www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NVIDIA slíbila postavit v Británii superpočítač za více než 100 mil. USD

NVIDIA slíbila postavit v Británii superpočítač za více než 100 mil. USD
, , aktualita
NVIDIA se rozhodla, že na půdě Velké Británie postaví počítač v hodnotě přes 100 milionů dolarů, který se tak stane nejvýkonnějším systémem v této zemi. A je vcelku snadné odhadnout, odkud vítr vane. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA má velký zájem na akvizici firmy Arm založené právě ve Velké Británii, přičemž briské úřady se rozhodly, že tuto záležitost velice důkladně prošetří i s ohledem na otázky národní bezpečnosti. NVIDIA si přitom v poslední době sama zavařila představením procesorů Grace, které jsou založeny právě na architektuře ARM a značí jednoduše to, že NVIDIA na ni bude sázet i ve svém velice důležitém serverovém, AI a superpočítačovém byznysu, což přináší jen další pochybnosti o čistotě jejích úmyslů. Nedávno se přitom objevil i protinávrh společnosti Qualcomm, která chce vytvořit celé společenství firem, jež by do Armu investovaly a v němž by nikdo neměl navrch. 
 
 
Nyní se tak dozvídáme, že NVIDIA chce ve Velké Británii investovat přes 100 milionů dolarů do stavby nového výkonného superpočítače, v čemž opravdu nelze nevidět spojitost se snahami přesvědčit britské regulátory ke schválení akvizice Armu.
 
Ostatně NVIDIA se netají tím, že jde o snahu ukázat svůj závazek britskému hi-tech průmyslu a vědě, ovšem o tom, že chce v britské Cambridge postavit nový superpočítač, víme už od loňského října, kdy se ale mluvilo o systému za přibližně 40 milionů liber (cca 56 mil. USD). My se ale dozvídáme, že nejde o něco jiného, ale stále o superpočítač pro Cambridge, jenž ale má být nakonec větší, výkonnější a také dražší. 
 
Vzniknout by mělo celé superpočítačové centrum zvané Cambridge-1, které navíc Jensen Huang označuje jen jako začátek, jak informuje Reuters. Právě Huang uvedl, že tak půjde o nejsilnější britský superpočítač a že tamní vědci jsou z tohoto plánu nadšeni, ale více zatím neprozradil. 
 
Nelze asi očekávat, že výkon systému v Cambridge-1 půjde už do řádu exa, i když je velice obtížné odhadovat, co dokáže NVIDIA za více než 100 milionů dolarů zajistit. Například IBM Summit, někdejší nejvýkonnější superpočítač světa, byl společně se Sierrou součástí kontraktu v hodnotě 325 milionů dolarů, čili Cambridge-1 by se rozhodně měl dostat do popředí žebříčku TOP500. 
 
Záleží ale také na tom, kdy bude tento plán realizován a zda NVIDIA vůbec splní svůj slib i nezávisle na případném neschválení akvizice Armu. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla má rekordní čistý zisk přes 1,1 mld. USD Tesla má rekordní čistý zisk přes 1,1 mld. USD
Společnost Tesla Elona Muska může opět slavit. I když jí mnozí predikovali brzký krach, firma předvedla další rekordní čtvrtletí. Je to dokonce poprvé, co se čistý zisk dle GAAP přehoupl přes hranici 1 mld. USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety
Přímá detekce samotných exoplanet stále není běžná záležitost a jen několik z tisíců se tako povedlo nalézt. A v případě PDS 70c platí nejen to, nově se dokonce objevil i formující se v rotujícím disku materiálu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu
Ještě donedávna platilo, že společnost TSMC reagovala odmítavě na lákání Evropské unie, ovšem nyní se přímo od jejího předsedy dozvídáme, že to může nakonec dopadnout jinak. TSMC totiž láká představa továrny v Německu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí
S nárůstem podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie stoupá také potřeba řešit jejich nestálost. Společnost Form Energy má řešení v podobě železito-kyslíkových baterií. Levnějších a ekologičtějších.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla
Federal Aviation Administration (FAA) změnila pravidla pro definici astronautů, a tak Richard Branson i Jeff Bezos a posádky jejich raket podle této novinky ještě nejsou astronauty. Jde o první změnu definice od roku 2004.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů