www.svethardware.cz
>
>

Čínský SMIC ohrožují americké restrikce, hrozí i zastavení pokročilé výroby

Čínský SMIC ohrožují americké restrikce, hrozí i zastavení pokročilé výroby
, , aktualita
Čínská společnost SMIC je ve své domovině největší výrobce počítačových čipů a loni v září se ocitla na černé listině vlády Spojených států, kvůli čemuž ztratila možnost obchodovat s americkými firmami. Jak se s tím snaží vypořádat?
K oblíbeným
reklama
Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) je největším čínským výrobcem počítačových čipů, když samozřejmě nepočítáme Tchaj-wan, vedle jehož TSMC neobstojí v tomto ohledu žádná jiná firma na světě. SMIC přitom má k dispozici 7nm výrobní proces, o němž toho moc nevíme a navíc to vypadá, že spíše než dalším vývojem a výzkumem se tato firma nyní zabývá tím, jak vůbec přežít po uvalení restrikcí ze strany vlády USA. K tomuto kroku bylo přistoupeno kvůli údajnému napojení na Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu
 
 
SMIC byla zařazena na tzv. Entity List, což jí znemožňuje obchodovat s americkými firmami a získat od nich i podporu pro již provozovaná zařízení, která je v případě výroby velice důležitá. Nyní tak tato firma řeší i to, jak a kde získat suroviny a materiály pro výrobu čipů. 
 
Už dříve také byl SMIC donucen zcela překopat své plány ohledně výzkumu a vývoje. Chtěl se orientovat na technologie využívající extrémní ultrafialovou litografii (EUVL), jenomže Holandsko se nakonec rozhodlo nepovolit odeslání již zakoupeného skeneru Twinscan NXE od společnosti ASML, a to oficiálně na základě Wasenaarské dohody, která se týká i vývozu citlivých technologií.
 
Zaměření vývoje firmy SMIC se tak změnilo na čiplety a pokročilé technologie pouzdření, které budou do budoucna také velice důležité a firma by mohla jejich vývoj v budoucnu zúročit. Jenomže nyní SMIC řeší naléhavější problém se surovinami a materiály, které nutně potřebuje k tomu, aby své továrny udržel v chodu. 
 
Ambiciózní SMIC je tak aktuálně držen na uzdě a není mu nic platné, že v posledních letech začal intenzivně investovat do výzkumu a vývoje. SMIC totiž byla vždy společnost, která vyráběla čipy pomocí dávno vyspělých technologií, v čemž také byla velice úspěšná, a tak se rozhodla, že zkusí vyvinout i mnohem pokročilejší procesy, aby dohnala i ty nejlepší společnosti v oboru. Ještě v roce 2014 investovala do výzkumu jen 9,5% tržeb (190 mil. USD), což se v předminulém roce už více než zdvojnásobilo na 20,5 %, a výdaje vzrostly na 629 milionů dolarů (pomohla ale i čínská vláda a lokální zastupitelství). Nové továrny v Pekingu a Šanghaji mají také slušný měsíční výstup více než 50 tisíc 300mm waferů a investice letos přinesly i výše zmíněný 7nm výrobní proces, jaký dnes jinak nabízí jen málokdo. 
 
Problémy firmy SMIC nám mohou připomenout to, jak politické neshody mezi Japonskem a Jižní Koreou, které pramení ještě z doby druhé světové války, málem přinesly vážné problémy korejským firmám Samsung, SK Hynix či jiným, které najednou potřebovaly licence pro nákup chemikálií japonských dodavatelů. SMIC se nyní potýká v podstatě s tím samým, jen příčina je jiná, jak uvádí server Digitimes (via Tom's Hardware).
 
Nyní má firma naději jen v tom, že americké Ministerstvo obchodu svolí k prodeji potřebného materiálu, ale samotné rozhodnutí může trvat týdny, a tak prý skutečně hrozí, že SMIC bude muset přinejmenším dočasně zastavit výrobu čipů pomocí jeho nejpokročilejších dostupných procesů.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Krtek InSight na Marsu končí, NASA vzdala marné pokusy o zavrtání pod povrch Krtek InSight na Marsu končí, NASA vzdala marné pokusy o zavrtání pod povrch
Ne vždy se při průzkumu vesmíru daří, aby vše šlo podle plánů. To se již dlouhou dobu děje se sondou, která je součástí InSight a měla za úkol se zavrtat do podpovrchových vrstev na planetě Mars. Nyní NASA své marné snažení končí.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Kosmická loď Orion je připravená letět k Měsíci v rámci mise Artemis Kosmická loď Orion je připravená letět k Měsíci v rámci mise Artemis
Už v tomto roce by měla proběhnout první fáze programu Artemis. Americká kosmická agentura NASA plánuje vyslat k Měsíci kosmickou loď Orion, která je nyní již kompletní a připravená na svůj první let.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC
Lidí, kteří vyhodili pevné disky s Bitcoiny, je mnoho. Dalším z nich je jeden obyvatel Newportu, který měl na disku několik tisíc Bitcoinů. O nález se chce podělit s městem, pokud mu dovolí ho vykopat ze skládky.
16.1.2021, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A
V nabídce herních monitorů společnosti Asus se objevil nejen velký 32" model ROG Swift PG32UQ, ale i menší 28" varianty TUF Gaming VG28UQL1A a 27" ROG Swift PG279QM. Ten druhý zvládne 240 Hz.
16.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE
Na letošním CES 2021 se objevilo několik nových routerů s podporou Wi-Fi 6E. Mezi nimi byly i modely od společnosti TP-Link. Najdeme mezi nimi i Archer AX206 se dvěma 10GbE porty pro velmi rychlé drátové připojení.
15.1.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář