejlepší společnosti v oboru. Ještě v roce 2014 investovala do výzkumu jen 9,5% tržeb (190 mil. USD), což se v předminulém roce už více než zdvojnásobilo na 20,5 %, a výdaje vzrostly na 629 milionů dolarů (pomohla ale i čínská vláda a lokální zastupitelství). Nové továrny v Pekingu a Šanghaji mají také slušný měsíční výstup více než 50 tisíc 300mm waferů a investice letos přinesly i výše zmíněný 7nm výrobní proces, jaký dnes jinak nabízí jen málokdo. 
 
Problémy firmy SMIC nám mohou připomenout to, jak politické neshody mezi Japonskem a Jižní Koreou, které pramení ještě z doby druhé světové války, málem přinesly vážné problémy korejským firmám Samsung, SK Hynix či jiným, které najednou potřebovaly licence pro nákup chemikálií japonských dodavatelů. SMIC se nyní potýká v podstatě s tím samým, jen příčina je jiná, jak uvádí server Digitimes (via Tom's Hardware).
 
Nyní má firma naději jen v tom, že americké Ministerstvo obchodu svolí k prodeji potřebného materiálu, ale samotné rozhodnutí může trvat týdny, a tak prý skutečně hrozí, že SMIC bude muset přinejmenším dočasně zastavit výrobu čipů pomocí jeho nejpokročilejších dostupných procesů.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise
Microsoft je další společností, která se chce podílet na vývoji autonomních vozů. Své síly spojí s projektem Cruise, za kterým stojí automobilka General Motors a spolupracuje např. i s japonskou Hondou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds
Nedávno jsme se dozvěděli o velkém hacku serverů firmy SolarWinds, která pak nevědomky přibalovala ke své aplikaci Orion malware. Stejná skupina hackerů napadla i systémy společnosti Malwarebytes.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA se opravdu nechystá vypustit do světa svou vlastní verzi karty GeForce RTX 3060 Founders Edition, takže tu budou pouze modely od AIB partnerů této společnosti. Můžeme se také ptát, jestli vůbec bude platit stanovená cena.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku
Intel už se chystá vrhnout na trh generaci Rocket Lake-S pro desktopy a chystá také Tiger Lake-H s osmi jádry pro notebooky, ovšem poté by se po delší době už měla na trhu sejít společná mobilní i desktopová generace, Alder Lake.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi? Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi?
Neinformovaný zákazník by z označení prodávaných procesorů mohl mít pocit, že jejich TDP bude odpovídat skutečné spotřebě, jenomže to neplatí ani u Intelu a v podstatě ani u AMD. Nyní ale bude řeč právě o Intelu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek25 komentářů