www.svethardware.cz
>
>
>

Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě

Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě
, , aktualita
Dle evropského komisaře Thierry Bretona bychom se měli už brzy dozvědět konkrétnější informace o tom, jaké plány má Intel na expanzi svých výrobních kapacit v Evropě. Ve hře je až téměř sto miliard dolarů investic. 
K oblíbeným
reklama
Pokud může Evropa doufat v nové továrny na výrobu čipů, které by místním firmám zajistily přísun čipů, je to aktuálně především (nebo snad pouze) Intel, kdo je může nabídnout, respektive od koho to lze skutečně a reálně očekávat. Ovšem ještě si musíme připomenout také zprávu z letošního léta, dle níž přece jen není vyloučeno, že bude do Evropy přilákána také společnost TSMC, a to konkrétně do Německa. Nicméně od té doby se už na toto téma neobjevila žádná další zpráva. 
 
 
Intel sám přitom už rozjel své investice doma v USA, kde už začala stavba továren Fab 52 a 62 za celkových 20 miliard dolarů. Tyto arizonské továrny mají začít vyrábět v roce 2024 procesem Intel 4, aby posílily dodávky procesorů Meteor Lake a Granite Rapids. Dále jde o investici 3,5 miliardy dolarů v Novém Mexiku, která jde do pouzdřicích kapacit a pak především o cca 100 miliard do celého městečka, kde budou nejen továrny, ale i univerzita či služby. Díky tomu všemu by Intel rád dostal (ovšem ne pouze sám) podíl USA na celosvětové výrobě čipů ke 30 procentům z dnešních 12 procent. Evropa je na tom aktuálně podobně, ovšem její pád byl strmější. 
 
Pokud jde o Evropu, je tu především nová továrna, která už nemá být v Irsku, ale někde jinde v EU. Mohla by být třeba i v Itálii, či ve Francii, přičemž dříve lákalo Intel také Německo, ovšem to by teoreticky mohlo Italům danou továrnu přenechat, neboť se tu rýsují mnohem větší investice. Dosud ale nebylo ohlášeno nic konkrétního. 
 
Nyní se ale ozval evropský komisař Thierry Breton, který se obvykle zabývá i investicemi tohoto druhu. Sděluje, že do několika dní by Intel mohl oznámit alespoň to, kde chce Intel postavit svou další evropskou továrnu. A pak bychom se snad mohli něco nového dozvědět i o dalších investicích. 
 
Aktuálně má Intel v provozu jedinou velkou továrnu na území Evropy, a sice v Irsku (Leixlip). Jde o Fab 24, která začala vyrábět v roce 2006 a aktuálně je určena pro 14nm proces, samozřejmě na 300mm waferech. Zbrusu nová továrna by měla být určena snad pro 7nm proces (Intel 4) a jak to celé souvisí se zběžně slíbenými 95 miliardami dolarů investic, to se snad brzy uvidí. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD
Společnosti TDK, SDK a Toshiba společně vyvíjí technologie pro pevné disky blízké budoucnosti. Další slibnou technologií je MAS-MAMR, který díky mikrovlnnému působení opět o něco zvyšuje hustotu dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem
Pozice nejlépe placeného youtubera se pro rok 2021 změnila a vítězem se stal MrBeast. Jeho videa dosud nasbírala přes 14 miliard zhlédnutí a za rok si vydělá desítky milionů dolarů. Ty ale zpravidla rozdává.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin
Jacka Dorseyho známe především z Twitteru, ten ale nedávno opustil. Věnovat se chce nyní kryptoměnám a jeho firma Block hodlá vrátit těžbu Bitcoinu zase k běžným lidem a více ji decentralizovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache? Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache?
Většina procesorů Alder Lake je právem považována za horké novinky, a přitom ještě letos mají na trh nastoupit procesory Raptor Lake, které jsme dříve viděli spíše jako "Alder Lake Refresh", ale postupně se ukazuje něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake
Už označení NUC 11 Essential nám napovídá, že tu nepůjde o nejmodernější mikroarchitekturu a ani ne o výkonné počítače. Máme tu však i tak relativně nové procesory Jasper Lake v podobě Pentií a Celeronů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek