www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

K posádce Crew Dragon pro misi NASA na ISS se připojí i astronautka Shannon Walkerová

K posádce Crew Dragon pro misi NASA na ISS se připojí i astronautka Shannon Walkerová
, , aktualita
Společnost SpaceX by již tento rok měla létat s astronauty na palubě své kosmické lodi Crew Dragon k ISS. Kromě květnové mise Demo-2 je na tento rok naplánovaná i mise dalších astronautů k ISS, k nim by se měla připojit i Shannon Walkerová. 
K oblíbeným
reklama
Už delší dobu je zřejmé, že v blízké době bude NASA opravdu potřebovat, aby firmy SpaceX nebo Boeing začaly létat s astronauty k Mezinárodní vesmírné stanici. Dosud NASA k přepravě svých astronautů využívala ruské Sojuzy, což nebylo pro Národní úřad pro letectví a kosmonautiku moc výhodné. 
 
Pozornost se tak směřuje k testovací misi společnosti SpaceX s názvem Demo-2, která má představovat závěrečný test a získání potřebné certifikace pro kosmickou loď Crew Dragon. Při této misi má být dvojice astronautů Robert Behnken a Douglas Hurley vynesena v druhé polovině května na ISS, kde mají pobýt jen několik dní. 
 
Pokud mise Demo-2 bude probíhat podle plánů, měli by se ještě během tohoto roku k Mezinárodní vesmírné stanici vypravit i další astronauti. Na palubě Crew Dragon měli původně letět kosmonauti NASA Michael Hopkins a Victor Glover Jr., k nim se ale přidá i Japonec Sóiči Noguči z JAXA a také astronautka NASA Shannon Walkerová. 
 
 
Shannon Walkerová už na palubě Mezinárodní vesmírné stanice dříve pobývala, v roce 2010 na ní strávila 163 dní v rámci NASA Expedice 24 a 25. Victor Glover Jr. zažije svůj první let do vesmíru, Michael Hopkins se na ISS podívá už podruhé, na palubě ISS pobýval od září 2013 do března 2014 během Expedice 37 a 38. Sóiči Noguči absolvuje svou třetí misi do kosmu, v roce 2005 byl členem posádky raketoplánu Discovery při misi STS-114 a v rámci Expedice 22 a 23 žil na palubě ISS od prosince 2009 do června 2010. 
 
Čtyři astronauti Glover, Hopkins, Noguči a Walkerová budou do kosmu vyneseni pomocí rakety Falcon 9 z z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě ze startovacího komplexu 39A. Na Mezinárodní vesmírné stanici pak v rámci mise mají strávit šest měsíců. 
 
Pokud vše půjde hladce, podle NASA se budou podobné lety s astronauty k ISS na palubě Crew Dragon uskutečňovat pravidelně. Ještě se ale musí ukázat, že nedojde k dalšímu většímu zpoždění květnové mise Demo-2, protože NASA i SpaceX se museli potýkat s březnovým selháním motoru hlavního stupně rakety Falcon 9 a také s krizí okolo pandemie COVID-19. 
 
Zdroje: engadget.comNASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU
Společnost Intel vyvíjí nové grafické čipy Xe, mezi něž patří i desktopová low-endová varianta DG1. Tato verze byla podrobena testu v benchmarku 3DMarku a na světlo světa unikly i výsledky, které překonávají integrované čipy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI
Zpravodajský server MSN News je rozcestníkem informujícím o tom, co se děje. Místo vlastního obsahu ale přináší odkazy na jiná zpravodajská média. Tyto články však bude nově ještě více vybírat umělá inteligence a ne lidé.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB
Kingston aktualizoval dvě řady svých podnikových 2,5" SATA SSD disků, DC450R a DC500R. Obě dvě jsou určeny do datových center a nově budou k dispozici i s opravdu velmi vysokou kapacitou 7,68 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici
NASA a SpaceX se rozhodly dnes opět zkusit štěstí a nečekat na neděli, kdy by se počasí mělo už výrazně zlepšit. Šance na dobré počasí v momentě plánovaného startu jsou přitom zhruba 50 na 50. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Video: prototyp Starship od SpaceX explodoval po testu motorů Video: prototyp Starship od SpaceX explodoval po testu motorů
Společnost SpaceX Elona Muska v pátek testovala ve svém texaském středisku další prototyp Starship. Zkouška se bohužel nepodařila podle představ, prototyp SN4 totiž explodoval při testu motorů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů