www.svethardware.cz
>
>

Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu

Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu
, , aktualita
Křemík sice vypadá být slibným materiálem pro akumulátory budoucnosti, stále má ale nemálo problémů. LG Energy a University of California San Diego ukazují, že se některé z nich daří odstraňovat.
K oblíbeným
reklama
S křemíkovými akumulátory se na stránkách SHW nesetkáváme poprvé (1, 2, 3, 4). Různé týmy ale zkoušejí různé přístupy, a tak se liší i jejich výsledky. Vše pramení zejména z toho, že křemík má řádově vyšší specifickou kapacitu než grafit (3590 mAh/g proti 372 mAh/g u grafitu). Právě grafit je typickým materiálem, z něhož jsou dnešní anody v akumulátorech. Křemík by sice mohl dovolit uložit výrazně větší množství energie, ale má obrovskou nevýhodu v tom, že při vybíjení a nabíjení baterií výrazně mění svůj objem a moc si nerozumí s tekutými elektrolyty. Právě to je pak příčinou velmi nízké výdrže. V LG Energy a na University of California San Diego nicméně přišli s nápadem, jak tato omezení obejít.
 
Křemíkový akumulátor LG Energy
 
Zatímco mnoho týmů se snaží grafitovou anodu nahradit anodou z kovového lithia, zde využili křemík a nejde zdaleka jen o křemíkové příměsi. Zmizel grafit i drtivá většina pojiv a překvapivě nevyužívá nanočástic křemíku, ale jen mikročástic, což je také levnější. Takové řešení by ale bylo se standardním tekutým elektrolytem velmi nestabilní, a tak využili pevnou verzi na bázi sulfidů.
 
Při nabíjení akumulátoru vznikne mezi křemíkem a elektrolytem jakési rozhraní, přes které putují lithiové ionty z katody do anody, kde vytváří křemíko-lithiovou směs. Tato struktura se dalším nabíjením "prorůstá" přes celou anodu. Než ale začneme jásat, tak nezapomeňme, že je zde sice méně lithia než v plánovaných akumulátorech s anodou z kovového lithia, ale katoda je vcelku standardní NMC811, tedy z niklu, manganu a kobaltu. Výhodou takových článků by spíše než ekologické přínosy byla vyšší energetická hustota a pevný elektrolyt.
 
První testy ukazují, že si akumulátor zachová asi 80 % původní kapacity po 500 cyklech, což sice není žádný zázrak, ale už to směřuje k něčemu, co by mohlo být s dalším vývojem v budoucnu i použitelné. Otázkou také je, zda se tento tým (nebo jiné týmy) v budoucnu zaměří i na problematiku katody. Výsledky prezentovaného výzkumu tedy rozhodně nečekejte brzy (během následujících několika let) na trhu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Coinbase brzy zavede platformu pro prodej NFT Coinbase brzy zavede platformu pro prodej NFT
Kryptoměnová platforma Coinbase chce v blízké době rozšířit svou působnost i na trh s NFT (Non-Fungible Token). Ty vychází z chytrých kontraktů, které podporují některé kryptoměny, jako je např. Ethereum.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Aurora Horizon a Connect: služba autonomního řízení aut za předplatné Aurora Horizon a Connect: služba autonomního řízení aut za předplatné
Společnost Aurora chce v budoucnu začít komerčně nabízet své technologie pro autonomní řízení vozů. Míří ale na podnikovou sféru a služby Aurora Horizon a Aurora Connect budou k dispozici za předplatné.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
G.Skill představuje DDR5 moduly, vrcholem je DDR5-6400 CL36 G.Skill představuje DDR5 moduly, vrcholem je DDR5-6400 CL36
DDR5 paměti přichází. V posledních dnech je představilo hned několik výrobců a je mezi nimi i společnost G.Skill. Její nabídka modulů Trident Z5 bude končit až u variant DDR5-6400 s časováním CL36.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Windows 11 má také problémy s tiskárnami jako jeho předchůdce Windows 11 má také problémy s tiskárnami jako jeho předchůdce
Bohužel ani nejnovějšímu operačnímu systému Windows 11 se nevyhýbají chyby a podobně jako u "desítek", i zde jsou problémy např. s tiskárnami. Našly se už tři chyby, které komplikují instalaci nebo bezproblémové používání tiskáren.
15.10.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Minisforum Elitemini HM90: mini PC s Ryzenem 9 4900H Minisforum Elitemini HM90: mini PC s Ryzenem 9 4900H
Společnost Minisforum zařazuje do nabídky další ze svých malých, ale výkonných desktopů. Tentokrát jde o model s APU Ryzen 9 4900H, které sice už není nejnovější, ale stále jde o velice slušné APU. 
15.10.2021, aktualita, Jan Vítek