www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna

Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
, , aktualita
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
K oblíbeným
reklama
Společnost Boeing by měla po boku firmy SpaceX zajišťovat dopravování nákladu a astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici. Zatímco SpaceX už se svou kosmickou lodí Crew Dragon vozí astronauty na ISS a vyhrála tak pomyslný závod, Boeing musí se svou lodí Starliner ještě absolvovat testovací let bez posádky. 
 
Kosmická loď Starliner měla 30. července opakovat svůj pokus nepilotovaného letu k ISS, ale start byl odložen. Týmy z NASA a Boeingu se rozhodly let Orbital Flight Test-2, při kterém se loď autonomně připojí ke stanici, přesunout až na úterý 3. srpna, i tento termín startu je ale zatím jen předběžný. Do vesmíru má kosmickou loď vynést raketa Atlas V společnosti United Launch Alliance z Kennedyho vesmírného střediska na floridském Mysu Canaveral. 
 
 
Nedávno se k Mezinárodní vesmírné stanici úspěšně připojil víceúčelový laboratorní modul nazvaný Nauka vynesený ruskou kosmickou agenturou Roskosmos. Odklad letu lodi Starliner byl způsoben právě tím, že se na tomto novém ruském modulu stanice omylem aktivovaly pohony, které způsobily změnu orientace ISS. 
 
I když se týmům na Zemi povedlo obnovit kontrolu nad pohybem Mezinárodní vesmírné stanice, NASA zvolila v tomto případě opatrnost. Úspěšné zvládnutí tohoto druhého testovacího letu Starlineru bez posádky je totiž klíčové, neboť poté již bude moct následovat první ze šestice misí s astronauty. 
 
NASA plánuje využít získaný čas navíc pro to, aby byla Mezinárodní vesmírná stanice co nejlépe připravena na přílet a dokování kosmické lodi. Problémy a odklady testovacího letu se Starlineru drží už od roku 2019, kdy během tehdejšího letu nastaly komplikace s řízením, které způsobily, že se nedostal na plánovanou oběžnou dráhu a musel se vrátit s nepořízenou zpět na Zemi. Další testovací let pak byl odkládán kvůli probíhajícím kontrolám a úpravám softwaru, který musel vyhovovat aktualizovaným požadavkům. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžba kryptoměn má další problém: elektronický odpad Těžba kryptoměn má další problém: elektronický odpad
Těžba kryptoměn je mnohdy energeticky velmi náročný proces, který je větší zátěží než např. elektromobilita. Jak ale tvrdí poslední studie, problémem může být i elektronický odpad kvůli rychlému zastarávání.
Včera, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů
Biostar uvedl těžařskou desku TZ590-BTC DUO pro těžbu Chia i ETH Biostar uvedl těžařskou desku TZ590-BTC DUO pro těžbu Chia i ETH
Společnost Biostar představila novou základní desku TZ590-BTC Duo, která je určena pro těžaře kryptoměn. Uzpůsobena je tak, že počítač s ní může ve velkém těžit jak např. Ethereum, tak i kryptoměnu Chia.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Infineon s výrazným předstihem otevírá svou novou rakouskou továrnu Infineon s výrazným předstihem otevírá svou novou rakouskou továrnu
Na závěr pracovního týdne tu máme jednu veskrze pozitivní zprávu. Německý Infineon s tříměsíčním předstihem oproti původnímu plánu spouští výrobu ve své zbrusu nové továrně zpracovávající 300mm wafery. 
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Mezihvězdné objekty se mohou na svých cestách postupně vypařit Mezihvězdné objekty se mohou na svých cestách postupně vypařit
Zmizet, vypařit se či se prostě postupně vytratit mohou objekty, které putují mezihvězdným prostorem, jako je třeba známý objekt 'Oumuamua nebo 2I/Borisov. Jde tu ale zvláště o objekty tvořené převážně ledem, čili komety.
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
AMD MI300: opravdový začátek výkonných APU? AMD MI300: opravdový začátek výkonných APU?
AMD mělo kdysi představu o tom, že pomocí svých APU přetvoří i svět PC, v němž bude GPU běžně sloužit i pro řadu výpočetních úkonů v rámci běžných aplikací. To tak úplně nedopadlo, nicméně nyní jde o to, co si AMD chystá pro své MI300.
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek1 komentář