www.svethardware.cz
>
>
>

Huawei utratil přes 23 miliard dolarů za zásoby čipů amerických firem

Huawei utratil přes 23 miliard dolarů za zásoby čipů amerických firem
, , aktualita
Zajímavá zpráva přichází od Nikkei Asian Review. Dle ní měla společnost Huawei utratit vpravdě mamutí částku za zásoby "nezbytných komponent", které jí mají vydržet alespoň rok a půl. Co za tím vězí? 
K oblíbeným
reklama
Jedná se tak o částku přes 23 miliard, za niž si společnost Huawei v poslední době pořídila těžko představitelné množství počítačových čipů od amerických společností. Dle zdroje z Nikkei Asian Review je měla začít skupovat již ke konci roku 2018 v reakci na nová a tehdy i ještě jen hrozící opatření americké vlády. Postupně si tak měla vytvořit zásoby, které jí vydrží alespoň rok a půl a v případě potřeby až dva roky. 
 
 
Nyní Huawei nemůže obchodovat s americkými společnostmi, takže si od nich přímo nemůže kupovat software či hardware a ani jim prodávat své vlastní produkty. Nejnověji se pak americká vládla snažila Huawei/HiSilicon odříznout od výrobních kapacit firmy TSMC, což se jí dle všeho daří a samotná TSMC se přiklání právě na stranu USA, jak se ukázalo i dle záměru postavit v Arizoně 5nm továrnu
 
Každého ovšem napadne, zda je ve světě rapidně se vyvíjejících křemíkových čipů a obecně technologií vůbec rozumné dělat si zásoby čipů, notabene takové, které představují investici 23 miliard dolarů. V prvé řadě je třeba mít jasno v tom, o jaké čipy vůbec jde a na to existuje jednoduchá odpověď, že velkou část tvoří procesory a jiné potřebné čipy od firem Intel a AMD a dále to pak jsou i FPGA firmy Xilinx, různé komponenty a potřebný materiál. 
 
Lze si pak představit, že přinejmenším část těchto zásob by firmě Huawei měla vydržet cca dva roky, což je ovšem doba pokrývající více než jednu procesorovou generaci a v některých případech i dvě. Pokud by šlo třeba o zásoby právě z konce roku 2018, pak by to znamenalo třeba využití procesorů první generace EPYC v době, kdy je na trhu už dávno druhá a mnohem lepší generace založená na jádrech Zen 2 a to k tomu ani nepočítáme pokles reálných cen dávno nakoupených procesorů. Další otázky se pak týkají podpory od amerických výrobců, ať už jde o software/firmware nebo záruky. 
 
Vypadá to, že ve firmě Huawei se rozhodli riskovat s jasnou vidinou toho, že značná část z vynaložených miliard dolarů nakonec přijde vniveč. Mezitím pro ni HiSilicon vyvíjí vlastní CPU, GPU, FPGA či 5G modemy a SMIC zase připravuje příslušné výrobní procesy. Huawei se tak bude muset osamostatnit a je otázka, jak to proběhne a zda z toho nakonec firma vyjde jako slabší, či silnější konkurent. 
 
My tu mimochodem máme i pravděpodobnou odpověď na to, čí poptávka se v posledních dvou letech značně podílela na tom, že Intel nestíhal vyrábět. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Velký kryptoměnový hack Twitteru: útočníci převzali účty Gatese, Muska i Applu Velký kryptoměnový hack Twitteru: útočníci převzali účty Gatese, Muska i Applu
Sociální síť Twitter zažila obrovský hack, díky kterému se útočníkům povedlo napadnout verifikované účty mnoha známých osobností. Jejich jménem spustili velký kryptoměnový scam, který měl z lidí podvodně vylákat peníze.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Ospalé Xeony? Ice Lake se dle Linuxu příliš pomalu probouzí z úsporného režimu Ospalé Xeony? Ice Lake se dle Linuxu příliš pomalu probouzí z úsporného režimu
Nejnovější záplata pro kernel Linuxu ukazuje na zajímavý problém nejnovějších procesorů Intel Xeon založených na generaci Ice Lake. Ty mají teprve dorazit na trh a nyní se o nich dozvídáme, že mají problémy s probouzením se k vysokým taktům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
V Texasu úspěšně vyvíjí lithiové akumulátory úplně bez kobaltu V Texasu úspěšně vyvíjí lithiové akumulátory úplně bez kobaltu
Kobalt je velmi drahý prvek, který je jedním z důvodů, proč jsou lithiové akumulátory stále pořád drahé. Na The University of Texas v Austinu se podařilo vyvinou takové, které kobalt úplně eliminovaly.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel si na září pro nás chystá "něco velkého" Intel si na září pro nás chystá "něco velkého"
Intel vypustil do světa pozvánky na jistou událost, která proběhne na začátku září a slibuje, že se s námi podělí o něco velkého. Můžeme se tak jen dohadovat o tom, co to bude, takže to zkusme.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Microsoft Velocity Architecture: recept na rychlejší Xbox a snad i budoucí PC Microsoft Velocity Architecture: recept na rychlejší Xbox a snad i budoucí PC
Microsoft se rozpovídal o paměťovém systému své nové konzole či konzolí Xbox Series X a o tom, jakým způsobem bude schopen využít rychlý přístup k datům. To je ostatně i trumf konkurenční Sony PlayStation 5.
Dnes, aktualita, Jan Vítek