reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Facebook zaplatí rekordních 725 mil. USD za skandál Cambridge Analytica

, , aktualita
Facebook zaplatí rekordních 725 mil. USD za skandál Cambridge Analytica
Skandál Cambridge Analytica společnosti Meta spěje k dalšímu rozuzlení. Dochází totiž k mimosoudnímu vyrovnání v rekordní výši 725 milionů USD, což je nejvyšší hodnota, která kdy bude zaplacena v hromadné žalobě ohledně soukromí uživatelů.
Facebook zaplatí rekordních 725 mil. USD za skandál Cambridge Analytica
V roce 2018 bylo na Facebook podáno několik žalob v souvislosti se skandálem Cambridge Analytica. Tato firma měla využívat data ze sociální sítě Facebook bez souhlasu uživatelů k jejich profilování a cíleným snahám o ovlivňování jejich názorů např. v politických otázkách. Svou roli toto mělo hrát např. v amerických prezidentských volbách v roce 2016, kdy vyhrál Donald Trump. Nakolik bylo jeho vítězství způsobeno právě tímto skandálem, to ale nikdy nezjistíme. Tato data byla využívána i v mnoha dalších zemích včetně té naší.
 
Meta logo
 
Podle žaloby byla takto zneužita data 87 milionů uživatelů Facebooku a společnost i nadále nepřiznává své pochybení. Přesto říká, že během následujících let po vypuknutí aféry přijala mnoho různých opatření k ochraně soukromí svých uživatelů, což se ve světle dalších událostí mohou zdát být spíše prázdná slova. Vedle menších chyb v kódu tu byla např. VPN, která místo ochrany uživatele před sledováním uživatele sama sledovala, a že to se soukromím uživatelů Facebook (dnes Meta) nemyslí až tak vážně, ukazuje i jeho postoj ke sledovacím nástrojům v operačních systémech iOS a iPadOS. Zde opakovaně varuje před snížením příjmů kvůli možnosti zakázat sledování na těchto platformách (a v tom má pravdu, ohrožuje to nejen Facebook, ale v podobě omezování sledovacích cookies a jiných nástrojů také např. média na internetu), nicméně problém není v tom, že na to upozorňuje, ale v tom, že už mu na krku visí žaloba za snahu o obcházení těchto pravidel.
 
Nyní dochází k mimosoudnímu vyrovnání právě ve věci jedné z žalob z roku 2018. Meta zaplatí rekordně vysoké vyrovnání ve výši 725 mil. USD, což bude nyní nejvyšší částka, která bude zaplacena v hromadné žalobě ohledně porušení soukromí uživatelů. Abychom si tuto částku uvedlo do kontextu, jde o příjmy za zhruba 2,5 dne, nicméně v případě čistého zisku to už umaže 2 týdny hospodaření.
 


reklama
reklama
reklama