www.svethardware.cz
>
>

Komisařka EU: evropská polovodičová nezávislost je utopie

Komisařka EU: evropská polovodičová nezávislost je utopie
, , aktualita
Evropská unie potřebuje pro svůj průmysl každý rok stamiliony počítačových čipů, ale na jejím území se jich moc nevyrábí a aktuálně to ani nevypadá, že by se tento stav měl začít měnit. Dle komisařky EU je čipová soběstačnost v nedohlednu.
K oblíbeným
reklama
Margrethe Vestager (Commissioner for Competition) tak nevěří, že by se EU někdy stala zcela nezávislou na jiných zemích, pokud jde o výrobu polovodičových součástek, čili nejen přímo počítačových čipů. 
 
 
Je to ostatně vidět i na aktuálním vývoji investic. Intel sice v Evropě postaví novou moderní továrnu, ale to je tak vše, co máme téměř jisté a ještě uvidíme, co se vyklube z ohlášené investice až 95 miliard dolarů. Zato v USA se jich plánuje celá řada nejen od Intelu (ten chce navíc postavit rovnou celé "polovodičové" městečko), ale také od TSMC či Samsungu, a to nehledě na domovské země těchto firem, které už začínají do rozšiřování výroby a celkově kapitálových investic vkládat desítky miliard dolarů ročně.
 
Dle analytiků (via THW) by tak velmoci či unie zemí, které by chtěly vybudovat konkurenceschopný a celkově významný polovodičový průmysl, musely po dobu pěti let každý rok investovat přes 150 miliard dolarů, ať už přímo, nebo na pobídkách, slevách na dani, investicích do vzdělání, apod. A ani tak není úspěch zaručen, spíše naopak, šance nejsou vysoké. 
 
Vedení EU je dle Vestagerové toho názoru, že takové investice není možné nyní realizovat, a právě proto budou země Evropské unie i nadále záviset na dodávkách čipů ze zahraničí. 

Evropa přitom ani nepotřebuje čipy vyráběné nejmodernějšími technologiemi, neboť se na jejím území (už) nevyrábí moderní hardware, který by je potřeboval (počítače, chytré telefony, HPC, AI, apod.). Potřebuje spíše čipy pro auta či spotřební elektroniku obecně a na to stačí i staré výrobní procesy. Žádná nová továrna pro tyto účely, která by dokázala zajistit potřebné zásoby, se ale nechystá, zatímco třeba v Japonsku si ji vyjednali a postaví ji TSMC.

Výroba čipů v Evropě se postupem času dostala ze 40% podílu na celosvětové produkci (1990) na aktuálních cca 10 %, přičemž nyní by dle představ vedení EU měla opět růst na cílových 20 % v roce 2030. Dle Margrethe Vestager bude ke splnění tohoto cíle zapotřebí především podpora lokálních výrobců čipů, ale žádný konkrétní plán představen nebyl.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EA a Lucasfilm Games představují tři nové tituly ze světa Star Wars EA a Lucasfilm Games představují tři nové tituly ze světa Star Wars
Společnost Electronic Arts dříve nedokázala moc dobře těžit ze svých práv na vývoj her ze světa Star Wars, což se už viditelně mění a nyní se dozvídáme o třech dalších titulech, které padnou na bedra studiu Respawn.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Otec PlayStationu odmítá vizi Metaverse kvůli otravným headsetům Otec PlayStationu odmítá vizi Metaverse kvůli otravným headsetům
Facebook, čili nově Meta, se přinejmenším už od doby, kdy koupil společnost Oculus, posouvá směrem ke zřízení tzv. Metaverse. Jde o nové pojetí Internetu, s nímž je spojena virtuální přítomnost prostřednictvím avatarů a VR/AR headsetů.  
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
NVIDIA prý vzdává svou snahu o akvizici firmy Arm, ztráta bude značná NVIDIA prý vzdává svou snahu o akvizici firmy Arm, ztráta bude značná
Dle Bloombergu se stane to, co se vzhledem k nejnovějšímu vývoji situace už dalo očekávat. Tento zdroj totiž uvádí, že NVIDIA se chystá potichu opustit svůj plán na akvizici firmy Arm Holdings, na jehož úspěch už měla mizivé šance.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Spojené arabské emiráty po nedávném útoku zavádí ban na drony Spojené arabské emiráty po nedávném útoku zavádí ban na drony
Před týdnem došlo k útoku na palivové cisterny v Abú Zabí, za které měly být zodpovědné drony jemenských povstalců. Patrně v reakci na to se Spojené arabské emiráty rozhodli zakázat lety dronů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Cooyoo nabízí chodidlem ovládané rolovací kolečko myši Cooyoo nabízí chodidlem ovládané rolovací kolečko myši
Na trhu už se objevila celá řada divných produktů z řad počítačových periferií, přičemž chodidlem ovládané rolovací kolečko s funkcí stejnou, jakou má i kolečko myši, rozhodně nepatří mezi největší bizarnosti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář